Krisztus ​békéje 4 csillagozás

Egy ferences novíciusmester naplójából, Naplótöredékek egy ferences kolostorból
Barsi Balázs: Krisztus békéje Barsi Balázs: Krisztus békéje Barsi Balázs: Krisztus békéje

Részlet az Előszóból : “Barsi Balázs atya 1975–1997 között volt a ferences novíciusok magisztere, s ebből csak az utolsó négy évet töltötte Szécsényben. Mégis, ez a négy esztendő meghatározó jelentőségű volt a a noviciátus és az ő számára egyaránt: huszonévnyi „lobogás” – gimnáziumi és főiskolai tanárság, diákok lelkivezetése, definítori megbízatás és egyebek – után Balázs atya életében elérkezett a visszahúzódás, az elcsendesedés, a befelé fordulás ideje. Minden bizonnyal a csönd, a korábbi megfeszített tempó után lassabbá és egyenletesebbé vált életritmus is ösztönözte arra, hogy kolostori életének eseményeit, azon belül is elsősorban a belső, lelki történéseket napló formájában rögzítse a maga számára. Később egyik rendtársa arra biztatta, hogy adja közre ezeket a naplófeljegyzéseket, melyek az érdeklődők számára bepillantást engednek a ferences lelkiségbe és a noviciátusi élet mindennapjaiba. Így született meg a Krisztus békéje – Naplótöredékek egy ferences kolostorból.

Magánkiadás, Kecskemét, 2010
Magánkiadás, Szécsény, 1996
Magánkiadás, Szécsény, 1996

Miki_Lőrinc I>!
Barsi Balázs: Krisztus békéje

Barsi Balázs: Krisztus békéje Egy ferences novíciusmester naplójából, Naplótöredékek egy ferences kolostorból

Szeretem Balázs testvér gondolatait. Mindig józanítóan hatnak rám. Ez a műve inkább szemlélődőbb, mint az előadásai, de ezt is nehéz letenni, mindig érdekel a következő bejegyzés.

szelesteirita>!
Barsi Balázs: Krisztus békéje

…. a legszebb pedig az volt, hogy ott olvashattam, ahol íródott: Szécsényben, a ferences kolostorban! Nagyszerű könyv!

ajikarei P>!

Úgy kell élni, mintha szent lennék, és Isten azzá fog tenni engem. Úgy kell élni, mintha örök békesség lenne a lelkemben (minden apró és nagyobb feladat, minden gyöngeség ellenére), és Isten megadja a békességet. El kell távolodnom az „ez tetszik, ez nem tetszik” világától. A mulandó érzelmeknek teljes halála szükséges ahhoz, hogy mélyebben éljek és magasabbra lássak.

84. oldal, Október 18. (magánkiadás, 2010)

Jesper_Olsen>!

A hatalom, bármiféle és bármekkora, csak azt nem rontja meg, aki minden áldott nap kilép belőle, és csupán a vele járó feladatokat veszi magára szeretetből, és várja, hogy egy nap megszabaduljon tőle. Minden más esetben megrontja az embert, deformálja, eltorzítja a látását, elveszi végleg a gusztusát az utolsó helytől.

Kapcsolódó szócikkek: hatalom
ajikarei P>!

Nem is tudom, hogy nevessek-e vagy sírjak azon, hogy az állatbarátok Szent Ferenc atyánk napját szemelték ki állatvédő napnak! Persze, védeni kell minden létezőt, de micsoda háttér van itt! Szent Ferenc atyánk a megfeszített Krisztus szerelmese volt, nem a kutyáké és a macskáké! Éjszakákon át lázasan-forrón imádkozott: „Istenem és minden (dolog)!” Inkább magzatvédő napot kellene rendezni ünnepén, ha már mindenképpen a teremtményekhez való viszonyára figyelünk. Ő az emberekben, a legkisebben is, Jézus Krisztust látta. Hogy lehet ilyen őrjítő, hülye, botrányos hangsúlyeltolódásban élni? Bőgetik egész nagy Budapestet két elveszett kutyuska miatt, míg kosárszámra viszik ki a műtőkből a meggyilkolt emberi magzatokat!

