A ​történelem körhintáján 1 csillagozás

Fábri 100
Barabás Klára: A történelem körhintáján

Egy ​termékeny életpálya számokban: 22 film, mintegy 60 színházi rendezés és díszletterv, 47 fennmaradt festmény, legalább 8 betiltott forgatókönyv – és 77 év.
2017. október 15-én lenne 100 éves Fábri Zoltán, a Körhinta, a Hannibál tanár úr, a Két félidő a pokolban, Az ötödik pecsét és sok más emlékezetes film rendezője. Filmjei az ember szabadságvágyáról, az erőszak elleni tiltakozás, a múlttal való szembenézés parancsáról szólnak. Ahogy ars poeticájában is megfogalmazta: „…annak érdekében próbálok filmeket csinálni, hogy az ember emberhez nem méltó megaláztatása, kiszolgáltatottsága ellen emeljek szót." Ezek az üzenetek ma is legalább annyira aktuálisak és érvényesek, mint a művek születése idején.
Fábri Zoltán a magyar és egyetemes filmművészet nagy formátumú alakja, legjobb alkotásai a huszadik század jelentős kordokumentumai. Napjainkra azonban mintha kissé feledésbe merült volna ez a páratlan életmű, de születése századik évfordulója kiváló alkalom arra, hogy… (tovább)

MMA, Budapest, 2017