A ​Hajnalcsillag fénye (Hunyadi 1.) 398 csillagozás

Bán Mór: A Hajnalcsillag fénye

Bán Mór nem kisebb célt tűzött ki maga elé nagyszabású történelmi regénysorozatával, mint hogy színes, mozgalmas tablóba foglalja a Hunyadiak dicsőségben és tragédiákban egyaránt bővelkedő korszakát. Az utolsó keresztes hadjárat véres bukásának idején került a világtörténelem színpadára a Hunyadi család. A havasalföldi kun kenézek leszármazottai vérrokonuk, Vlad fejedelem rettenetes bosszúja elől menekülnek Erdélybe, ahol Zsigmond magyar király szolgálatába álltak. A valós történelmi tényeken alapuló, kalandos sorozat első kötete hamisítatlan történelmi olvasmány: romantikus, végig feszültséggel teli. Igazi nagyregény, amilyet a magyar történelem ezen alig ismert korszakáról talán még soha nem olvashattunk.

Eredeti megjelenés éve: 2008

Gold Book, 2023
Gold Book, Budapest, 2018
Gold Book, Debrecen, 2014

Hunyadi János · Szilágyi Erzsébet · Luxemburgi Zsigmond · Ozorai Pipo

Mohács · monostor

Csilla‿ P>!
Bán Mór: A Hajnalcsillag fénye

A történet tulajdonképpen egy visszaemlékezés.
1526. A falusi jobbágyok a közeli apátságba viszik a mohácsi csatában súlyosan megsérült idős lovagot – Deér-Sólyom Istvánt. A szép öreg miközben lassan gyógyul, elmeséli a Hunyadi család élettörténetét. Kezdve az öt éves Vajktól egészen Hunyadi János házasságkötéséig. Mesél azokról a történelmi eseményekről, amelyeket megélt és azokról is amelyeket ő személyesen ugyan nem, de a mondákból vagy az emberek egymás közötti beszélgetéséből hallott. Így aztán az elbeszélés nagyon szépen összemosódik a fantáziával, a misztikus elemekkel, a legendákkal és a történelemi tényekkel. Aminek következményeként kapunk egy olvasmányos, lebilincselően izgalmas történelmi regényt.

blueviolet>!
Bán Mór: A Hajnalcsillag fénye

Nagyon tetszett a könyv, de még jobban tetszett volna, ha nincsenek benne fantasy elemek. Vannak történetek, amelyeknek jól áll egy-egy ilyen megoldás, és egyébként sincs bajom a fantasyvel, viszont ha történelmi regényt akarok olvasni, akkor nem természetfeletti szereplőkre lennék kíváncsi. Persze felfoghatnám ezt a kötetet egyfajta magyar Trónok harcának is – kb. annyi erőszak és szex van benne –, és akkor oké.
Maga a történet nagyon tetszett, izgalmas, pörgős, jók a karakterek, érzékletesek a leírások. Tetszett, hogy nincs túlírva, nincsenek felesleges, jelentéktelen mellékszálak. Biztosan folytatni fogom a sorozatot.

Bán Mór: A Hajnalcsillag fénye

Régóta nézegetem ezt a sorozatot. Nézegettem az értékeléseket, és hogy hány részből áll a sorozat és a kettő együtt elvette a kedvem az egésztől.
Aztán a múlt héten elolvastam Benkő László Zrínyi Miklósról szóló könyvét és rájöttem, hogy mennyi minden van benne, amitől még kerekebb lett az ismeretem erről a korról. Ezért merészen belevágtam a Hunyadiakról szóló sorozat első könyvébe.
Hunyadi János talán ez egyik legnagyobb alakja a magyar történelemnek. Rettenhetetlen erejéről még ma is legendák zengenek. Nincs magyar, aki ne tisztelné, ne becsülné őt, neve Szent István és Szent László után hangzik el a gyerekek szájáról, ha a magyarok nagyjairól kérdezed őket.
A könyv nagyon jó. Sokan írták, hogy kíméletlen és kegyetlen volt Hunyadi… igen, szerintem az volt. Csak néhány éve elkezdtünk minden és mindenkit „cukormázzal” bevonni, idealizálni és 20.-21. századi férfi mintaképére faragni (jó apa, jó férj, csodálatos várúr stb. stb). Pedig ők is csak emberek voltak. Voltak jó és rossz döntéseik, és voltak „emberi tulajdonságaik” bármennyire is szentnek képzeljük őket és piedesztálra akarjuk őket emelni.
A könyv első perctől az utolsóig cselekményes, olvasmányos. Nekem nem esik nehezemre térben és időben elhelyezni az eseményeket, és igen némi nemű történelem tudás kell a könyvhöz.
Fél csillag levonás azért, mert Vlad Tepes olyan amilyen, nekem ebben nem kellett volna ez a misztikum, vagy nem ilyen sok. spoiler

