Dalí 1 csillagozás

Aranykor / Golden Age
Baranyai Judit – Bordács Andrea: Dalí

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Műcsarnok, Budapest, 2005
56 oldal · ISBN: 963950601X · Illusztrálta: Salvador Dalí

lzoltán IP>!
Baranyai Judit – Bordács Andrea: Dalí

Időnként érdemes áttúrni az otthon meglapuló könyveket, belenyúlni a rég mozgatott könyvkupacok mélyére. Ez a „könyv” is egy ilyen kupac mélyén bújt meg, szinte már a feledés homályába veszett. De milyen nagyszerű volt az újra találkozás!
     A 2005-ös év egyik legjobb kiállításának katalógusa lenne ő. Az biztos, hogy nagyon örülnék, ha a teljes kiállítás anyaga, nagyméretű képekben lenne felsorakoztatva… de ez „csak egy” memento. Dalí grafikai munkái, metszetek, rézkarcok, színes litográfiák, vegyes technikák, könyv illusztrációk, könyvek(!) voltak láthatók, s ezen kiállított művek leírásait illusztrálva sorolja fel a kiadvány. Azt talán mondanom sem kell, hogy elsősorban a könyv(objekt)ek érdekeltek leginkább, például az A filozófusok alkímiája (1976), vagy a Tíz halhatatlansági recept (1975). Ez utóbbihoz egy kis plusz emlék is társul. A Monarchia sztereoszkópikus és sztereokémikus halhatatlansága című mű megtekintése közben, ahogy próbáltam a harmonikaszerűen hajtogatott lapok középső tükröződő részére összehozni a kétoldali lapok által vetett tükörképet, hogy egy szabályos kör alakot mutassanak, mindezt úgy, hogy egyre hátrébb és hátrébb araszoltam tőle. A távolság kb. 7-8 méterre növekedett és ekkor lépett be elém két fiatal hölgy, akik szintén a tükörképet igyekeztek korrigálni, nagy hajolgatások közepette. Az így elém kerülő látvánnyal még közelebb kerültem a halhatatlansághoz. (:

Úgy vagyok az ilyen kiállításokkal (is), amíg nem láttam élőben, akkor azért vágyom rá, viszont amikor már láttam, akkor állandóan azt várom, mikor lesz egy következő. Az űrt egy hatalmasabb űr váltja fel, a tudat, hogy van ami megtölthet, de most nincs itt, hogy megfullasszon. Erre jó lehet egy katalógus, eltakarom vele a szemem, önmagam vakságát követelem.

Műcsarnok, Budapest, 2005
56 oldal · ISBN: 963950601X · Illusztrálta: Salvador Dalí