A ​magyar nyelv életrajza 2 csillagozás

Bárczi Géza: A magyar nyelv életrajza Bárczi Géza: A magyar nyelv életrajza

Az emberi elme nagyszerű alkotásai között aligha van még egy, mely alapvető fontosságban vetekedhetnék a nyelvvel. A nyelv, gondolataink, érzelmeink kicserélésének ez a mindennapi használatú eszköze mindennemű emberi fejlődésnek egyik legfőbb tényezője, sőt föltétele. Kétségtelen, hogy a tagolt, hajlékony emberi nyelv az emberiség legnagyszerűbb vívmánya, melyet a mai változataiban a nemzetékek végeláthatatlan sorainak állandó erőfeszítése teremtett meg.
Ez a könyv a magyar nyelv több ezer éves életfolyamának legfontosabb történésein kívánja végigkalauzolni az olvasót. Igyekszik tehát rámutatni azokra a legfontosabb szálakra is, melyek a nyelv történetét a nép sorsával összefűzik. A maga nemében e munka az első kísérlet az egész magyar nyelvtörténetnek ilyen a fő vonásokra szorítkozó, nem szakembereknek szóló, de teljes tudományos felelősséggel előadott összefoglalására.

Eredeti megjelenés éve: 1963

Custos, 1996
Gondolat, Budapest, 1975
Gondolat, Budapest, 1966
462 oldal · keménytáblás

tengshilun I>!
Bárczi Géza: A magyar nyelv életrajza

Piszkosul nehéz volt ennek a könyvnek a végére érni.
Nem a hossza volt a gond, nem is a nyelvezet, ami néhol régies (itt kétféle régiességet éreztem: az egyik abból fakadt, hogy az írásmű az 1950-es, 60-as években készült, a másik viszont mesterkélt, mely régebbi nyelvállapot tudatos utánzása). Mivel összesen csak néhány helyen találkoztam ilyen antik hősszobrokkal, még tetszett is a stílus ilyen irányú, mérsékelt gazdagítása.
A gond a témából, és abból fakadt, hogy esténként volt csak időm olvasni a kötetet. Tanácsom annak, aki elkezdi majd (ha egyáltalán van rajtam kívül olyan elszánt vállalkozó, aki ezt megteszi): reggel/napközben olvassa, amikor még frissebb az agy. Hiába írja ugyanis a szerző, hogy a téma népszerűsítésére íródott a könyv: irgalmatlanul tömör egy darab.
Tagadhatatlan, hogy sok mindent kihagyott, ami a téma tudományos teljességét kerekítené ki (ezt ő maga írja egy kicsit más szavakkal, és szavahihetőnek tartom a szerzőt), de még így is olyan súlyos, ha lenne mértékegység, hogy egy könyv milyen terhelést okoz az agynak, akkor leginkább egy jó pár tonnás kamionhoz tudnám hasonlítani, amit egy szupererős szuperhős egy kézzel vágott hozzám.
Bevallom, volt kb. 30 oldal, amit egyszerűen átlapoztam. Ugyanis több helyütt körkörösséget éreztem a szöveg szerkezetében: visszatértünk oda, ahonnan elindultunk, de a baj ott kezdődött, hogy a kör kezdőpontja és végpontja között nem volt érdemien sok információ (igen, ezt egy szóval ismétlésnek hívják, de a szerző igen ügyes módon jó ideig el tudta velem hitetni, hogy nem ismétel, hanem kőröz egy téma körül).
Nekem úgymond szakmába vágott, hogy elolvassam: ékes-édes apanyelvünk mélyebb megismerését, szerkezetének magasabb szempont szerinti meglátását, és az idegen nyelvként történő elemzéséhez szükséges szempontokat kerestem benne. Nagyrészt meg is találtam, így egyáltalán nem volt „felesleges” elolvasni a kötetet, sőt, több helyen majdhogynem eldobtam meggyötört agyamat. Befejezésként pár ilyen hely következzék, kedvcsinálónak (de azért spoilerbe teszem, hogy ne vádolhasson senki, hogy itt én most árulkodom). Az alábbi példák mind a nyelvújítás időszakából származnak (19. század első fele).
spoiler

Érdekes ez a magyar nyelv, nemde?