A ​szamaras zarándok 14 csillagozás

Banka Roland: A szamaras zarándok

Utazik a szamár a vonaton… – kezdődhetne egy ígéretes abszurd vicc, de 2019. augusztus 20-án tényleg egy csacsi ácsorgott egy MÁV-kocsiban. A róla készült kép pillanatok alatt bejárta az internetet, több millió emberhez eljutott. De ki a szamár gazdája?

„Rolandnak hívnak, 2013. augusztus 23-án születtem a franciaországi Ostabatban – legalábbis nagyjából azóta érzem, hogy élek. Azt fogom elmesélni, miért s miként érkeztem Fisterrába először, aztán másodszor, majd miért s miként indultam el onnan, a világ végéről újabb útra, hogy aztán mindig visszatérjek.
Lesznek tanulságok is. Az El Camino csak eszköz ezekhez, hiszen a valódi utazás belül, az emberi lélekben történik. A szamár meg egy jó ürügy, hogy mindezt leírjam…”

Corvina, Budapest, 2020
Corvina, Budapest, 2020

szanes1>!
Banka Roland: A szamaras zarándok

Azt hiszem, így december 30-án kijelenthetem, hogy 2021 (egyik) legjobb olvasmányélményével gazdagodtam Banka Rolandnak köszönhetően. spoiler
Az író sajátos stílusban meséli el egy külső és belső utazás előzményeit, élményeit és annak hatásait az életére. Persze ez tudható is a címből, hiszen a Camino, a zarándoklat mindenképpen spirituális élmény spoiler.
B. R. magyar-filozófia szakos tanárként és pszichológusként végzett, innen a már említett sajátos stílus, tudniillik dobálózik a pszichológiai, filozófiai és egyéb tudományos szakszavakkal, irodalmi idézetekkel, szállóigékkel, miközben gyermeki, naiv, teljesen naturalista őszinteséggel beszél mindenféle testi működéséről és olyan szlenget nyom, amihez nekem olykor szótár kellett. :)
Szóval az lejött, hogy ő egy intelligens, a világra nyitott és érzékeny, de öntudatos, radikális fiatal férfi, aki nem fél a kényelmetlenségektől és magasról tesz rá, mások mit gondolnak róla. Modern Don Quijote, és büszke erre az analógiára. Magáról így ír: “az igazságot keresem, nem az önigazolást”“A motivációim, amikről tudok: megosztási vágy, tanári hivatástudat, az egység csodájának természetességét átélt egyén felelősségérzete.”
Célja: “Összesétálni a világot, és közben annak szépítését önmagunkon elkezdeni.”
Katolikus gyökerekkel rendelkezik, de nem kirekesztő. Látja az egyház visszásságait, de ez nem befolyásolja istenhitét.
Igazi pedagógus, és nem csak azért, mert tanári diplomája van. Ugyanakkor nem akarja megmondani a tutit, nincs receptje a boldogságra, vagyis mindenkinek magának kell megtalálni a saját útját. Neki a Camino volt ez, és ez a könyv is.
”Azt meg kifejezetten cinikus frázisnak tartom, hogy “álmaid útjában senki nem áll, csak te magad.” Hát ja, meg a három gyereked, az alkoholista férjed, a lakáshiteled, a kialakulóban lévő méhnyakrákod… De amúgy csak te! (…) Szerintem mindenki a maga keretei között szárnyaljon.”
Ennek az idézetnek külön örültem, mert nekem is itt a három gyerek, miegymás, de én most a könyvvel ugyanúgy kizökkentem az időből és teleportálódtam Szent Jakab útjára a betűk szárnyán.
A szamárnak meg nemcsak azért örültem, mert cuki, és mert hangosan nevettem a dolgain, hanem azért is, mert irigy vagyok. És olyan nincs, hogy az ember csak úgy elmegy caminózgatni (csak az irigység beszél belőlem), kell valaki, akiért felelősséget vállalunk, akihez alkalmazkodunk. Mert ilyen az élet. Ő persze ezt szebben megfogalmazza, és egy kicsit más összefüggésben: ”Minden Don Quijoténak szüksége van Sancho Panzákra és fordítva.” És az egyéni élmény mellett mindig ott van a közösségi élmény, mások segítése is. Így válik kerekké ez a történet.
Olvassátok ti is!

