A ​képlet 75 csillagozás

A siker egyetemes törvényei
Barabási Albert-László: A képlet

MI ​VÉGEZTÜK EL A MUNKA OROSZLÁNRÉSZÉT, MÉGIS MÁS KAPTA A DICSÉRETET.
REMEKÜL JÁTSZOTTUNK A MECCSEN, DE MINTHA EZT RAJTUNK KÍVÜL SENKI NEM VETTE VOLNA ÉSZRE.
FANTASZTIKUS ÖTLETTEL ÁLLTUNK ELŐ A MUNKAHELYÜNKÖN, MÉGIS VALAKI MÁST LÉPTETTEK ELŐ.
MIÉRT?

Az életben gyakran tapasztaljuk, hogy a kimagasló teljesítmény és a siker nem feltétlenül jár kéz a kézben. Barabási Albert-László, a hálózatok világhírű kutatója legújabb könyvében a tudósokra jellemző kíméletlen logikával tárja fel előttünk a siker kollektív természetét, azaz hogy a siker valójában annak függvénye, hogy mit gondolnak rólunk a többiek, és hogyan reagálnak a cselekedeteinkre.

A KÉPLET című könyv a mindennapi életből vett példák segítségével világítja meg a siker törvényszerűségeit: azokat a törvényeket, amelyek alapján megdöbbentő pontossággal jósolható meg, hogy adott feltételek között ki lesz valóban sikeres, és miért. Barabási Albert-László révén megismerhetjük a siker titkos… (tovább)

Eredeti mű: Albert-László Barabási: The Formula

Libri, Budapest, 2018
280 oldal · ISBN: 9789634334712 · Fordította: Bujdosó István
Libri, Budapest, 2018
280 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634331919 · Fordította: Bujdosó István

Kuszma P

Barabási Albert-László: A képlet A siker egyetemes törvényei

Minden bizonnyal nem ez a legmélyebb, legtámadhatatlanabb szakmai mű, amit valaha írtak. De pont arról szól, hogy a tehetség nem minden, kell a manír is. És fenn van a sikerlistán? Fenn van a sikerlistán. Q. E. D.

Szeretem, amikor egy könyv képes arra, hogy masszív negatív előfeltevéseimet pozitív viszonyulásba fordítsa át. Barabási előző könyve, a Villanások konkrétan az agylob üszkös facsonkokkal tarkított határvidékére sodort – meggyőződésem ugyanis, hogy nagy arányban tartalmaz valamit, amit a szaknyelv „blöff”-ként definiál. A Siker viszont egy végtelenül takaros kis kötet, iskolapéldája annak, hogyan kell ismeretterjesztő irodalmat felépíteni: legyenek benne nagyobb, 15-20 oldalas olvasmányos blokkok, aminek gerincét izgalmas példák és a vizsgálati folyamat világos felvázolása alkotja, majd ezek torkolljanak egy-két mondatos velős maximákba, amiket akár a bögrénkre is gravíroztathatunk. Dinamikus főszöveg keményre hegyezett konklúziókkal, ennyi az egész. Néha volt olyan érzésem, hogy tömörebben is fogalmazhatna a szerző, de ahhoz képest, hogy az előző Barabási-könyvemben még húsz oldallal a vége előtt se tudtam eldönteni, akar-e közölni egyáltalán valamit (https://moly.hu/idezetek/475911), ez igazán incifinciségnek tekinthető. Ráadásul (mert van ráadásul is!) olvasás közben volt pár aha-élményem is: olyan bevillanások, amelynek során ráismertem valamire korábbi észleléseim, tapasztalataim vagy olvasmányaim* rejtőzködő motívumaiból – ez pedig garancia arra, hogy az ember erős kötődést alakítson ki a szöveggel. Azt nem tudhatom persze, van-e valami gyakorlati haszna a sikeresség szempontjából, ha bebiflázzuk a kötet aranyköpéseit**, de arra mindenképpen jó volt, hogy megértsem, Barabási miért is lett a hálózatkutatás tudományának fennen lobogó fáklyája.

