Neked ​adom az élet koronáját 1 csillagozás

A Jelenések könyvének magyarázata
Barsi Balázs: Neked adom az élet koronáját Barsi Balázs: Neked adom az élet koronáját

Azért ​veszem kezembe a Jelenések könyvét, s merek lapjai közt puszta kézzel lapozni, mert Krisztus kifogyhatatlan gazdagságát akarom megismerni. Nem valamit keresek, hanem valakit, azt, akit a lelkem szeret, akit már ismerek az Anyaszentegyház hitéből, az evangéliumokból és az apostolok írásaiból, de akit megismerni maga az örök élet; akinek ismerete után valóságos szomjúság hajt. Tudom, hogy nem járok rossz úton, hiszen ő maga az Út, az Igazság és az Élet (Jn 14,6). Ő maga jelentette ki nekem, hogy ne hirdessek mást, és tudni se akarjak másról köztetek, mint Jézus Krisztusról, a megfeszítettről (vö. 1Kor 2,2), aki legyőzve a halált és az alvilágot, a hazugság és minden gyilkosság szerzőjét, a Sátánt, és csatlósait: a nagy fenevadat és az őskígyót, dicsőségesen feltámadt, az Atya jobbján ül, és eljön ítélni eleveneket és holtakat. Mindaz eltévedhet és el is téved a Jelenések könyvének értelmezésében, aki nem elsősorban magát az Utat keresi: Jézus Krisztust.
Jézus maga… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2005

Magánkiadás, Kecskemét, 2014
240 oldal
Magánkiadás, Sümeg, 2005
244 oldal · ISBN: 9632198115

Lunemorte P>!

A vértanúkat nem ünnepelhetjük úgy, mintha az ő vértanúságuk ránk nem vonatkozna. Bizonyára mi méltatlanok vagyunk arra, hogy vértanúk legyünk, de mindazok, akiket ünneplünk a szentmisében: szüzek, vértanúk, remeték életünk egy rétegét tárják elénk. Polikárp egy-két óráig küzdött. Ez az egy-két óra szenvedés nekünk 60-70 évre van szétosztva, és ma csak annyi jut belőle, hogy ne szóljunk vissza haragosan, csak annyi, hogy a nagyobb falatot a másiknak adjuk, csak annyi, hogy egy kicsit fegyelmezzük magunkat. De ha mi ezt a kicsiséget lenézzük, ha semmiségnek tartjuk ezt a kis szálkát az Úr keresztjéből, elveszítjük vértanúságunk szentségét. A keresztény élet halálos küzdelem, de lehet, hogy a miénk bizonyos szempontból még nehezebb, mint a vértanúké, mert fel sem ismerjük a pillanat kis keresztjét. „Légy hű mindhalálig” a Főhöz, Krisztushoz, aki győzött.

Lunemorte P>!

[…] Isten igéjére az üdvösség kockáztatásának terhe alatt meg kell tanulnunk figyelni. A mai embert soha nem látott módon próbálja leszoktatni az odafigyelés minimális fáradságáról is a média és a reklámok világa. Nyers ösztöneinkre, elferdült vágyainkra épít, miközben szívünket elaltatni igyekszik. Csakhogy két személy között meghal a kapcsolat, ha nem figyelnek egymásra, márpedig Isten partnerként fordul hozzánk, elvárva, hogy részt vegyünk üzenetének értelmezésében. A mi megértésünk fontos esemény a kinyilatkoztatásban.

Lunemorte P>!

Amikor azt mondom: Hiszek egy Istenben, nem azt jelentem ki, hogy „kell lennie valaminek”, hanem megvallom, hogy bízom benne, és őrá építem az életemet.

Lunemorte P>!

Egy-egy igehirdetés után nem egyszer jönnek oda hozzám a kedves hívek megriadva: „Ugye, atya, ez nem nekem szólt?” Akiben ez a kérdés felmerül, aki találva, megsebezve érzi magát az igétől, az szinte biztos lehet benne, hogy épp neki szólt. Ezért kellene csendben lenni az igehirdetés után, és vállalni azt, hogy amit Isten szétválasztott, az maradjon is szétválasztva. Operáció ez, mely néha kíméletlen, mint az orvos szikéje, és előfordul, hogy Isten Lelke nem is érzéstelenít, nem is altat, hanem úgy választja szét bennünk a jót a rossztól, hogy az bizony fáj. És itt nem csak a bűnről van szó, hanem mindenről, amit Isten nem akar, hogy ott legyen életünkben, jóllehet mi görcsösen ragaszkodunk hozzá. Amit Isten egybekötött, azt ember szét ne válassza – s amit ő szétválaszt, azt ne akarjuk újra összekötni.

Lunemorte P>!

