Egy ​előszoba titkai 5 csillagozás

Horn Gyula közelről, 1994–1998
Baranyi Mária: Egy előszoba titkai

Legtöbbünk ​számára soha nem válik láthatóvá, mi zajlik a politika színfalai mögött. Pedig mindannyian szeretnénk – legalább ideig-óráig – a beavatottak közé tartozni. Baranyi Mária most, a bennfentesek tudásával ajándékoz meg minket az Egy előszobai titkaiban.

A szerző különleges korban különleges pozíciót töltött be, a Miniszterelnöki Titkárság vezetője volt, Horn Gyula közvetlen közelében dolgozott. Könyvében, amely egyszerre korrajz, memoár, dokumentumregény és sztorigyűjtemény, soha nem téveszti szem elől a hitelességet. Nem vállalkozik politikai elemzésre: mozzanatokat és általa megélt történeteket ad közre, egyedi stílusban. Vállaltan szubjektív, de mindvégig őszinte. Mire a kötet végére érünk, nemcsak az adott korszak összefüggéseit látjuk másképp, hanem azt is érzékelhetjük, hogy azok milyen hatással vannak 21. századi mindennapjainkra.

A Horn Gyula vezette kormány stabilizált, privatizált, modernizált, NATO- és európai uniós csatlakozási tárgyalásokat… (tovább)

Athenaeum, Budapest, 2010
Athenaeum, Budapest, 2010

Horn Gyula · Pintér Dezső

Szabolcs282>!
Baranyi Mária: Egy előszoba titkai

Baranyi Mária: Egy előszoba titkai Horn Gyula közelről, 1994–1998

Néhány érdekes anekdóta Hornról, nem több. Zavaró, hogy az irónő úgy próbálja beállítani magát, mintha nála futott volna össze a szálak, mintha ő irányította volna az országot.

cassiesdream>!

Tisztelt Miniszter úr, Kedves Lajos!
Ezután csütörtök reggelenként nem kapok kézcsókot magától, én pedig nem fogok odadörgölőzni a bajuszához. […]

116. oldal (B. M. levele Bokros Lajoshoz, annak lemondása után)

cassiesdream>!

Horn Gyulának minden porcikája irtózott a privatizációtól.

cassiesdream>!

Apró Piroska haragszik rám. Legalábbis én így érzem. Az is előfordult már, hogy nem fogadta a köszönésem.
[…] csak két nappal voltam fiatalabb nála.
[…] (Apró P.) részt vett a koalíciós tárgyalásokon, 1994. július 15-e után az új kabinet az ő irányítása alatt rendezkedett be.
[…] Elkápráztatott a kapcsolatrendszere. 1990-ig dolgozott az államapparátusban, mindenkit ismert, tisztában volt az előzményekkel.

cassiesdream>!

1995. március 12-én, azon a bizonyos Bokros-csomagot elfogadó vasárnapi kormányülés után késő estig maradtunk a Parlament épületében. Már mindenki hazament […] (Horn Gy.) a szobájában az egyik bizalmasával, Pintér Dezsővel beszélgetett. […] (Horn) halálosan elgyötörten kapcsolta le a villanyt. A mozdulattal egy időben szinte esdeklőn nézett vendégére: „- Dezső, nem lehet ezt elkerülni? Nem ezt ígértem!”

Kapcsolódó szócikkek: 1995 · Horn Gyula · Pintér Dezső