Amúgy meg elmondjam, mi a siker képlete?

* Például szépen kapcsolódik az egyenlőtlenség témaköréhez, közelebbről Piketty közgazdasági bestselleréhez (közgazdasági bestseller, milyen az már???). Az egyenlőtlenség is leírható ugyanis Barabási fő tételével, jelesül azzal, hogy amíg az egyén által befektethető munka korlátozott, tehát haranggörbével írható le, addig az elérhető siker határtalan, vagyis exponenciálisan növelhető. Aminek köszönhetően előfordulhat, hogy az én üzleti érzékem és teljesítményem ugyan alig marad el egy oligarcha üzleti érzékétől, de ő velem ellentétben sikeresen rácsatlakozott egy hálózati csomópontra (nevezzük ezt a csomópontot miniszterelnöknek), így vagyona mégis több ezerszerese lett az enyémnek. Na, hát ilyesmiket is ki lehet hüvelyezni ebből a könyvből.
** Ha mondjuk kivétel nélkül minden könyvkiadó elolvassa Barabásit, tökéletesen meg is érti Barabásit, és hiba nélkül alkalmazza is a Barabási-féle maximákat, akkor vajon az összes kiadó sikeres lesz, kitágítva ezzel a piac határait, vagy pont ugyanannyira lesznek sikeresek, mint addig?

Qedrák P

Barabási Albert-László: A képlet A siker egyetemes törvényei

Ha egy tudománynépszerűsítő-ismeretterjesztő könyvre gondolok, akkor valami ehhez hasonló kötetet képzelek magam elé. Találhatunk benne lábjegyzeteket (a magyar kiadásban hátra sorolva), és kiviláglik belőle, hogy a mondatok mögött komoly tudományos munka áll, amelyet egy tudományos lapban a laikusok számára kevésbé érthető nyelvezettel fogalmaznának meg. A képletek, jelen esetben a siker képleteinek (és törvényeinek) átírása szövegekre egyszerűvé és közérthetővé teszik az egyébként ijesztő nevű hálózatkutatás tudományát. Ráadásul a könyv tele van izgalmas kulturális és hétköznapi példákkal, amelyek közel hozzák az olvasóhoz a kutatások végeredményét.

Ezért érthetjük meg, hogy az állásinterjúra miért érdemes nem sokkal a határidő lejárta előtt elmenni, de azt is, hogy miért lesz egy-egy kulturális termékből világsiker, egy másikból pedig nem. Amellett pedig, hogy az emberi teljesítményt tulajdonképpen a számok nyelvére lefordíthatóvá és adott esetben megjósolhatóvá teszi, optimista világképet tükröz azzal, hogy az elszánt próbálkozások hosszútávon eredményesebbek lehetnek a marketinghatásnak köszönhető eredményeknek.
(Zárójeles megjegyzés: bár nem a szerző saját tanulmánya, de megtudtam belőle, hogy a munka utáni csapatépítésnek nem sok értelme van, ellenben a közös munkaebédnek igen, továbbá annak is, hogy minden egyes csapatba, legyen szó tudományos területen, vagy üzleti szférában dolgozó csoportról, szükséges nőket tenni, mert statisztikailag jobban szerepelnek, mint a nőmentes munkaközösségek).

Legjobban az a fajta szemléletmód tetszett, amely a siker misztikumát bontotta le, és igyekezett neki számszerűsíthető, a matematika nyelvére lefordítható formát adni, amelyből aztán következtetéseket vonhatunk le a magunk életére.

