Bársony Márton (szerk.) · Nádasdy Ádám (szerk.)

A ​bebábozódás után 35 csillagozás

Bársony Márton – Nádasdy Ádám (szerk.): A bebábozódás után

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: Csongor Andrea, Farkas Kornél, György Alida, Halmai Tamás, Horváth Eve, Horváth Imre Olivér, Istók Anna, Kovács Ákos, Lajtos Nóra, Mohai Szilvia, Oláh András, Regős Mátyás, Sipos Tamás, Somfai Anna, Szilágyi András, Varga Zoltán, Rékai Anett

72 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786158182751 · Illusztrálta: Kiss-Benedek Kristóf

Károli Gáspár Református Egyetem

Ildiko_Szabo_2 P>!
Bársony Márton – Nádasdy Ádám (szerk.): A bebábozódás után

Tetszett a koncepció, a verspályázat, témája, élet a karantén után. Legalábbis akkor azt hittük, hogy vége van. A versek nagy része tetszett, sok, számomra ismeretlen költőt olvashattam. A legjobbak nekem most Mohai Szilvia és Rák Béla László volt.
Ami még nagyon tetszett, azok a vékony, hártyaszerű lapok, amelyek a bebábozódás után való kikelést követő bőrt jelképezi.

Zsebbe való kötet.
Szívhez szóló, szívbe markoló – mert mindnyájunk közös, frissen át- és megélt sorsát (is) rejtő – szövegek.
Csoda-hártya képek.

theodora P>!
Bársony Márton – Nádasdy Ádám (szerk.): A bebábozódás után

Amikor megjelenik egy Poket verseskötet, most már nem kérdés, hogy beszerezzem-e. Ez egy izgalmas válogatás, amit 2020 tavaszán a Károli Gáspár Református Egyetem írt ki, a kötet nagykövete pedig az egyik zsűritag, Nádasdy Ádám.
Már első olvasásra is több versnél megálltam, találtam kapcsolódó pontokat – jó leírásokat. Akit elijesztene a 'karanténtéma', azt meg kell nyugtatnom, hogy a legtöbb esetben eltávoldtak a szerzők ettől a témától.
A versekben megjelenik az önmagunkba nézés, fejlődés, változás, de a magány, gyász és a hétköznapokra való rácsodálkozás egyaránt.
Különleges kis kötet kívül-belül: nagyon tetszett a lepke-báb koncepció, ami a belső hártyaszerű lapok mintáin visszatér.
Könnyen befogadható, érdekes válogatás – ajánlom azoknak is akik alig vagy egyáltalán nem olvasnak verseket.

Bianka_Kincsei>!
Bársony Márton – Nádasdy Ádám (szerk.): A bebábozódás után

Már a borítóján láttam, hogy egy különleges poketet sikerült beszereznem novemberben. El is kezdtem olvasni így őszies hangulata is lett a képnek. Remélem nem bánod ha még lesznek őszies és télies hangulatú képek is.

Hála ezeknek a zsebkönyveknek egyre több verset olvasok el évente. A borító maga egyszerűségében nagyszerű. Nagyon tetszik, hogy ilyen letisztult, kis ezüst pillangó van rajta. A belseje szintén megnyert magának. A versek között mintha szitakötő hártyás szárnyait látnám, nagyon tetszik.

Nekem tetszett ez a zsebkönyv is, és csak ajánlani tudom, hogy elolvasd.

cukorborsoooooo>!
Bársony Márton – Nádasdy Ádám (szerk.): A bebábozódás után

Voltak benne nagyon jó versek. Kellemes volt olvasni, jókis kikapcsolódás, de azért nem egy Simon Márton…

Két vers kedvencem lett:
Endrész Aliz: Élni
Kovács Áron: Ülsz itt

„hagyom magam megfürödni
a szertefoszlott pillanatban”

Kitsune>!