cicus61 P>!
Bán Mór: A Hajnalcsillag fénye

Mátyás király nekem is kedvenc történelmi személyiségem és szeretem is a róla szóló könyveket. Ez a könyv nem olyan. Néhol nagyon furcsa volt az egész történet, olyan nem hihető, nem valóságos. Ez pedig egy történelmi regénynél nagyon nem tetszik. Voltak jó részek it, de alapvetően nem igazán tetszett. Néhol túlzásba esett az író a leírásokkal, néha pedig ahol jó lett volna, ott nem volt.

Andrea_Pusztai I>!
Bán Mór: A Hajnalcsillag fénye

Nem okozott csalódást. Időközben ugye tudjuk már, hogy egy hatalmas regényfolyammá nőtte ki magát a Hunyadi sorozat, de méltán sikeres. Bevallom, szándékosan lassan olvastam és szándékosan rágcsáltam meg néhány mondatot vagy bizonyos bekezdéseket, mert így esett jól. Jankó néha nehezen boldogult az érzelmekkel és a saját arroganciája áldozata volt eleinte, valamint igen, látok egy ilyen általános jelenséget is, hogy a férfiaknak ez valahogy nehezebben megy. Ugyanakkor a változás lehetősége mindig bennünk van, mindig választhatunk, hogy jobbak legyünk.
Örültem a sorozatnak abban a tekintetben is, hogy lába nyomán teremtett számomra is személyes lehetőségeket a Gold Book Könyvkiadónál. A letett névjegye mellett álljon ott az is, hogy örökké köszönöm és hálával gondolok erre a hatalmas és egyben méltó sikerre, ezekre a kötetekre, melyek példaképül szolgálnak.
Szeretek olyasmit olvasni, amiből nemcsak a tényanyagot, hanem az írástechnikai, történetvezetési praktikákat is elleshetem és átrághatom magamban. Tanultam a szerzőtől és folytatom a sorozatot, egyúttal további jó munkát és sikereket kívánok!
Olvassátok!

jehuka P>!
Bán Mór: A Hajnalcsillag fénye

Régi adósságomat kezdtem leróni a sorozat megkezdésével. Évek óta incselkednek velem a könyvespolcomról a csodás kivitelű kötetek. Nagy elvárásokkal voltam (és vagyok is) a sorozat iránt, egyelőre nem csalódtam. Olvasmányos, izgalmas és kellőképpen szórakoztató történelmi regényt kaptam az első rész által, ami szinte kimeríthetetlen írói fantáziával tömködi be a történelmi tények ismeretének hiánya okozta hézagokat. Ha a folytatások is hasonlóan színvonalasak lesznek, nagy rajongója leszek az egész sorozatnak.

A regény számos erénye közül elsőként a stílusát, írásmódját, nyelvezetét emelném ki. Élvezet volt olvasni minden sorát. Anélkül, hogy feleslegesen, az olvasás lendületét megtörve archaizálna, mégis kiemelkedő szókinccsel dolgozik, a leírások szinte költőiek. Nem tudom, szándékos-e, de úgy éreztem, a szerző eltérő stílusjegyekkel írta meg azokat a fejezeteket, melyek az „irodalmi jelent” képezik, és megint másképp azokat, melyek a múltat, a Hunyadi család életét mutatják be. Előbbi részek sokkal ízesebbek, kifejezetten szépirodalmi igényességűek.