86. oldal, Október 20. (magánkiadás, 2010)

ajikarei P>!

Egy bizonyosfajta horizontális humanizmus a legnagyobb, legalattomosabb és legegyetemesebb lázadás Isten tervei ellen, és tulajdonképpen merénylet az ember egyetlen lehetséges jövője: az örök dicsőség, a dicsőséges feltámadás ellen. Nem csak a szerzetesi hármas fogadalom vágja ezt az igazságot a hazug humanizmus képébe, hanem minden valódi, szentségre törekvő keresztény élet is. A reneszánsszal kezdődő, Isten nélküli humanizmus mára megteremtette mérgező gyümölcseit a nyugati kereszténységen belül is. A bennünk lévő isteni természetet akarjuk a test szerint működtetni, nem pedig a Lélek szerint való életre törekszünk, amely meghalás önmagunknak, de megszületés Isten számára.

169. oldal, Január 14. (magánkiadás, 2010)

Jesper_Olsen>!

A nehéz helyzetben nem annyira magára a nehéz helyzetre kell figyelnem, mint inkább az Úr Jézusra, hogy amikor elveszteni látok sok mindent, Őt magát el ne veszítsem, sőt érette veszítsem el azt, amit el kell veszítenem…

Jesper_Olsen>!

Nem a szenvedésre kell figyelni a keresztúton, hanem a szeretetre.

ajikarei P>!

Rettenetes belső bomlás indult el az Egyházban. Nem tudom, honnét veszem ezt, hiszen nem viselem el a katolikus katasztrófairodalmat, de egészen biztosan érzékelem valami különös természetfeletti érzékszervemmel. A közös nevező keresése, amely pluralistának, demokratikusnak és ökumenikusnak tűnik, valójában az ember leglepusztultabb szellemi és erkölcsi szintjének istenítése, hatalmas reklámapparátusa. Ha ebbe belemegyünk, ha az Egyházat e világhoz hasonlítjuk és kiszolgáltatjuk e világ fejedelmének, hiába hivatkozunk Urunk ígéretére, hogy „a pokol kapui nem vesznek erőt rajta”. Csak az hihet komolyan az isteni ígéret beteljesedésében, aki minden tőle telhetőt megtesz ez ígéret megvalósulásáért.
A modern társadalmi berendezkedés el akarja hitetni velem, hogy a történelmi fejlődés csúcsán áll, és ezért örökkévaló. Nem hiszem. Azt követelné, hogy az Egyház szolgálja ők. Megtagadom: az Egyház az ember üdvösségét szolgálja.

79. oldal, Október 14. (magánkiadás, 2010)

ajikarei P>!

Uram, adj még két-három évet itt, ahová Te hoztál, hogy a szívemre beszélj, aztán hívj magadhoz engem. Ments meg a világ és az Egyház harsogó felszínétől, vagy ha nem, hát taníts meg ezekben az években leszállni lelkem völgyébe, ahol dombra épített klastromban elrejtett kápolnácska mélyén ott ég jelenléted mécsese.

12. oldal, Augusztus 5. (magánkiadás, 2010)

Jesper_Olsen>!

a hegyről lejövet számtalanszor előfordul, hogy emberi módon s nem Isten tervei szerint gondolkodunk. Veszélyes percek ezek. Üdvösségünk nagy csatája nem akkor dől el, amikor fölfelé megyünk a Színeváltozás hegyére, nem is akkor, amikor fent vagyunk, hanem amikor lefelé jövünk.

Jesper_Olsen>!

Ami kegyelem (Istentől kapott ajándék, ami igazán az öröm forrása) az életünkben, az mindig feladat is. Minél nagyobb kegyelem, annál nagyobb feladat.