„Azongondolkozommilennehapicitmás, csaktényleg
egy kicsit is eltérő lehetnék magamtól.
De lent, itt a padlón, már nem vágyakozom.
Fekszem, nézem a plafont. Picit rád emlékeztet.
Letisztult, és ennyit erről.” – Kovács Áron: Ülsz itt (részlet)

Megkockáztatom, hogy nem láttam még ennél szebb verseskötetet. Kívül gyönyörű, visszafogott, de a fényes pillangó-sziluett odarántja az ember szemét, amikor azonban először kinyitottam, szinte tátva maradt a szám.
A versek folyamát bizonyos időközönként áttetsző lapok szakítják meg szemetgyönyörködtető szárnymintákkal. :O

Na de, hogy ne csak a küllemről beszéljek: szerintem nagyon egyedi ötlet volt a Károlitól, hogy megálmodta ezt a pályázatot és teret engedett kevésbé ismert költőpalántáknak. Nem voltak hatalmas elvárásaim a kötettel kapcsolatban, de Nádasdy Ádám neve számomra mindig garancia arra, hogy itt valami jelentős történik, amire érdemes odafigyelni.

A téma nagyon érdekes, egy olyan időszakban íródtak a versek, amikor még senki nem tudta, hogy lesz második, harmadik, negyedik, sőt ki tudja hányadik hullám. A komoly lezárások kellős közepén nem feltétlenül olvastam volna el ezeket a költeményeket, mert biztosan lehúztak volna lelkileg, de így, kicsit több, mint 1 év távlatából már-már élmény volt ez a keserű nosztalgiaérzet.

Az alábbi versek tetszettek nagyon:

Csongor Andrea: Dédelgetett imágóm
Endrész Aliz: Élni
Grajzel Dániel: Télibáb
Kovács Áron: Ülsz itt
Oláh András: Leveleink
Rékai Anett: Könyörgés

eclair1010>!
Bársony Márton – Nádasdy Ádám (szerk.): A bebábozódás után

Egyszerűen csodálatos a könyv elosztása és benne a pausz papírokra nyomtatott szárnyak. Meglepett, hogy ekkora élményt tud adni pár papír díszítése.
A versek között nagy a váltakozás. De ez el is várható egy pályázatra beérkezett gyüjteményből. Nekem összességében tetszett :)

Könyvek_Birodalma>!
Bársony Márton – Nádasdy Ádám (szerk.): A bebábozódás után

„A bebábozódás után” egy rendkívül izgalmas és elgondolkodtató antológia, melyben a szerzők a tudatállapotok, az álmok és az átváltozás témáját járják körül. A kötetben szereplő írások változatosak, szórakoztatóak és mélyrehatóak, és egyaránt alkalmasak arra, hogy elgondolkodtassanak az életünk fontos kérdéseiről, és hogy elszórakoztassanak egy izgalmas és szórakoztató olvasmánnyal.

Az antológiában szereplő novellák közös témája a bezártság, az elszigeteltség és a magány, amelyek különböző formái jelennek meg a történetekben. A szerzők olyan érzelmeket és élethelyzeteket mutatnak be, amelyek az olvasóban ismerősen csenghetnek el az elmúlt két év tapasztalatai miatt. A kötetben található novellák rendkívül változatosak, stílusuk és hangulatuk is különbözik egymástól, így az olvasói élmény is igen gazdag és sokszínű.

Az antológia erőssége, hogy a szerzők nemcsak a negatív hatásokra fókuszálnak, hanem bemutatják azt is, hogy a bezártság milyen pozitív hatásokkal is járhat. A novellák sokszor elgondolkodtatóak, mélyen átélhető érzéseket közvetítenek, és rávilágítanak az emberi kapcsolatok, a barátság és a szeretet fontosságára. Az írások összességében remekül tükrözik a kortárs magyar irodalom sokszínűségét, és igazi élményt jelentenek az olvasóknak.