A regény kezdőképe számomra meglepő volt, egyenest 1526-ba röpíti az olvasót, a mohácsi csata idejébe. Történetünk elbeszélője, a szép öregember maga is részt vesz az ütközetben, súlyosan megsérül, és egy apátságba kerül, ahol elbeszéli a híres Hunyadi család történetét Dénesnek, az ifjú szerzetesnek. Tehát maga a cselekmény fő szála visszaemlékezés, sőt valamivel több annál. Nemcsak, amit a szép öregember átélt, megtapasztalt, hanem amit mástól hallott, amit a tábortüzek mellett meséltek. Ez a körülmény kitágítja az író lehetőségeit, hogy alkalomadtán átnyúljon a legendák misztikuma felé is anélkül, hogy ezzel oda nem illőként vinne be természetfeletti (vagy annak tűnő) elemeket egy történelmi regénybe. Engem így nem zavart a fekete ember köré szőtt, a realitás határait feszegető, talán azt át is lépő titokzatosság (…)

Mindig, amikor hézagosan dokumentált történelmi korról készül történelmi regény, hatalmas szerepet kap az író fikciós készsége, hogy mennyire meri kitágítani a műfaj határait a fantáziája által. Egyértelműen kitűnik, hogy sok-sok óra kutatómunka áll a regény hátterében, így a bemutatott világ kellőképpen korhű. Ugyanakkor a szerző nagyon bátran (mégsem vakmerően) egészítette ki a meglévő történelmi tényeket élénk képzelőereje segítségével, amit szerintem nagyon jót tett a történetnek. Külön örültem, hogy a rendelkezésre álló minimális mennyiségű információ ellenére is kellőképpen elidőztünk Jankó ifjúkorán. Személy szerint sokkal jobban meg tudom kedvelni azokat a regényhősöket, akik a szemem előtt, a könyv lapjain nőnek fel.
Teljes értékelés itt:

just_aGirl P>!
Bán Mór: A Hajnalcsillag fénye

Az a tény, mely szerint Bán Mór hobbiíró és a fantasy műfajban jeleskedett mielőtt történelmi regényírásba kezdett, számomra kizárólag emeli a műveinek értékét. Egy nemrégiben vele készült interjúban történt nyilatkozata szerint is, alapos kutatómunka előzte meg a Hunyadiak életéről szóló regényfolyamának megírását. Maradtak azonban fehér foltok, melyek abból adódnak, hogy sajnálatos módon nem áll rendelkezésre elegendő forrás ahhoz, hogy száz százalékosan rekonstruálni lehessen egy teljes történelmi korszakot. Nekem nagyon tetszik, ahogy Bán Mór kitölti ezeket a bizonyos fehér foltokat, gyakran a fantasy műfajban szerzett nagy gyakorlatának segítségével. Én személy szerint nem azért szeretem és olvasom a történelmi regényeket, hogy lexikális tudásomat bővítsem az adott témakörben, hiszen ilyen szándékokkal inkább szakmai tárgyú értekezéseket olvasnék. Én szórakozni szeretnék, miközben hiteles információra teszek szert. Ezt az igényt maradéktalanul kielégíti a Hunyadiakról szóló első kötet.
A regény nyelvezetét illetően Bán Mór megtalálta azt az arany középutat, ami a történelmi regényben hiteltelennek tűnő XXI. századi beszélt nyelv és a magas fokú archaizálás – mely talán néhány olvasó számára riasztó kissé – között húzódik. Emiatt pörgő, olvasmányos történetet kapunk.
Minden sorát élveztem, hamarosan olvasom a folytatásokat is.

Habók P>!
Bán Mór: A Hajnalcsillag fénye

Szeretem a történelmi regényeket, de ezt – nem szerettem. Pedig ez pont az a része Hunyadi életének, amit alig ismerünk, tehát az író szabadabban variálhatja az eseményeket, de itt csak a sablonokat találtam meg. Véres csaták, erőszak, szex – persze, ilyen is volt a kor, de csak ez? És még ez is unalmasan, döcögősen, saját magát ismételve. Sokat elmond egy regényről, ha a kerettörténet jobban tetszik, mint a keretbe foglalt. És az a fekete ember, no az pláne nem kellett bele.