Bélabá P

Barabási Albert-László: A képlet A siker egyetemes törvényei

Olvasás közben azon gondolkodtam, hogy ez egy rétegkönyv vagy mondható-e bestseller-szerűnek? Mégis csak egy több éves kutatási munka informatív, közérthető leírása, viszont ott bujkál mindenkiben a kisördög, hogy ő is sikeres szeretne lenni. Barabási leszögezte, nem önsegítő könyvről van szó.
Egy fizikus, hálózatkutató új utakon kezdett járni ezzel a témával, a siker receptjét, a képletet kereste. Sikerrel járt, megtalálta és olyan törvényeket is alkotott, amelyek nagy általánosságban igazak mindenkire. Nem fejtem ki a részleteket, ehhez olvasni kéne a könyvet. Legalább két tucat példát hoz fel a kutató, olvasmányos stílusa egész imponáló viszont az olvasónak kicsit el kell gondolkodnia rajtuk, emiatt nem tudtam gyorsabban haladni vele.
Azt gondolom, új szemléletmódot tár fel előttünk Barabási László, miként is érdemes ezután a hőn áhított sikerre tekinteni, egy kicsit tudományos szemmel.
Az elejére visszatérve, sikerkönyvnek számít, mert már a 2. kiadást vettem kézbe és egy videón rengeteg ember kezében láttam. Nem véletlen, hogy a Libri-díj várományosa, ha ezt a szempontot vesszük alapul.
A végítéletem ötös (4,7) mind a téma az utcán hever volta, mind a közérthetősége miatt. Jó, hogy olvastam és ajánlom másoknak is!

Spaceman_Spiff IP

Barabási Albert-László: A képlet A siker egyetemes törvényei

Hogyan leszel sikeres Moly? Olvasd el a könyvet, és rájössz!
De persze nem erről van szó. Barabási igyekszik nem csak (egy kicsit több számadattal dolgozó, a tizedesvesszőt is ismerő) Coelho lenni, nem puffogtat üres frázisokat. Mármint amikor elcsépelt „igazságnak” tűnhet egy-egy tételmondata, de elolvasva a magyarázatát rájövünk, hogy azért ezek nem is mindig annyira egyértelmű összefüggések.
Mert szerintem a könyv inkább arról szól, hogy az eddigi tudásunkat (pl. hogy fontos a kapcsolati háló, a kitartás etc.) egy rendszerbe foglalja. Rámutat, hogy A, B és C ismeretünk valójában összekapcsolható, és hogy mi is ez a kapcsolat.
Olvasmányos stílusban vezet minket végig a sikeresség 5 tételén, amik nem olyan hatalmas revelációk, de így, részletesen elmagyarázva jobban megragadnak. Mindenkinek ajánlom, aki valamilyen módon szeretné a maga dolgait (munka, hobbi stb.) kicsit jobb irányba menedzselni. Nem ad gyakorlati útmutatót, hanem inkább elgondolkodtatja az embert, hogy vajon mit csinál jól vagy rosszul, és min érdemes változtatni. Tanácsai inkább általános érvényűek, és persze egy botfülűből ezek sem csinálnak hegedűművészt, de segíthetnek kihasználni jobban azokat a tulajdonságainkat, amiktől jobbak vagyunk a környezetünknél. Vagy ha nem is vagyunk tőlük sokkal jobbak, de még sikeresebbek lehetünk.
Szóval ha elolvassuk a könyvet, és sok munkát belefektetünk, lehetünk népszerű molyok, akik ontják magukból az ezer csillagozást érő értékeléseket. Csak győzzük a strapát :)

lolajos

Barabási Albert-László: A képlet A siker egyetemes törvényei

Villámgyorsan tettem magamévá a könyvet.

Korán reggel beleolvastam a neten a Forbes szeptemberi számába, a címlapon Barabási és a könyv. A szerző és korábbi könyvei nem ismeretlenek, láttam előadásait videón is. Átfutottam pár további cikket róla, frissebb interjút vele magyarul és angolul is. Több helyen megjósolták nekem, hogy ez egyike lesz azoknak a könyveknek, amiket szeptemberben elolvasok. Akkor már tudtam, hogy kell nekem. Elkezdtem keresni, hol lehet olcsón, gyorsan megvenni. Kalózletöltéshez túl friss és az amúgy sem szép dolog. Átnéztem a kedvezményeket, majd az Amazont is. Felhívtam könyvesboltokat a munkahelyemhez közeli A városban és a lakóhelyemen, B-ben is. Mindkét helyen volt, de csak egy példány. Mivel A-ban sok és ingyenes a parkoló a könyvesboltnál, ott vettem meg, 4000-ért (püff neki, ma reggel megtaláltam magyar e-könyvként is a linkjét, azonnali letöltés 2500-ért…). Estére a harmadát kiolvastam, ma hajnalban a feléig jutottam. Azóta már a végébe is belelapoztam.

