Georgie ​csodás kísérletei 7 csillagozás

Barry Hutchison: Georgie csodás kísérletei

Lápi Georgie létrehozta a saját csodaszérumát, hogy móresre tanítsa az undok-utálatos-hörgős-morgós nagyiját. Ezt semmiképpen ne próbáld ki otthon (eszedbe se jusson!), de néhány tudományos kísérletet te is elvégezhetsz.
Kotyvassz otthon valódi trutyit, vagy építsd meg a saját vulkánod – ezek a fantasztikus, lépésről lépésre bemutatott kísérletek könnyen elvégezhetőek, és csupa olyan alapanyag szükséges hozzájuk, amelyeket otthon is megtalálhatsz.
Roald Dahl mesteri meséje minden fiatal tudóst meg fog ihletni.

Eredeti cím: Roald Dahl's George's Marvellous Experiments

Eredeti megjelenés éve: 2017

Kolibri, Budapest, 2019
80 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634372912 · Fordította: Beke Zsolt · Illusztrálta: Quentin Blake

Kicsibogár>!
Barry Hutchison: Georgie csodás kísérletei

Érdekes,vicces, robbantgatós kísérletek, amik biztos a kisebbeknek is bejönnek.Én biztos odáig lettem volna egy ilyen könyvért gyerekkoromban. Van benne pár kísérlet, amit ismerek korábbról, és el is készítettem, és van olyan, amit alig várok, hogy a Kutatók éjszakáján (vagy akár előbb is :) kipróbálhassam.

Chris>!
Barry Hutchison: Georgie csodás kísérletei

Legelőször fontosnak tartom, hogy kicsit tisztába tegyük a dolgokat: ezt a könyvet nem Roald Dahl írta. (Ennek ellenére a legtöbb könyvesboltban és online áruházban az ő neve alatt keressük, úgy fogjuk legkönnyebben megtalálni.) Eleinte én magam is azt hittem, hogy a klasszikus történetet kapjuk meg, új fordításban, éppen ezért kissé meg is ijedtem, amikor kézhez kaptam, és láttam, hogy méretben jócskán eltér az életmű többi darabjától. Kis kutatás után jöttem rá, hogy ez bizony Barry Hutchison 2017-ben megjelent kötete, amely Dahl történetét alapulvéve farag kis tudósokat a gyerekekből. (A James és az óriásbarack című regényhez kapcsolódóan is született egy hasonló, az a bogarakat veszi górcső alá.)

Ez persze semmit nem von le a kötet értékéből, mégis fontosnak tartottam megemlíteni, nehogy más is úgy járjon mint én. (Szerencsére nálam pont kéznél volt az eredeti regény, így gyorsan elolvastam azt is.) Ez a 80 oldalas kis kötet ugyanis számos izgalmas és érdekes kísérletet tartalmaz, több nagy fejezetre bontva, tematikusan, amik így-úgy kapcsolódnak Georgie csodaszérumához. Emlékszem, a ’90-es évek végén és a 2000-es évek elején többször voltunk a Csodák Palotájában, illetve a tévében is sugároztak hasonló műsorokat, ahol megtanulhattuk, hogyan gyárthatunk házilag készített vulkánt, mi mindenre képes egy mágnes vagy mennyi mindent tudunk egy tojással csinálni.

A kötetben több tucatnyi kísérlet kapott helyet, amelyet vagy önmagunk vagy szüleink segítségével könnyedén elvégezhetünk, látványos eredményt vagyunk képesek produkálni. Mindegyik feladat végén szerepel egy rövid magyarázat, amely tudományosan alátámasztja mindazt, amit olvashatunk és kipróbalhatunk, de a szerző nem elégszik meg pusztán ennyivel: aki továbbra is szeretne kísértezni, annak további opciókat ajánl (miből vegyen kevesebbet, miből többet, próbálja ki más alapanyaggal).

A maga műfajában tehát egy meglehetősen jó kötetről van szó (a kísérletek többségét már ismertem korábbról, de azért számomra is akadtak újak), ráadásul most keresve sem találhatnánk jobb alkalmat arra, hogy a gyermekek kezébe nyomjuk a könyvet, és szabadon próbálkozzanak, legyenek a jövő tudósai. (Arra azért figyeljünk, hogy mi milyen térben kell végrehajtani.)