Olvas_a_bolcsesz>!
Banka Roland: A szamaras zarándok

Önkéntesként vettem részt a Margón és a véletlenek sorozata vezetett el oda, hogy épp akkor keveredtem be a terembe, amikor erről a könyvről beszélt az írója és szerkesztője (?). Elolvastam, hogy miről szól, megakadt a szemem, azon, hogy 2013. augusztus 23.ára datálja az újjászületését, jé, én meg pont aznap töltöttem a 17.születésnapomat, ez csak nem egy jel? A lényeg, hogy az előadás hangulata, az író könnyed és ironikus humora annyira betalált, hogy éreztem, sőt tudtam, hogy ezt nekem el kell olvasnom.
Nem is tudom mit vártam a könyvtől, szerintem fogalmam sem volt, hogy mennyi mindent kaphatok.
Nem szoktam véleményezni se itt se más platformon a könyveket, általában meghagyom ezt a lelkesebb embereknek, pedig szakavatott bölcsészként talán akár jogosan meg is tehetném. De nem szeretnék senkit befolyásolni, hiszen nem az itt elért értékelés fogja megmondani, hogy ez a könyv jó vagy rossz. Sose tudhatod, hogy ami másnak nem jött be és lehúzta, az neked nem lesz-e életed könyve.
Most mégis rászántam magam, hogy írjak a könyvről, nem a sztoriról, azt majd mindneki elolvassa maga. Nagyon tetszik az a könnyed már- már természetes, ironikus és önironikus humor ami végigjárja a könyvet, az a rengeteg pozitív gondolat, amelyeket az olvasó felé közvetít. Az író, Roland nem beszél magas lóról (szamárról?), nincs eltelve magától, nem akarja megmondani, hogy mit vagy hogyan tegyél. Ugyan, miért is tenné? Nem éreztem azt, hogy világot akarná megváltani csak azt, hogy megtalálta az ő receptjét/ útját/ módját a boldogságához, és erre ösztönöz mindenkit, hogy keressük és kutassuk ezt a saját életünkben.
Lépd át a komfortzónád, merj a kereten kívül gondolkodni és merj önálló véleményt formálni, légy bátor és irányítsd te a sorsod és a jövőd.
Valószínűleg azért szimpatizálok a könyvben megjelenő gondolatokkal, mert magam is hasonló módon vélekedem. Egyszer sem éreztem azt, hogy untatna a bölcsész dumája (nem csak azért mert én is az vagyok) hanem mert írtó jól csinálta. Az egyik oldalon felnevettem, a másikon elcsodálkoztam a harmadikon pedig bőszen bólogattam, és ez így ment végig, hol gyorsabban, hol pedig ritkábban váltották egymást ezek a szakaszok.
Egy szót mint száz ( mert annyit már biztosan leírtam): pozitív.
Pozitív a könyv, az ember, a csacsi, az út, a gondolatok, a kendőzetlen valósága amelyhez nagy bátorság kellett, hogy így megmutassa nekünk. Ha neki ért annyi őszinteséget és energiát, hogy mindezt elmesélje nekem, nekünk és lehet, hogy magának is, hogy a lelki fejlődésemhez hozzátegyen és pozitív irányba mozdítsa el, akkor én is veszem a fáradtságot és elmondom, hogy nekem mit jelentett a története.
Mindezt.
Köszönöm.

Slinn>!
Banka Roland: A szamaras zarándok

Elgondolkodtató és magávalragadó könyv. Zarándokoknak (testi, lelki zarándokoknak egyaránt) ajánlom.
Roland sajátos hangja humoros, kedves, filozofikus, szerény, intelligens. Épp olyan mint ő maga, legalábbis amennyire ezt ilyen zarándoktestvéri távolságból és néhány (köztük egy spanyolországi, egymással egyetlen szót sem váltott) találkozásból ezt meg tudom ítélni. Érdemes olvasni!

HPeter>!
Banka Roland: A szamaras zarándok

Kevés könyvet olvastam egynél többször életemben. Olyan pedig nem is volt, amit eleve úgy tettem le, hogy na, ezt biztosan el fogom olvasni még legalább egyszer, hogy csak a lényegi gondolatokra tudjak koncentrálni.
De ez most ilyen könyv lett. Örülök, hogy beszereztem egy saját példányt belőle.

Galambdúc >!
Banka Roland: A szamaras zarándok

Szórakoztató, elgondolkodtató és kedvet meghozó olvasmány. Egy magyar srác kalandjai a Caminón humorral, filozófiai fejtegetèsekkel fűszerezve.

szanes1>!

