Az ​oltár titka 1 csillagozás

Jelen van-e Krisztus az oltáriszentségben?
Bangha Béla: Az oltár titka Bangha Béla: Az oltár titka

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Magyar Kultúra, Budapest, 1930
72 oldal

Bangha Béla: Az oltár titka

Bangha Béla: Az oltár titka Jelen van-e Krisztus az oltáriszentségben?

Mint a könyv alcíme is mutatja, az Eucharisztiával kapcsolatban, amellyel ez a könyv foglalkozik, a fő kérdések, hogy vajon jelen van-e benne Krisztus, és ha igen, hogyan, és mi következik ebből. Aki hisz Isten mindenhatóságában és Krisztus istenségében, annak az a rész nem kérdés, hogy jelen tud-e lenni Krisztus az Oltáriszentségben, a kérdés ezért az, hogy vajon jelen akar-e lenni. Nagyon sok további kérdés egyébként visszavezethető erre: a teljesség igénye nélkül pl. Mi szükség misére menni, ha Istennel a négy fal között is tudsz találkozni? Miért olyan nagy ügy, ha más felekezetekhez tartozókat is megáldoztatnak? Miért van ennyi hűhó a kézbe áldozás körül?
Bangha Béla a kulcskérdésre adott válaszát nagyon jól felépítette, jól követhető és legalább is velem határozottan olvastatta magát a könyv. Előbb Krisztus saját szavaira hivatkozik, ahogy azokat az Evangéliumok megőrizték. Természetesen kivesézi az utolsó vacsora jeleneteit, de a legerősebb érvek a kafarnaumi beszédre alapozva hangzanak el (Jn 6, 23-tól). Ezt követően pedig a legkorábbi elérhető forrásokon végigmenve mutatja be, hogyan támasztják alá ezek az ősegyház hitét a valóságos jelenlétben. Természtesen nem kerülheti meg azt a kérdést, hogy vajon mindez a mai papságra is vonatkozik-e, és végül kitér az egy szín alatti áldozás kérdésére is, de ezeket már nem bontja ki annyira, mint ahogy a leírtak egyes következményeivel is csak röviden, a függelékben foglalkozik, úgyhogy ezeket a következtetéseket legalább is részben kénytelen az olvasó levonni.
Bangha Béla fejtegetései jól követhetők, sok hasznos támpontot adnak azoknak, akik a valóságos jelenlét mellett szeretnének élvezni, illetve megerősítheti azokat, akik esetben elbizonytalanodnak ebben a kérdésben.

mandris>!

Arról van szó, hogy Jézus az egész emberiség megváltója, nemcsak azoké, akik megváltói keresztáldozatának bemutatásán a Golgota hegyén fizikailag jelen voltak, s ezért módot keresett s talált arra is, miként tegye világmegváltó keresztáldozatát azok számára is valamiképpen jelenvalóvá és közvetlenül hatóvá, akik későbbi századok folyamán fognak élni s akik szintén sóvárognak az ő megváltói kegyelmei után.

Kapcsolódó szócikkek: Jézus Krisztus
mandris>!

Arról van szó, hogy Jézus szeretett és nagyon szeretett minket – ki kételkednék ebben? – s akkor egészen megfelel az ő hozzánk való nagy jóvoltának, hogy szeretetének találékonysága oly csodálatos eszközt gondolt ki, amellyel mindennél jobban megbizonyíthatja ezt a hozzánk való végtelen jóságát és amellyel mibennünk is leghatásosabban indítja életre a hitet s a viszontszeretetet.

mandris>!

Itt csak az a kérdés: az, aki e csodát megművelhette, meg akarta-e művelni valóban? Az a Jézus, aki az utolsó vacsorán a kenyeret s a bort „Ez az én testem” s „Ez az én vérem” szóval nyújtotta tanítványainak, csakugyan mint az ő valóságos testét és vérét nyújtotta-e, avagy csak mint szent emlékképet és kegyeletes szimbólumot? S amikor azt mondta, hogy „Ezt cselekedjetek az én emlékezetemre”: azt akarta-e, hogy necsak az apostolok maguk, hanem majdan az Egyház papjai is átváltoztassák a kenyeret s a bort Jézus testévé s vérévé a világ végezetéig?
Ez hát a nagy kérdés. Az egyetlen perdöntő probléma.

mandris>!

Jézus gyakran beszélt példabeszédekben, de akkor a példabeszédet meg is magyarázta, vagy a körülmények maguk tették azt könnyen érthetővé.

Kapcsolódó szócikkek: Jézus Krisztus
mandris>!

Ha tehát itt Jézus minden magyarázat és minden tompítás nélkül azt mondja, hogy ez itt az ő teste s az ő vére s egyetlen szócskával sem utal arra, hogy mindezt csak képletesen kell érteni, akkor az apostolok szükségképp szószerint is értették s Jézus maga volt az, aki így akarta, hogy értsék. Hiszen ezer esztendeig senki sem is értette másképp s a reformátorok máig vitatkoznak egymás közt, hogy hogyan s miképpen kellene Jézus szavait értelmezni. Ez bizony annyit jelent, hogy akkor maga Jézus vezette volna tanítványait sötétségbe s a halála előtti búcsúzkodás ünnepélyes óráiban olyasmit hagyott volna nekik utolsó rendelésül, aminek igazi értelmét a mai napig sem sikerült megállapítani! Különös rendelkezés lett volna ez!

mandris>!

Jézus most oly nyomatékkal s oly világosan szól, hogy tanítványai a vacsora folyamán maguk is megjegyzik: „Íme, most világosan beszélsz s nem mondasz semmi példabeszédet.” (Jn 16,29)