nyirog>!
Bán Mór: A Hajnalcsillag fénye

Nagyon régen voltam ilyen nehéz helyzetben egy könyv értékelésekor. Minden akaratomat összeszedve szeretni akarom ezt a könyvet, de mégsem sikerül teljes mértékben. Az egyik kedvenc témám a középkori Magyarország, elég sokat olvastam a kor történéseiről, de a Hunyadiak kora eddig nem került elő részletesen. Bíró Szabolcs Anjouk sorozata után kézenfekvő volt, hogy a kronológiailag is utána következő korszakkal, Zsigmonddal és a Hunyadiak felemelkedésével és tündöklésével folytassam a sort. Így hát elég nagy kedvvel és elvárásokkal vetettem bele magam a sorozat olvasásába, főleg hogy ajándékba kaptam az első 4 kötetet. Sajnos nem sikerült megugrani a lécet az első könyvnek, de remélem ez csak annak köszönhető, hogy ez egy nyitó kötet, és később majd kiküszöböli az író a hibákat a visszajelzések alapján. Még nem csináltam ilyen értékelést, de most pontokba szedem, hogy mi az ami tetszett és mi az ami nem:
+ Bán Mór jól ír. Élvezetes olvasni a prózáját, remek hangulatot tud teremteni, különösen a tájleírásai tetszettek. Hatásosan tudja bemutatni a környezetet, néha eszembe jutott hogy Fekete Istvánon kívül nem is olvastam még másnál ilyen szép leírásokat a tájról
+ A történet annak ellenére is izgalmas, hogy pontosan ismerjük a szereplők sorsát a történelemből. Van kiért szorítanunk, aggódnunk vagy éppen van kit utálnunk, és egyáltalán nem kiszámítható hogy éppen mi fog történni velük a következő oldalakon.
+ Ilyen nagyívű történetfolyam csak alapos kutatómunkával alkotható meg, és Bán Mór ezt meg is tette, nem tűnik úgy hogy alibizett. Az ételek, ruhák, fegyverek, páncélok vagy egy ünnepség leírása tökéletesen korhűnek tűnik, jár ezért a piros pont.
+ A hiányos történelmi dokumentumok miatti fehér foltokat úgy sikerült az írónak kiegészíteni fikcióval, hogy nem csorbult sem a hitelesség, és nem mentek a karakterek rovására sem a kitalált történetelemek.
+ A mohácsi csatavesztés utáni visszaemlékezésbe belehelyezni a történet egészét szerintem jó ötlet, tetszik ez a keret
– A két legnagyobb problémám közül az egyik az, hogy egy valós történelmi szereplőkkel játszatott, valós eseményeket feldolgozó történelmi regénybe a természetfeletti erők határait feszegető (sőt inkább azon át is lépő) elemeket rakni stílusidegen dolog, egyáltalán nem tetszett. Vlad fejedelem karaktere nem illik a könyvbe, legszívesebben kigyomlálnám belőle
– A főszereplő Hunyadi János kivételével a karakterek túlnyomó többsége egydimenziós. Aki gonosz, az velejéig az, aki jó, az szinte szent. Az író szánkba rágja melyik nőt kell utálnunk (manipulatív szajha) és melyik férfit kell gyűlölnünk (brutális gyilkos aki még a saját feleségét is veri).
– A történet egy icipicit lassabban csordogál, mint amit én szeretek, de ez nem olyan egetrengető probléma

Mindenesetre a fent leírtak alapján készülök a második kötetre, természetesen folytatom a sorozatot, és reménykedem hogy a negatívumok eltűnnek

