A ​bíró 6 csillagozás

Bárány Tamás: A bíró Bárány Tamás: A bíró

Bárány ​Tamás húsz regénye közül ez csupán a második, amely történelmi időkbe kalauzolja az olvasót: a római köztársaság utolsó napjaiba. A regény tengelyében Róma két legfőbb bírája, Brutus és Cassius összeesküvése áll, Julius Caesar diktatúrája ellen.
A sokszor és sokak által megírt témát az író frappáns újszerűséggel bontja ki; regénye mélyre ás az érdek-összeütközések és lázadó indulatok bonyolult szövevényébe, s a kort és az összeesküvés rugóit teljes történeti hitelességükben idézi fel.
Bárány Tamás azonban nem történész, hanem író; természetes hát, hogy a sokoldalúan ábrázolt, mélyen emberi konfliktusokból kibomló drámát képzeletében tovább építi, s a dolgokban és eseményekben rejlő logikát végső értelmezésükben is felmutatja.
S mert a regény – noha indíttatása a legszabályosabb, hagyományos regénykezdet – nem a tizenkilencedik században íródott, hanem a huszadik utolsó negyedében, az is nyilvánvaló, hogy stílusának kétségtelen realizmusa sem a… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1978

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Szépirodalmi Zsebkönyvtár Szépirodalmi

Szépirodalmi, Budapest, 1980
Szépirodalmi, Budapest, 1978

szp79>!
Bárány Tamás: A bíró

Véletlenül került kezembe, az antik téma miatt gyorsan bele is mélyedtem. Reméltem, hogy a könyv választ ad arra a kérdésre, hogy vajon Julius Caesar jó vagy rossz szereplő a történelemben. A könyv végül ezt mindkét oldalról körbejárja. A regény inkább drámának hat, cselekmény nincs sok benne. A szerző gyakran a saját kora egészen közönséges szavait használja, még a néphadsereg zsargonja is visszaköszön (fővetés, továbbá az íjász osztagos jelenet) érdekes, hogy a legtöbb esetben – leszámítva a trágárságot – ez nem hat zavaróan. A kedvenc ilyen szavam a „kisapám” volt, próbáltam ezeket latinra visszafordítani magamban. A „pasas” még akár helyénvaló is, ha a latin eredetére gondolunk. A szerző ennek ellenére a kort jól ismerve, az ókori ember szemléletét jól adja át, ezért ezt a könyvet újra fogom olvasni majd.