Emlékeimből 5 csillagozás

Bánffy Miklós: Emlékeimből Bánffy Miklós: Emlékeimből Bánffy Miklós: Emlékeimből

„Azon ​a tündöklő papírtáblán Ferencz József halálhíre állott. Mindenki tudta, hogy igaz, és mégis el nem hihetően hangzott. Csak erőszakkal lehetett elképzelni, hogy az, akinek trónra léptére még a legöregebb emberek sem emlékeztek, az, aki majdnem azonossá lett a magyar királyság és az Osztrák-Magyar Monarchia fogalmával, aki legtöbb ember előtt már nem is élő és halandó embernek, hanem el nem múló szimbólumnak látszott, hogy az nincs többé. Erőszakosan kellett levonni a gyászhír következményét, azt, hogy mától fogva új uralkodó van, alig ismert fiatalember – nem többé az az öreg, mindenki előtt ismert, és mégis mindig rejtélyes nagyúr, kit mindenki valami örökkévaló és soha meg nem változó legfőbb hatalomnak tudott. Annak a hírnek hallatára, amely pedig az emberi egyenlőség örök törvényét igazolta, majdnem csodálkozás vett erőt az embereken, akár a természet mindennapi rendje változott volna meg.”

Gróf Bánffy Miklós író, grafikus, intendáns, külügyminiszter 1932-ben írt… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1932

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Sorsok és életek

Szépmíves Műhely, Budapest, 2017
262 oldal · keménytáblás

René Bourbon–parmai herceg

Hága

Light_in_the_Night>!
Bánffy Miklós: Emlékeimből

Ên adtam neki egy esélyt.
Sajnos nem igazán fogott meg és elég nehezen haladtam vele, pedig nem nehéz olvasmány. Talán majd pár hónap múlva kap még egy esélyt, mert lehet, hogy rosszkor olvastam és ezért sem sikerült megkedvelnem.

Bánffy Miklós: Emlékeimből

Gróf Bánffy Miklós nevét méltatlanul, de valószínűleg kevesen ismerik akik nem igazán jártasak a 20. század első felének magyar történelmében. A későbbi Bethlen-kormány külügyminisztere pedig igenis fontos és érdekes személyiség, ráadásul ezt mind a saját elbeszélése alapján tudjuk meg.
Hatalmas műveltsége az írás gördülékenységéből is látszik és egyáltalán nem tárgyilagos, hanem inkább a saját cselekedeteit és benyomásait írja le, miközben vele párhuzamosan születik a történelem.
Az emlékiratnak nagyon is szórakoztató a hangvétele annak ellenére, hogy milyen vészterhes időkről számol be. Az I. világháború elvesztése, a magyar őszirózsás forradalom és a berlini Spartacus felkelés, illetve a Damoklész kardjaként a nemzet felett lebegő béketárgyalások kora ez, amiben a kicsi emberek tettei majdhogynem elvesznek. Habár Bánffy Miklós is a maga módján próbált valami hatással lenni a közvetlen háború utáni eseményekre, ez mint tudjuk, nem sikerült.
Ám ez a mű ennek ellenére nagyon is fontos része annak, hogy képet kapjunk a magánember nézőpontjából is az akkori eseményekről és ez még elevenebbé, emberközelibbé és színesebbé teszi a történelmet.

Iustitia >!

Azon a tündöklő papírtáblán Ferencz József halálhíre állott. Mindenki tudta, hogy igaz, és mégis el nem hihetően hangzott. Csak erőszakkal lehetett elképzelni, hogy az, akinek trónra léptére még a legöregebb emberek sem emlékeztek, az, aki majdnem azonossá lett a magyar királyság és az Osztrák-Magyar Monarchia fogalmával, aki legtöbb ember előtt már nem is élő és halandó embernek, hanem el nem múló szimbólumnak látszott, hogy az nincs többé. Erőszakosan kellett levonni a gyászhír következményét, azt, hogy mától fogva új uralkodó van, alig ismert fiatalember – nem többé az az öreg, mindenki előtt ismert, és mégis mindig rejtélyes nagyúr, kit mindenki valami örökkévaló és soha meg nem változó legfőbb hatalomnak tudott.

Amapola P>!

Mondhatom, nagy öröm volt Hágába érkezni. Nagy öröm ez a kedves, ósdi és mégis mindenben tökéletes főváros. Azok a látszólag igénytelen, de finom házak. Elsőrendű téglákból, melynek minden köze fehér mésszel ki van rajzolva, minden ablaka ragyog a vajszín kőkeretek között. Megmosdott házak. Tiszta házak. És ez nem csak olyan kifundált melléknév. Nem. Ott valóban megmossák a homlokzatokat. Az udvar felőli falakat is. Dancs*, piszkos embernek tartják ott, ki évente legalább kétszer nem füröszti meg a házát. Éppen midőn behajtottunk az állomásról, láttunk egy ilyen épület-szépségápolást. Egy ember és egy asszony álltak a házuk előtt. Az asszony vízipuskával tusolta a téglafalakat, a férfi pedig létrán állt, és hosszú nyelű, gereblyeforma seprűvel masszírozta a frontot.
* ápolatlan, elhanyagolt

Kapcsolódó szócikkek: Hága
Amapola P>!

