Rákóczi ​hadnagya 17 csillagozás

Barabás Tibor: Rákóczi hadnagya Barabás Tibor: Rákóczi hadnagya Barabás Tibor: Rákóczi hadnagya Barabás Tibor: Rákóczi hadnagya Barabás Tibor: Rákóczi hadnagya Barabás Tibor: Rákóczi hadnagya Barabás Tibor: Rákóczi hadnagya Barabás Tibor: Rákóczi hadnagya

A most újabb kiadásban megjelenő regény lényegében ugyanazt a hiteles magvú történelmi históriát dolgozza fel a maga eszközeivel, amelyet a népszerű filmen is láthatott a közönség. A történet fiatal jobbágy hőse Bottyán katonája – strázsamester – majd tisztjeként bravúros portyázásokat hajt végre: megmenti szülőfaluját a rátörő labancoktól, elfogja Starhemberg osztrák főparancsnokot a labanc hadipénztárral egyetemben, s végül hosszú harc és hányattatás után elnyeri mátkája kezét is, maga Bottyán generális megy el megkérni a leányt.

Eredeti megjelenés éve: 1957

Móra, Budapest, 1993
Intermix, Ungvár, 1993
148 oldal · ISBN: 963812962X
Magvető, Budapest, 1972
200 oldal · keménytáblás

gesztenye11>!
Barabás Tibor: Rákóczi hadnagya

Érdekes, hogy a filmet sokszor láttam, de a könyvet most olvastam először (nem is tudtam, hogy a könyv csak a film bemutatása után jelent meg). Duplán szimpatikus, hiszen akkor született a könyv, mikor én, és egy nagyon szerethető, romantikus történet a kuruc korból. Harcokkal, vitézséggel, árulással, szerelemmel. Főszerepben egy fiatal felvidéki kuruc katona, aki merészségével, bátorságával hadnagyi rangig viszi, vele harcoló társai, falubeli szerelme, valamint Rákóczi fejedelem és Bottyán generális. spoiler
Könnyű olvasmány, és szinte minden részénél megjelentek a szemem előtt a film egyes részei és szereplői, (Bitskey Tibor, Zenthe Ferenc, Mádi Szabó Gábor, Vass Éva, Raksányi Gellért), de az is nyugodtan kézbe veheti, aki nem látta a filmet. Egy fejezet a magyar történelemből!

Andrea_Hegyesi>!
Barabás Tibor: Rákóczi hadnagya

Gyermekkorom óta elkísér …:-) a film,és a benne szereplők, alkotók…

Barabás Tibor: Rákóczi hadnagya

Rákóczi hadnagya… előbb a filmadaptációt láttam jó pár évvel ezelőtt, aztán most kerítettem sort rá, hogy regényformában is elolvassam, mikor kiderült, hogy otthon megvan a kötet. Mit is mondhatnék: 200 oldal tömény kurucos, rákóczis, labancos haddelhadd, romantikával, morális bölcsességekkel, hazaszeretettel. Ízig-vérig pezsgő kuruc-történet, amit leginkább a Vöröstorony kincséhez (Hollós Korvin Lajos), vagy A tenkes kapitányához (Örsi Ferenc) tudnék hasonlítani. Barabás Tibor nem rossz író, szépen stílusba, olvasmányosan ír. Ami viszont negatívum a történetnek az a cselekmény kiszámíthatósága, a karakterek feketék-fehérek és természetesen végül mindig a jó győz. :)

Odin94>!

Csak Bottyán János lovagol közöttük fekete magyarban, ezüst fokosát meg-meglengetve… Nem csoda, ha a nép magát látja benne, hisz ő az egyetlen közsorsú, nem főrangú egyén a harminc generális közül. Ha Kassára jön, nem nyargal előtte és mögötte nemes bandérium, testőrség, díszkíséret. Előtte jár a bátorsága, ezer nyert csatájának híre, mögötte a hű kísérője: a nép érzése, szeretete.

37. oldal, II. fejezet (Móra, 1980)

Odin94>!

Aki az erdő szélén ismeretlenül szembetalálkozott Matyival, nem sokat láthatott benne. Egy növendék parasztfiút látott, akinek csálé fövege alól magas homlokába csüngött nyíratlan szőke, zsíros haja. Darócingét megszaggatta a sok bokor, az erei út, libegős darócgatyáját kötéllel erősítette a derekára. Mezítlábas, sebzett lábú vándorgyereke annak a forgandó kuruc világnak, rosszul látott téged az, aki csak ennyit látott belőled. Aki nem látta nyílt, kék szemedben a legyűrhetetlen életet, a bajokat elviselő vidámságot, a tiszta, jó érzéseket, a hűségre, harcokra született kis legénykét. Van, aki bíborban, bársonyban, címerrel is senki, s van, aki mezítlábason, darócgatyában is kiválasztott…

160. oldal, V. fejezet (Móra, 1980)

Ezt a könyvet itt említik