A klasszikus görög pogány vallásban nincsenek apokalipszisek, mert a görög ember számára az idő ciklikusan visszatérő valami, nincs semmi új a nap alatt. Ugyanazok az emberek, formák térnek vissza újra és újra, és így a létezés egyetlen hatalmas körforgás. Tulajdonképpen minden az istenség önkifejlődése és önmagába való visszahúzódása. Ezzel szemben a Biblia embere számára a történelem lineáris, mert Isten megszólította Ábrahámot és ígéreteket adott neki. Ezáltal az Örökkévaló soha nem volt módon az embert egy hatalmas kalandra szólítja. Természetesen ez a lineáris történelem nem állandó fejlődést jelent (ez már részben modern mítosz), az apokalipszisben az ember történelme hatalmas zuhanások és újrakezdések sorozata Isten szövetségére alapozva.

Lunemorte P>!

A Jézus szemében lobogó tűz azt jelenti, hogy az ő emberi szeméből az örök Isten néz ránk. Valóságosan megrendít, ha ebbe jobban belegondolunk. A szem a lélek tükre, pillantásában magával a személlyel találkozhatunk. A legtisztább ölelésnél is mélyebb találkozás a szerető tekintetek egymásban való elmerülése. A mennyország is kontempláció, szemlélődés lesz, színről színre látjuk az Urat, és ő is néz minket. Ez az örök boldogság forrása.

Lunemorte P>!

„Vasvesszővel kormányozzák őket, és mint cserépedényeket, összetörik.” Ez a végítélet képe. Bevallom, ez az ígéret engem sohasem tudott vonzani. Nem akarok én ítélni és kormányozni. Ítéljen Jézus. De el kell fogadnom, hogy Jézus ezzel az ígérettel egy gyönyörűséges ajándékot akar nekem adni. Az evangéliumban csak az apostoloknak mondja: „Ti, akik követtetek engem a világ megújulásakor, amikor az Emberfia dicsőséges trónjára ül, együtt ültök vele tizenkét trónon, hogy ítélkezzek Izrael tizenkét törzse fölött” (Mt 19,28), most azonban kitágul a horizont, s minden győztes keresztény az egész világ fölött ítélkezik Krisztussal. Már most is ítélkezünk, nem azzal, hogy jobbak vagyunk, mint mások, hanem azzal, hogy Krisztus tanúi vagyunk és szentek akarunk lenni, tudjuk, hogy mi az igazság, és az Igazság bennünk lakozik. Ez az az ítélet, amelyet akaratlanul is sugárzunk, ezért vagyunk elviselhetetlenek az Isten nélküli világ szemében. Ez a világ feletti állandó ítélkezés földi életünk folyamán inkább terhes, de az utolsó napon, az Úr előbbi ígérete alapján gyönyörűséges lesz számunkra.

Lunemorte P>!

Ez a könyv nem a történelem előre kész forgatókönyve, ez fatalizmus lenne. Isten akarata az, hogy történelmét az emberiség – vele együttműködve vagy nélküle, sőt akár törvényei ellenében is – szabadon formálja! Ugyanakkor Isten is szabad, és végső soron az ő terve érvényesül. Szent János tehát nem világtörténelmet írt, még csak nem is a végidők forgatókönyvét, hanem a történelem értelmét mutatja meg azzal a ténnyel, hogy Krisztus győzni fog, mert már győzött.

Lunemorte P>!

A bűn okozta betegségre az istendicséret adhat gyógyulást. Ez a Szent Ferenc-i aszketikus út. Nem fogakat összeszorítva küszködünk erényről erényre haladva, nem is úgy, hogy kacsingatunk a bűnre, de mégis szeretnénk az erényt, hanem megszeretjük az imádás és hódolat ízét, amelyet megkóstoltat velünk a földi liturgia és vágyódni kezdünk oda, ahol teljes és örök az istendicséret. Azt hiszem, hogy az a pap, aki ebbe beleszeret, tiszta életű lesz. Annak a hívőnek, aki megkapja a liturgia szeretetének ajándékát, nem kell a tisztátalansággal küszködnie, mert megízleli Isten édességét.

Lunemorte P>!

Van testi ember: nem biztos, hogy bűnös, de a test benyomásaiból él, ösztönei irányítják, majdnemhogy állati szinten mozog. Van pszichikus ember, aki állandóan az érzések hatása alatt áll, érzelmei, hangulati változásai uralják. S van lelki, szellemi ember, aki, akárcsak Ádám a bűnbeesés előtt, a szívében él, szüntelenül Isten előtt tudva magát. Ezért nyugodtan bukfencet hányhat az ördög, amikor áldozunk, káromló, szemérmetlen gondolatokkal lephet meg, mit se törődjünk velük! A háborgó tengeren egy kicsi csónakban a szívünkben ott van az Úr. Naponta oda kell visszahúzódni, és onnan előjönni, ahol békesség, örök csend, reménység és világosság van.