A ​király harmadik esküje 4 csillagozás

1456: A Hunyadi-fiúk hazatérnek Kecskemétre
Bán Mór: A király harmadik esküje

1456 ​decemberében – néhány hónappal a csodálatos nándorfehérvári diadal után – egy csikorgó, téli estén Kecskemét akkori népe történelmi esemény szemtanúja lehetett. A Temesvárról Buda felé tartó királyi menet, V. Lászlóval az élen, s a kíséretükben utazó két Hunyadi-fiú, László és Mátyás a városban töltötték az éjszakát. Érkezésükkor V. László király Kecskemét városkapujában, vélhetőleg a Pálkai-kapunál ünnepélyesen megesküdött Hunyadi Lászlónak és Hunyadi Mátyásnak, a törökverő hős, Hunyadi János fiainak, hogy nem áll rajtuk bosszút nagybátyja, Cillei Ulrik meggyilkolásáért.
A királyi menet vendéglátója a két Hunyadi-fiú volt, hiszen Kecskemét néhány hónappal korábban került a Hunyadi-család birtokába. A városban gazdagon megvendégelték a királyt, s az itt töltött éjszaka után másnap továbbindultak Budára.
Történelmi tény, hogy az uralkodó nem tartotta be a kecskeméti városkapuban tett – immár harmadik – esküjét, s a következő esztendő… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2018

Porta Hungarica, Kecskemét, 2018
112 oldal · puhatáblás

Lyanna>!

Bán Mór: A király harmadik esküje 1456: A Hunyadi-fiúk hazatérnek Kecskemétre

Az elmúlt év végén jelent meg „ A király harmadik esküje” című tanulmány magánkiadásban. Szerencsére gyorsan feliratkozott és megvásárolta számomra a lányom. Tudja, hogy egyik kedvenc szerzőm Bán Mór és nagy tisztelője vagyok az írónak. Most fedeztem fel, hogy a molyon is fel van töltve a mű. Rendkívül ízléses, szép kiadvány, bár számomra túl sok volt a kép a Hunyadi László 1977-ben készült operafilmből. Szívesebben olvastam volna még Bán Mór írását inkább a képek helyett.

Petya15 >!

Bán Mór: A király harmadik esküje 1456: A Hunyadi-fiúk hazatérnek Kecskemétre

Érdekes tanulmány, és alapos.