A ​Halotti Beszéd nyelvtörténeti elemzése 2 csillagozás

Bárczi Géza: A Halotti Beszéd nyelvtörténeti elemzése

Bárczi Géza e posztumusz kötete a legkorábbi összefüggő magyar nyelvű szöveg, a Halotti Beszéd nyelvtörténeti elemzését tartalmazza: nyelvtudományunk 1975-ben elhunyt kiemelkedő művelőjének egyetemi előadásait, melyeknek eddig még részletei sem jelentek meg nyomtatásban. Elemzése a nyelvemlék minden egyes mondatát sorra veszi: először a mondat értelmezését és szerkezetét írja le, majd szintagmáról szintagmára haladva, az egyes szavak olvasatától, helyesírási és hangtörténeti problémáitól kezdve egészen a szótő etimológiájáig jut el. E részletek elemzésén keresztül az egykorú nyelvi rendszer egészét, az ős- és ómagyar kor hang- és grammatikatörténetét is megismerteti. A kötetet a nyelvész szakemberek és egyetemi hallgatók mellett haszonnal forgathatják mindazok, akik többet akarnak tudni nyelvünk eredetéről, történetéről, és szívesen indulnak a megismerés ez útján, ha kalauzul Bárczi Gézát választhatják.

Akadémiai, Budapest, 1982

bodnarnoemi>!
Bárczi Géza: A Halotti Beszéd nyelvtörténeti elemzése

Kövezzetek meg, de én szeretem Bárczit. Vizsgára készültem belőle, és – igaz, vért izzadtam – meg is lett az eredménye. És van az a pont, amikortól élvezhető.