Az elején 14 oldal a Bevezetés, a végén 13 oldal Konklúzió, 31 oldal a Jegyzetek és 4 a Köszönetnyilvánítás (több mint 120 név van benne említve!). A középen maradó mintegy 200 oldalban a teljesítmény és siker viszonyát leíró 5 törvényhez vezető út és a törvények megfogalmazása kap helyet lebilincselő olvasmányként.

Azt hittem, hogy „A képlet” tele lesz formulákkal, matematikával. Nem, egy árva táblázat vagy ábra sincs benne. Haranggörbe és hatványfüggvény is csak verbálisan. Így bátran kézbe veheti humán érdeklődésű olvasó is, mert egy felfedezésekkel teli prózát kap, sokszor meglepő megállapításokkal.

Szerencsére hiányoznak a tudományoskodó elméleti fejtegetések. Ne várjunk Dale Carnegie féle empíriákat "Sikerkalauz” stílusban sem. Viszont a kissé anekdotázó, eposzi módon csörgedező szöveg kőkemény big data és hálózattudományi kutatásokon nyugszik. Adatoldalon előjön a tenisz világranglista, a Google találatok száma, hány nyelven jelent meg valakiről Wikipedia szócikk és még sok más. Megtudjuk, mennyire (nem?) számít a jó iskola, az elhivatottság, min dőlhet el egy állásinterjú, mitől nyer inkább egy nedű a borversenyen, ki kapja a Nobel díjat egy ugyanazon a témán dolgozó százas kutató kollektívából stb.

Aki tudatosan építi egyéni karrierjét, a könyvből rájön, mi a fontos és mivel ne törődjön. A törvényeket megváltoztatni nem lehet, hanem ismerni kell és hagyni a javunkra érvényesülni.

Csak egy apró szurka: a szerző vagy megbízottja hallatlan precizitással követve az azonosított sikertörvényeket a jelek szerint tudományos igénnyel készítette elő a könyv megjelenése körüli marketinget, bevezetést is (két nyelven egyszerre, print és e-book, véleményvezérekre fókuszáló cikkek, interjúk tömege). Nagyot fog szólni, a kassza meg rendesen csöngetni.

Kötelező olvasmány. De nem úgy iskolás módon.

pável P

Barabási Albert-László: A képlet A siker egyetemes törvényei

Nincs mázli, csak jókor kell jó helyen lenni.
Ja, hogy ez a mázli!
Kissé a népi bölcsességek csernusimresége ez a kötet, a történelmi statisztika bulvár nyárykrisztiánsága, csak azért jóval intelligensebb, érdekesebb kiadásban. Na persze az előbbi urak csak szeretnének a szerencse kibogozásának, a mázli mélyrétegeinek archeológusai, Barabásialbertjei lenni, mert ebben legalább némi munka is van.
ps.
Ha semmi sem véletlen, akkor talán az sem, hogy az Albert nevűek közt meglepően nagy számban vannak, akik egyszerűsített, ugyanakkor mégis roppant bonyolult képletekben írják le a világot.

HA86

Barabási Albert-László: A képlet A siker egyetemes törvényei

A siker törvényei univerzálisak, ám tévedés azt hinnünk, hogy „a szerencse, a lelkiismeretes munka vagy a tehetség valamilyen mágikus, ismeretlen arányú keveréke a kulcs a sikerhez”, vallja Barabási Albert-László, fizikus. Ő és munkatársai sok ezer tudós és művész életútját vizsgálták meg, és a sikereik, kudarcaik tanulmányozása révén ismerték fel, hogy a siker nem csupán az egyénen múlik, hanem a közösségen is, és a titka bizony törvényekbe foglalható! A törvények pedig leírhatók képletekkel.
Íme, az egyik ilyen képlet:
S = Q x r
Szándékosan nem oldom fel Barabási képletét – magyarázat nélkül egyébként sem érne fabatkát sem, célszerű tehát az egész könyvet elolvasni –, közzéteszem viszont a sajátomat, ami eléggé egyértelműen írja le, miért aratott nálam nagy sikert ez a sikerről szóló könyv.
Íme:
érdekes téma x tudományos igénnyel megírt x gördülékeny stílus x példák, példák és példák = Anita szereti :D

