Test ​és tükör 5 csillagozás

Mai angol elbeszélők
Barkóczi András (szerk.): Test és tükör

„A ​világon a legnehezebb színjáték a természetes viselkedés”, állapítja meg az antológia címadó elbeszélésének hősnője, aki műszerelmeskedéseit egy művárosban metafizikai műmagyarázatokkal igyekszik okadatolni. Ennél talán csak a természetes írás a nehezebb, kivált, ha novelláról van szó, ami Graham Greene szerint a legnehezebb műfaj. Kötetünk huszonegy szerzője számára sem lehetett könnyű ellenállni a csábításnak, hogy valamelyik posztmodern irányzat , az öncélú formai kísérletezgetés felé orientálódjanak. Ezek a jórészt fiatal írók már nem dühösek, nem lázadók, nem törődnek irodalmon kívüli szempontokkal: rájöttek – úgy is, mint fiatalok –, hogy az idő titkánál, a szexnél vagy a női irracionalitásnál aligha van fontosabb és izgalmasabb kérdés. És rájöttek arra is, vagy inkább józan eszük azt diktálta, hogy az angol novella tradícióihoz ragaszkodni nemcsak dicséretes, hanem a legcélravezetőbb is: a jól épített történettel, a fordulatos meseszövéssel, a kiváló helyzet- és… (tovább)

A művek szerzői: Graham Swift, Kazuo Ishiguro, John Bowen, Beryl Bainbridge, Fay Weldon, Ian McEwan, James Lasdun, Jim Crace, Salman Rushdie, Julian Barnes, Angela Carter, Robert Nye, William Boyd, Rose Tremain, Sara Maitland, J. G. Ballard, Martin Amis, Malcolm Bradbury

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Európa Zsebkönyvek Európa

giggs85>!
Barkóczi András (szerk.): Test és tükör

Válogatáskötet a zömében ’70-es, 80-as években feltűnt brit írónemzedékről. Számos, ma már világsztárnak számító szerző novellája szerepel itt:
Ian McEwan
Rose Tremain
Beryl Baindbridge

Otranto>!
Barkóczi András (szerk.): Test és tükör

Némelyik elbeszélés nagyon tetszett ebben a kötetben, de volt, amibe bele sem olvastam. Sajnos mindig így járok az antológiákkal, lapozgatom őket, aztán, ha valami érdekes elolvasom, ami nem azon meg átugrok..Ebben a kötetben főleg Swift az óra című elbeszélése, és a címadó novella tetszett Angela Cartertől..:)

poggi IP>!

Ellátogattuk a Román Szocialista Köztársaság Szépművészeti Múzeumába, ahol is egy Van Eyck-portrét pillantottunk meg: egy kék fejfedős, olajbarnára sült polgárt ábrázolt; tisztelettudó ujjak olvashatatlanná koptatták a kereten lévő táblácskát, mintha ez a festmény, a legszebb a múzeumban, valami ikon volna, amit éppoly hasznos megérinteni, mint Szűz Mária faragott lábait.

214. oldal (Barnes: Valakik) · Julian Barnes

poggi IP>!

Utolsó bűntettének valódi jellegéről azonban négy fiának semmit sem szabad megtudnia: reménytelenül hitbuzgó fickóvá cseperedett mind a négy, szüleik nem kis zavarára; még azt az abszurd vágyat is ott melengetik a szívükön, hogy egy nap elzarándokolnak Mekkába. – Az ám, de hogyan? – kérdi olyankor nevetve az apjuk, mivel, miként áldozatos szülőhöz illik, idejekorán gondoskodott gondtalan s bőséges megélhetésükről, születésükkor elnyomorítván őket; s most, szánalmasan vonszolva magukat városszerte, jó pénzt keresnek a koldusszakmában.

208-209. oldal, Rushdie: A Próféta haja szála · Salman Rushdie

poggi IP>!

Harmadik feleségének halálakor, 1948-ban, felhagyott a képmutatósdival, és egy negyedik feleség helyett házvezetőnőt vett maga mellé. Döntésének hátránya volt, mint ezt néha panaszolta nekem, hogy a házvezetőnőt fizetni kell.

15-16. oldal (Swift: Az óra) · Graham Swift