Csak reggel tudtam meg, mi történt, öreg szolgám, mikor felébresztett, egy füst alatt három dolgot jelentett: azt, hogy a meleg vizet már a kádba bocsátotta, hogy az éjjel forradalom volt és hogy „Mihály gróf” miniszterelnök.

60. oldal, Forradalmi idők (Szépmíves Műhely, 2017)

Amapola P>!

Elöl járt ezek örvendő hirdetésében a stréber pletykafalók hada, akik mindent „bizonyosan tudtak”, és akik még néhány hónappal azelőtt kárörömtől villogó szemekkel mesélték, hogy Károlyit biztosan be fogják csukni, most pedig csak úgy csöpögtek az elragadtatástól e „providenciális ember” bámulatában. Valóban olykor sok felebaráti szeretet kell ahhoz, hogy az emberiséget meg ne utáljuk.

65. oldal, Forradalmi idők (Szépmíves Műhely, 2017)

Amapola P>!

Hagyományos szokás, hogy az ország a koronázáskor százezer aranyat ajándékoz az uralkodónak. Díszes láda kellett ehhez a szimbolikus ajándékhoz. (Az aranyak csak az átnyújtás idejére jelentek meg és rögtön utána visszavándoroltak az állami bankba.) A ládát Bachruchnál rendeltük meg, megtervezésére Zutt ötvöstanár vállalkozott. Szörnyű rajzokat hozott. Valami a Fidzsi-sziget-lakókhoz méltó idomtalanságot, melyről ő azt hitte, hogy magyar stílus. Svájci ember létére így akart magyarkodni. Három-négyszer vissza kellett vetni vázlatait, mind csúnyábbnál csúnyábbak lettek. Már két hete bajlódtunk ezzel, midőn az ezüstműves kijelentette, hogyha még aznap meg nem kapja a rajzot, nem vállalja a munkát. Mit volt mit tenni? Kénytelenségből megrajzoltam magam, a hangsúlyt két domború ezüst angyalra helyezve, melyekről tudtam, hogy Teles Ede barátom idejére és kitűnően megmintázza őket.
Zutt pedig borzasztóan megharagudott és talán ez okozta azt, hogy visszaköltözött kedves hazájába.

14. oldal (Az 1916-iki koronázás)

Amapola P>!

Más úton is megpróbálták akadályozni a Tisza nádori tisztét. Azt a jelszót adták ki: „protestáns nem koronázhat!“ És persze közjogászokat, történetírókat mozgósítottak a bizonyítására. Az hírlett, hogy igen-igen magas helyre is eljuttatták ezt a gondolatot, ahol bizonyára sejtették, hogy termékeny talajra talál. Végül Csernoch hercegprímás döntötte el ezt a vitát, maga is Tisza mellé állván és midőn vele szemben is katholikus érvelésekkel hozakodtak elő, állítólag ezzel torkolta le őket, mondván az ő tótos kiejtésével: „Én jobbán tudom, én vágyok kárdinális!" Ez ellen persze nem volt argumentum és a vihar végleg elült.

17. oldal (Az 1916-iki koronázás)

Amapola P>!

Megszereztük a 67-iki koronázáskor emelt domb méreteit, tágabbra szabtuk a felső teret, mivel atyámtól is és másoktól hallottam, milyen aggodalom fogta el őket, midőn Ferencz József oda egyedül fölvágtatott. Két galopp ugrással fönt volt és mind a négy vágáskor, midőn Szent István kardjával a négy világtáj felé suhintott, szürke paripája, amely tán megbokrosodott az ágyúlövések, éljenzések zajától, négyszer szökött ágaskodva föl. Mindenki, aki közelről látta, attól félhetett, hogy a korláton is átugrik a ló. Ferencz József azonban pompás lovas volt. Mesteri kézzel helyben forgatta át a tajtékzó lovat és meg sem rezzent nyugodt, királyi tartása.

19. oldal (Az 1916-iki koronázás)

Kapcsolódó szócikkek: I. Ferenc József
agnes_z >!

Jó magyar összeesküvő titoktartással – nincs a világon, ki ebben a magyaron túltesz! – a terveikről nagyon is sokat beszéltek mindannyian. Úgy hallám: a bécsi fiákeresek is tudták előre. Azt mondták:
– Ti Kraffen kehn nach Pruck – és nagyon tetszett nekik.

233. oldal (Szépmíves, 2017)

agnes_z >!

És következtek vihar nélküli, de könyörtelen idők.

242. oldal (Szépmíves, 2017)

agnes_z >!

Akkoriban dobbant utolszor a monarchia katonáinak fegyelmezett lépése, utolszor azon a sötét éjjelen.

56. oldal (Szépmíves, 2017)