Gyöngyi0309>!
Bán Mór: A Hajnalcsillag fénye

Nagyon régóta várakozott a polcom. Apósom és anyukám már végigolvasta a sorozatot, mindketten megkérdezték időközönként, hogy elkezdtem-e már, de valahogy mindig máshoz volt kedvem.
Bán Mórhoz volt már szerencsém, elolvastam korábban a Nomádkirály-ciklust, ami nagyon tetszett.
A Hunyadi kicsit megfoghatóbb történelmi korszakban játszódik, bár itt is erősen a fantáziára kell hagyatkozni, hogy a hiányos forrásokat kiegészítsük.
Nekem nem volt teljesen történelmi regény, annak ellenére, hogy minden mondata ezt tükrözi, illetve a stílus is próbálkozik a korhűséggel. Vlad személye erősen misztikus vonalat képviselt, Szilágyi Erzsébet vonala pedig a történelmi romantikus műfajt keveri a regénybe.
Azt gondolom, hogy kellene egy külön műfaj Bán Mór könyveire, ami ötvözi a fantasy- a történelmi regény- a misztikus és a -romantikus jegyeket. Szerintem annyira egyedi, hogy ha nem tudnám ki írta, akkor is megmondanám.
A stílussal nem mindig voltam kibékülve, nekem néhol mesterkéltnek, töménynek tűnt, ezt a másik sorozatnál nem érzékeltem. Viszont a bizalmam megvan a folytatásra, talán csak idő kell, amíg beérik.
A másik negatívum – ezt nem róhatom fel az írónak, mivel ez a történelmi korszak velejárója – a sok csatajelenet, ráadásul sokszor tocsogtunk a vérben, belekben. Ezek egy idő után halálra untattak, alig vártam már, hogy tovább haladjak. A könyv a közepe táján szippantott magába, onnan viszont alig vártam, hogy haladhassak vele.
Tetszik, hogy Hunyadi János a nép oldaláról van piedesztálra emelve, a közelebbi köre körében inkább a jellemhibái hangsúlyosabbak. Nem volt túlidealizálva.
Zsigmond nekem nagyon furcsa volt, kicsit nekem túl piperkőc, lepedőakrobata világfi, pedig emlékeim szerint egyike volt azon királyainknak akik a legmagasabbig jutottak el.
Viszont megvan benne a főurak hamisítatlan kavarása, politika, pénz, ármány, intrika. Ezek érdekesek voltak.
Szerettem benne a Vajk-Erzse párost. Vlad szála annyira nem fogott meg, érdekes lehetne, de eddig nekem picit komolytalanra van véve az ő vonala.
Hamarosan folytatom, annak ellenére, hogy a stílus miatt nem könnyű olvasmány. Nekem picit próbál Jókaira hajazni, ő meg nekem nem szívem csücske. Remélem, hogy a folytatásokra ez is elkopik és rátalál a saját hangjára az író.

just_aGirl P>!

A magyar még csatázni is felcicomázza magát…

Chöpp >!

Találd meg magad, öcsém… Ha te nem találod… Más ugyan nem keresi…

cs_johanna>!

A jövő mindig szebb fényben tündököl csillagfényes éjszakákon…

286.

Nefi>!

Már ereszkednek le a dombról. Jézus, ezek nem azok a fegyelmezetlen, mocskos aszab és akindzsi hordák, aminek hinni akarták őket! Ez a ruméliai hadtest maga!

Creusa>!

Ha semmid nincs, egy lopott csirkéért levágják a kezed. Ha nagy úr vagy, szabadon nyújthatod koronák után!

260

Agorion>!

Soha ne azzal gondolj, mekkora az ellenség ereje, csak azt tudd, mekkora a te elszántságod és milyen tántoríthatatlan a te szíved. Így harcol a magyar.

Karol00>!

Mert jegyzed meg, édes fiam, az igaz sokszor fáj. A hazugság édes és könnyű.

Nefi>!

Kevesen ismerik a csatamezők népét néhány órával a tomboló ütközet után. Büszke férfiak sírnak, könyörögnek életért, várnak segítő kezekre, várják az utolsó lehetőséget, ami visszahúzza az életbe nehezülő testüket, s lassan, ahogy múlnak az órák és a tábortüzek felől nevetés hallik, úgy tudatosul az itthagyottakban, hogy nem kellenek senkinek. Nem léteznek többé. A fájdalom felőrli a férfi büszkeségét, s a vérben, ürülékben fetrengőknek csak a végső sötétség marad.
Egyetlen dolguk meghalni a mocsokban, sárban ölelve ellenséget, barátot, bárkit, ki épp ott hever.

Nefi>!

Én nem fogok hazudni neked. Neked nincsen szükséged a hazugságra. Azt akarom, hogy megértsed, miért lett Hunyadi az, aki lett. Honnan jött és hová jutott el önnön erejéből merítve. De ehhez igazat kell hallanod, nem azt, amit hallani szeretnél. Mert jegyezd meg, édes fiam, az igaz sokszor fáj. A hazugság édes és könnyű.

Zöldövezet>!

– Az igazi erő a fájdalomból merítkezik. Mind elveszítettünk már valamit, valakit. Néhányan mindent és mindenkit. A fájdalom ad erőt, hogy visszaszerezzük magunknak a legfontosabbat: az önbecsülésünket, ifjú barátom. Ha visszaszereztük az önbecsülésünket, visszaszerzünk mindent, ami valaha a miénk volt.

Hunyadi sorozat · Összehasonlítás