55 ​meghökkentő eset a magyar történelemből 8 csillagozás

Bánó Attila: 55 meghökkentő eset a magyar történelemből

A kötet 55 fejezete meglepő esetek elbeszélésével gyarapítja történelmi ismereteinket. Bemutatja többek között a 907-es pozsonyi csatát, amelynek győztes megvívása jelentősen megerősítette helyünket a Kárpát-medencében. Kiderül, hogy miért volt valódi parasztfelkelés a Budai Nagy Antal vezette 1437-es megmozdulás, s miért nem volt az az 1514-es Dózsa-féle parasztháború.

Választ kapunk a következő kérdésekre is: I. Miksa király koronázási ünnepségén miként mentette meg gróf Zrínyi Miklós az új király életét, és milyen viszonzást kapott 1566-ban Szigetvárnál? Miért börtönöztette be Dobó Istvánt, Eger várának hős védőjét élete vége felé az uralkodó? Ki és miért akart merényletet elkövetni az 184849-es szabadságharc leverése után néhány évvel a fiatal Ferenc József császár ellen a bécsi Burgban?

Meghökkentő történetek, amelyek újragondolásra biztatnak.

Athenaeum, Budapest, 2017
Athenaeum, Budapest, 2014
Athenaeum, Budapest, 2013

RosszQtya>!
Bánó Attila: 55 meghökkentő eset a magyar történelemből

A könyv fizikai valójában igen kellemes a szemnek, mind kívül,mind bévül.
A tartalommal sincs baj, ki szereti ezen témába vágó írásokat, annak nem lesz teljesen ismeretlen a könyvben lévő történetek. Ezzel én is így voltam, de még is találtam benne jócskán olyat amit még nem ismertem. Szóval a magyar történelmet szeretőknek kötelező darab.

Roadway07 I>!
Bánó Attila: 55 meghökkentő eset a magyar történelemből

Nagyon nagy dolog összerakni egy ilyen nagy lélegzetű könyvet, annak ellenére, hogy nem mindegyik történeten hökkentem meg. Tipikusan egy olyan könyv, amit akkor is elővehetsz ha csak egy-egy fejezetre van 5-10 perced. Mivel imádom a magyar történelmet, így jó érzés volt egy-egy rejtett zugba bepillantani. Egyetlen kritikája a műnek, hogy számomra kissé száraz volt, rengeteg adattal, emiatt meg merem kockáztatni, hogy a laikusok nem ez alapján a könyv alapján fogják megszeretni a történelmet. Bánó Attiláról ezelőtt keveset hallottam, de követni fogom a munkásságát, mert szeretem az ilyen jellegű megközelítését e tudományágnak.

Ananiila>!
Bánó Attila: 55 meghökkentő eset a magyar történelemből

Nagyon szép könyv, nagyon érdekes témával. Sajnos nekem a feldolgozás túlságosan olyan lett, mintha iskoláskönyvnek írták volna. Nem elég olvasmányos és nem is elég könnyed.

Frank_Waters I>!

A római egyház által jóváhagyott litánia szövegében szerepelt az ismert könyörgés: „A magyarok nyilaitól ments meg, uram, minket!” A litánia szövegén országonként kisebb-nagyobb változtatásokat lehetett végrehajtani, ennek megfelelően az idő múlásával ez a mondat lassan eltündezett. Lehosszabb ideig a német nyelvű litániában maradt meg: egészen 1965-ig. Csak ekkor, a 2. vatikáni zsinat új liturgikus reformjának hatására törölték a németek ezt a szövegrészt, amit pedig addig – több mint ezer esztendőn keresztül – érintetlenül hagytak.

19. oldal (A magyarok nyilainak múlhatatlan emléke)