tizkicsikonyv P

Barabási Albert-László: A képlet A siker egyetemes törvényei

Tudományos igényességgel megírt, mégis szórakoztató, izgalmas, és érdekes könyv a siker jelenségéről – egy egészen újszerű nézőpontból, zseniális stílusban tálalva.

thpth

Tegyük fel, hogy
1. még nem olvastad a Képlet című könyvet.
2. nem tudod, hogy érdemes-e elolvasnod, ezért nézegeted mások csillagozását és véleményét a moly.hu-n.
3. látod, hogy a könyv nagyon sikeres, mert sok csillagot kapott és mindenki azt írja róla, hogy „ihaj-csuhaj, ez ám az igazi intellektuális élmény!”.
4. már te is szeretnéd tudni, mi a fene lehet benne.

De ezen a ponton túl már effektíve reálisan is elérkeztünk oda, ahol már
– ténylegesen is neked
és már
– valóban rólad szól ez a könyv.

csatacsita P

Barabási Albert-László: A képlet A siker egyetemes törvényei

Nagyon jó könyv volt, ajánlani tudom mindenkinek!
Talán picit sablonos, de aki ezt kiolvassa, máshogy fog nézni minden sikeres és sikertelen emberre, mert a siker 5 törvényének a szűrőjén át fog tekinteni rájuk.

Bélabá P

A jó hír pedig az, hogy csak az első igazi sikernek kell beütnie. A jutalomnak ugyanis van egy titkos, kontroll nélkül terjedő aspektusa is: a siker önmagát gerjeszti, és folyamatosan nő a mértéke. Vagyis akinek egyszer sikerült, annak újra sikerülni fog. És újra. És újra.

snowwolf

Nos, a legrövidebb út a sikerhez, ha olyan kártyajátékot készítünk, amelyben kiscicák atombombákat hatástalanítanak.

JUEX P

Hadd adjak egy konkrét tanácsot a munkáltatóknak a III. törvény alapján: ahol lehet, igyekezzenek biztosítani, hogy a beosztottak egymástól függetlenül hozzák meg a döntéseiket. Tehát az értekezlet végén ne kézfeltartással, hanem titkosan, mondjuk e-mailben történjék a szavazás a fontos kérdésekben. Ugye emlékszünk még? Az Amazonon az első néhány értékelés közelíti meg a legjobban a termék valós alkalmassági mutatóját. Ezek ugyanis azok a vélemények, amelyekre még nem hatott a társas befolyásolás. Engedjük hát meg munkatársainknak is, hogy kitáncoljanak a sorból, és őszintén megfogalmazzák a saját véleményüket.

Junes P

hogy mennyi esélyünk van a sikerre, annak vajmi csekély köze van az életkorunkhoz. Csak az számít, hogy hajlandók vagyunk-e újra és újra próbálkozni, hogy elérjük az áttörést.

220. oldal, V. törvény - Ha kitartunk, a siker bármikor beüthet (Libri, 2018)

snowwolf

Hogyan magyarázzuk akkor az eltéréseket Diaz és Basquiat szakmai pályafutása között?

