Egy ​m. kir. százados bizalmas feljegyzései 1 csillagozás

Bárczy János: Egy m. kir. százados bizalmas feljegyzései

„Augusztus ​22.
Végére jártam a dolgoknak. Gyűlölöm a bizonytalan, zavaros ügyeket. Előző napi feljegyzésem semmis. Visszavonom. Az augusztus 21-i keltezésű lapoldal nincs. Nem létezik. Elhatározásom végleges, azon nem változtathatok később sem. Fellebbezésnek nincs helye. Stílusgyakorlat. Irodalmi próbálkozás. Műkedvelés. Ez sem árt olykor. Ennek minősítem át az inkriminált oldalon található zagyvaságot. A lapot ugyanis kitépni, áthúzással olvashatatlanná tenni – tilos. És szabálytalan. A hitelesített, számozott oldalakat tartalmazó szolgálati célra felfektetett katonai naplók, előjegyzések, hivatali kimutatások, táblázatok, jelentések: okmányfontosságúak! Átminősítés. Ez a helyes kifejezés. Ezennel átminősítem irodalmi próbálkozássá. A katona – annak bizonyságául, hogy nincs olyan civil foglalkozás, mesterség, amelyhez, ha kell, ne értene – megmutathatja olykor, úri passzióból, oroszlánkörmeit a művészetek s az irodalom terén is. Nem is ez az első próbálkozásom. A… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Rakéta Regénytár Magvető

Magvető, Budapest, 1981

Noro P>!
Bárczy János: Egy m. kir. százados bizalmas feljegyzései

Tragikomikus naplóregény egy volt Horthy-katonáról, aki egy szocialista téeszben dolgozik és lassan beleőrül a régi és az új világ közti különbségekbe. Az író némiképp túlragozza a szituációt, a kevesebb alkalmasint ezúttal is több lenne.

Noro P>!

Tűrhetetlen, hogy nem alszom. Fegyelmezetlenségnek minősíteném. Az éjszakát az alvás végrehajtása végett rendszeresítették a honvédségnél.

Szept. 1. (70.oldal)

cassiesdream>!

Ahol a párhuzamosok találkoznak, a színek összeolvadnak, a hangok elenyésznek, s mindazok, amelyek ma és itt óriási problémáknak, döntő fontosságú érveknek és ellenérveknek tűnnek: jelentéktelen semmiségekké zsugorodnak.

93. oldal 2. 10-ede