Azt meg kifejezetten cinikus frázisnak tartom, hogy “álmaid útjában senki nem áll, csak te magad.” Hát ja, meg a három gyereked, az alkoholista férjed, a lakáshiteled, a kialakulóban lévő méhnyakrákod… De amúgy csak te! (Gondolom valami random motivációs tréner Hogyan legyünk gazdagok azáltal, hogy könyvet írunk arról, hogy hogyan legyünk gazdagok című könyvéből származik.) Szerintem mindenki a maga keretei között szárnyaljon.

35.

Amapola P>!

A közhelyeknek megvan az a bosszantó tulajdonságuk, hogy rendszerint igazak. Annyi történt velük, hogy – talán éppen mély igazságtartalmuknál fogva — túlhasználták őket, és ettől kiüresedtek.

Kapcsolódó szócikkek: közhely
Amapola P>!

Néztem közben az interneten térképeket, meg infót arról, hogy kell stoppolni. Utólag már tudom: úgy kell stoppolni, hogy elindulsz, oszt majd lesz valahogy. Általában a legtöbb dolgot szerintem így kell csinálni, legalábbis nekem ez jött be.

Kapcsolódó szócikkek: (jármű) stoppolás
Mzoltan1>!

Korábban azt hittem, mindenhez cselekvési és gondolkodási szabályok társulnak, és bármibe is fogunk, először is meg kell nézni, hogy azt hogyan KELL csinálni és hogyan KELL róla gondolkodni. Csakhogy ebből valójában nem tudunk meg mást, csupán annyit, hogy hogyan csinálják mások.

Amapola P>!

Az ember kíváncsi állat, célja az Igazság. A zarándoklat végén, Santiagóba érve szinte minden vándor megéli a buddhizmus ősi tanúságtételének érvényét, hogy a valódi cél nem a megérkezés volt, hanem maga az Út. Az Út az Élet metaforája: az élet célja maga az Élet. Művelni kertjeinket?! Küzdeni és bízva bízni?!?! Negyvenkettő?!?!?!

Mzoltan1>!

Weöres Sándor írja, hogy egy eszmének nem azok az igazi ellenségei, akik támadják, hanem akik hiteltelenül képviselik. Nagy igazság ez.

XDóra>!

Tényleg nem a távokról szól a zarándoklás, hanem arról, ami legyőzésük során felépül bennünk.

XDóra>!

Az egész út egy nagy-nagy életmetafora, ezt nem győzöm hangsúlyozni. Azért jó bejárni, hogy ránézhess felülről az életedre, szembesülj az igazsággal. Út, Igazság, Élet: ez mind ugyanaz.

Amapola P>!

Csakhogy van a mi nemzetünk munkafelfogásával egy kis gebasz, amit a korai magyar nyelvállapot szépen le is képez. Legelső szövegemlékünk, a Halotti beszéd és könyörgés egy mondatában tetten is érhetjük: „Haraguvék Isten, es vetevé űt ez munkás világ belé”. A munkás e lokuszban nem azt jelenti, hogy sok benne a munka, és azt sem, hogy tele van gyári meg építkezési melósokkal (egy pálmalevelekbe öltözött Évának az horrorisztikus lehetne), és még csak nem is a klasszikus magyar talpascigi márkára utal (mert az meg még Ádámnak is kibírhatatlan volna). A munka ugyanis a magyar nyelvben eredetileg azt jelentette, szenvedés. A munkás világ az adott nyelvállapotban szenvedésteli világra utalt. Az etimológia tanulsága szerint a szenvedést jelentő szó vált a magyar nyelvben a melózást általánosan kifejező főnévvé.

Kapcsolódó szócikkek: munka
Amapola P>!

Aki viszont eddig elolvasta a történetemet, talán már látja, hogy eléggé nagy része kínlódás és nélkülözés annak, amibe fogtam. Nem hiszem, hogy ezt sokan akarnák így végigcsinálni. Az viszont tény, hogy ezek számomra örömöket hozó nehézségek, és ezért, amióta 2013 augusztus végén kimentem Budaörsre stoppolni, és ott aludtam a benzinkút mellett egy árokparton, ahol megfogantam az újszövetségi életre, azóta én sem irigyelek senkit, mert úgy érzem, hogy ott vagyok, ahol nekem épp lennem kell. Más meg ne akarjon ott lenni, ahol nekem kell. Akarjon ott lenni, ahol neki kell lennie.

Kapcsolódó szócikkek: (jármű) stoppolás