Egy fontos dologban biztosan különböztek egymástól: Diaz magányos alkotó volt, Basquiat viszont folyton társaságba járt

angelacsapo22

Azok a csapatok általában jobban teljesítettek, ahol a csapattagok az átlagosnál fogékonyabbak voltak a másik érzelmi állapotára. Az olyan csapatok, amelyekben néhány csapattag uralta a terepet, alacsonyabb kollektív intelligenciát mutattak, mint azok, ahol a tagok között az egyenlőség nagyobb mértékben volt jelen. Vagyis azok voltak a legjobb csapatok, amelyekben mindenki szóhoz juthatott, és a tagok odafigyeltek egymásra. A harmadik kulcsfontosságú tényező érdekes módon egészen más természetű volt: azok a csapatok, amelyekben nők is voltak, magasabb kollektív intelligenciával rendelkeztek.

180. oldal, 8. fejezet - Kicsit ismerős, kicsit újszerű, kicsit szomorkás (Libri, 2018)

angelacsapo22

Amikor a csapatmunka eredményét vizsgáljuk, nem tudjuk pontosan megítélni, hogy annak létrejöttében mekkore szerepet játszottak az egyes csapattagok. Ezért csak néhány kiválasztott csapattagot részesítünk elismerésben, díjazásban, mégpedig leginkább azokat, akik az adott területen korábban is bizonyítottak már, illetve azokat, akiknek ismerjük a nevét. És bár ez olykor tisztességes módja is lehet az elismerésnek, időnként azért – ahogy azt Prasher példája is szemlélteti – óriási tévedéseket eredményezhet. Tény, hogy jót tesz a produktivitásnak, ha csapatban dolgozunk. De mint azt Prasher is nagyon jól tudja, az együttműködések a felnőttek világában pont olyan rémálommá válhatnak, mint a gimnáziumban a projektmunkák során. Bármikor megtörténhet velünk, hogy egy csodaszép teremben ülünk, és együtt tapsolunk a többiekkel, mialatt az egyik csapattársunkat kihívják a pódiumra, és átadják neki a jutalmat azért a munkáért, amelyet mi végeztünk el.

206-207. oldal, 9. fejezet - Az algoritmus, amely megtalálta az elveszett tudóst (Libri, 2018)

snowwolf

A siker soha nem rólad szól, de még csak nem is a teljesítményedről.

snowwolf

Steven Weinberg a történelem legjobban fizetett fizikaprofesszora.Ő az a fizikus, akinek sikerült kidolgoznia az elméletet, amely egyesíti az elektromágnesességet és a gyenge kölcsönhatást, ami a szubatomi részecskék világát uralja. Einstein tudományos pályafutása nagy részét szintén egy ilyen gondolat kidolgozásának szentelte, de ő nem járt sikerrel, Weinberg eredményei azonban e téren valóban lenyűgözőek. Elmélete további úttörő munkákat inspirált, amelyek többek közt az „isteni részecske”, a Higgs-bozon felfedezéséhez vezettek. Nem csoda, hogy Weinberg a kivételes teljesítményéért kivételes díjazásban részesült. A Harvardon kapott professzori állást, 1979-ben pedig fizikai Nobel-díjjal tüntették ki.

De mint kiderült, Weinberg nem csupán kivételesen okos tudós, remek tárgyalópartner is. 1982-ben az Austinban székelő Texasi Egyetem megpróbálta átcsábítani a Harvardról – azt a fizetést ajánlották fel neki, amit a helyi rektor kapott. Weinberg ezt nem fogadta el, azt mondta, annyit kér, amennyit az egyetem futballedzője kap. Ne feledjük, Texasról beszélünk, és Weinberg pontosan tudta, hol mi a fontos.

Dagan72

Az ember megvesz egy kávéfőzőt, és rá kell jönnie, hogy nem az igazi. Jól van, kávét azért lehet főzni vele, kapjon három csillagot. De aztán leül a gép elé, beleolvas a többiek értékelésébe, és azt látja, hogy eddig mindenki öt csillaggal jutalmazta a terméket. Na jó, ha belegondolunk, négy csillagot is megérdemel… Így aztán bármilyen furcsa is, az Amazonon a konszenzus alapján kialakult érték irreleváns. Sokszor az első néhány értékelés közelíti meg a legjobban a termék valós alkalmassági mutatóját, ugyanis ezeket a véleményeket még nem befolyásolta a többiek ítélete.

284-285. oldal (ebook)