Összességében, a „A bebábozódás után” egy nagyon jól összeállított, tartalmas antológia, amely bemutatja az elmúlt időszak egyik legmeghatározóbb témáját. A szerzők sokrétűen közelítik meg a témát, és elgondolkodtató, mélyen érzékeny történeteket írnak. Ajánlom minden kortárs irodalomra nyitott olvasónak.

Ginko_108>!
Bársony Márton – Nádasdy Ádám (szerk.): A bebábozódás után

Első Poketes könyvem, megakadt a szemem a borítón és végül úgy döntöttem, akkor legyen egy verses kötet az első, amit Poket automatából zsebelek be.

Tegnap el is olvastam és azt kell mondjam egész érdekes mementója ez a pandémiás időszaknak, aminek sajnos még nincs vége.

Igazi meglepetés volt számomra ez a kötet, kívül belül. Ahogy már mások is írták, nagyon szép a kivitelézés, a letisztult fedlappal és az oldalak között megbúvó pillangószárnyakkal. Maguk a versek is nagyon igényesek, azonban volt köztük egy-egy aminél úgy éreztem, hogy azt a szerzőjén kívül más ugyan meg nem értheti. De ez csak egy szubjektív megjegyzés, ugyanakkor összességében úgy gondolom, ez egy olyan kötet, amihez érdemes és az idő múlásával érdekes lesz újra meg újra visszakanyarodni.

A seb emléke is seb.

34. oldal, Halmai Tamás: FEKETE GÓLYA (részlet) (POKET Publishing, 2021)

Könyvözön>!

Ölellek, hogy közöm legyen magamhoz, […]

33. oldal, Halmai Tamás: ÁTTETSZŐ LABIRINTUS (részlet) (POKET Publishing, 2021)

[…] még soha
életünkben nem néztünk ilyen sokáig egymás személyébe

35. oldal, Horváth Eve: AMI MEGMENTHETŐ (részlet) (POKET Publishing, 2021)

Nem látszom.
Nem írhat meg még maga Franz Kafka sem.
Majd egyszer, majd akkor.
ha bábburkom áttetszővé teszem, ha áttűnök,
ha („majd kibújok a bőrömből!”)
esetleg simán kikelek
– magamból.
Egyszer.
Szárnyerezetembe repülés előtt pumpálok némi testfolyadékot.

19. oldal, Csongor Andrea: DÉDELGETETT IMÁGÓM (részlet) (POKET Publishing, 2021)

Kapcsolódó szócikkek: Franz Kafka · Franz Kafka: Átváltozás
Könyvözön>!

Két világ közt csak egy harmadik fér el.

33. oldal, Halmai Tamás: ÁTTETSZŐ LABIRINTUS (részlet) (POKET Publishing, 2021)

[…] Tudatot csak új
tudatosság gyolcsozhat szeretetbe.

34. oldal, Halmai Tamás: FEKETE GÓLYA (részlet) (POKET Publishing, 2021)

Szeretnék szabadulni a bábból,
levetni a Kafka-bőrt,

11. oldal, Biszak Borbála Eszter: NINCS SZÜKSÉG MÁR A SZAVAKRA (részlet) (POKET Publishing, 2021)

Kapcsolódó szócikkek: Franz Kafka · Franz Kafka: Átváltozás
theodora P>!

A Károli Gáspár Református Egyetem 2020 tavaszán verspályázatot írt ki „Bebábozódás után” címmel.

Kapcsolódó szócikkek: 2020 · Károli Gáspár Református Egyetem
Judyt IP>!

Egy zsinóron lógok két élet között,
és nem tudom, hogy melyiket válasszam.

32. oldal, György Alida: VILÁGVÉG (részlet) (POKET Publishing, 2021)

Anita_Nánási>!

Elejtesz egy üveggolyót,
fényévekre innen felrobban egy csillag.

58. oldal, Ráday Zsófia: JÁTSSZUK AZT (részlet) (POKET Publishing, 2021)