A ​Csillagösvény hídja (Hunyadi 3.) 216 csillagozás

Bán Mór: A Csillagösvény hídja

Hunyadi János Itáliából hazatérve sem tölthet békés esztendőket birtokán, családja körében. Csehországban van szükség kardjára, a huszita felkelők ellen. A megromlott egészségű, idős Zsigmond király környezetében cseh és magyar pártütők szövik terveiket, akár saját rokonaikat is feláldozva nagyra törő céljaik elérése érdekében. Mindeközben Erdély lángba borul: a Lépes György püspök elviselhetetlen adóterheit nyögő jobbágyok, köznemesek és céhlegények fegyvert ragadnak és igazságot követelnek. A paraszthad véres pusztításba kezd, és félő, hogy a Hunyadi-birtokokat is csak ideig-óráig kíméli. A közelgő uralkodóváltással és a lázadás leverésével elfoglalt főurak között csak néhányan látják, hogy a magyar nemzetnek sürgősen helyre kellene állítania egységét, mert a déli határokon túl a huszitáknál és a jobbágyoknál sokszorta nagyobb veszély ébredezik. A hazáért aggódó kevesek számára egyre nyilvánvalóbb, hogy már csak egyetlen emberbe vethetik reményüket: Hunyadi Jánosba.

Eredeti megjelenés éve: 2009

Gold Book, Debrecen, 2014
Gold Book, Debrecen, 2009
Gold Book, 2009

Hunyadi János · Szilágyi Erzsébet

Bán Mór: A Csillagösvény hídja

„ … a legnagyobb igazságtalansága a világnak, hogy kicsit mindenkinek igaza van. Ezért a sok nyomorúság, háborúság, békétlenség, mert az emberek semmi mást nem látnak, csak a saját kis igazukat, s csak azt ösmerik el. A másikét látni se bírják, ha mégoly hatalmas is, tudni se akarnak felőle…“.

Amerre csak nézünk harc,viszálykodás, kegyetlenkedés, kínzás, gyűlölködés, intrikák. A szívekbe bánat, szomorúság és félelem költözik. Amerre a szem ellát patakokban folyik a vér. Kegyetlen időszak köszöntött be. Mindenki ellensége mindenkinek. Aki ma barát, holnapra könnyedén halálos ellenséggé válik.
János is csak kevés emberben bízhat. Cillei és a királynő az ármánykodása miatt sajnos évekre el is veszti a király bizalmát.
A megöregedett és beteg Zsigmond érzi, hogy már nem sok ideje maradt hátra sietnie kell, hogy nagyra törekvő terveit maradéktalanul és még időben meg tudja valósítani. A nagy igyekezet közben Magyarországról teljesen megfeledkezik. (Tulajdonképpen csak a halálos ágyán ismerte el, hogy ezzel nagy hibát követett el.)
János meggyőzi a királyt, hogy együtt és azonnal menjenek haza. Ott hatalmas sereget kell toborozni, hogy megvédhesse az országot a külső és belső támadásokkal szemben. Erdély veszélyben van, a husziták fenyegetik Morvaföldet, Csáki vajda nem bír a parasztok lázadásával, de ha mindez még nem lenne elég, a törökök is csak a megfelelő alkalmat lesik a támadáshoz. Sokan vélik úgy, hogy nincs tovább, az ország elveszett.
_„Az ország…
Az ország, amiért hazajött. Amiért harcolni fog tovább, ha kell az utolsó leheletéig. Valakinek rendet kell itt tenni! Valakinek akólba kell terelnie a kerteket dúló vaddisznókat. Valakinek a csürhét is meg kell zaboláznia, mert különben minden elveszett! Valakinek vasakarattal és vaskézzel kell irányítani ezt a sokat szenvedett hazát…“_

A sorozat eddig elolvasott kötetei közül ez volt a legizgalmasabb! spoiler

Nikolett0907 P>!
Bán Mór: A Csillagösvény hídja

„– Azt hittem, az idő majd megold mindent csomót a lelkeden…
– Ez az egyik legnagyobb hazugság, amit valaha hallottam – Vitéz keserűen nevetett. – Az idő nem old meg semmit! Az idő csak a gyenge lángot oltja el, de az igazi tűzzel lobogót soha. És nem olthatja el az örökkön szunnyadó, ha mégoly fojtott parazsat sem.”

Nagyon értékes és olvasmányos kötetnek tartom.
Az író szépen ír.
Nem kis munka állhat mögötte, hisz erről a korról jó könyvet nehéz alkotni, főleg, hogy mennyi mindent bele lehet sűríteni és el is lehet veszni a részletekben.
Nem szokásom párom polcán kutatni, de azt hiszem lefogok csenni még pár kötetet, főleg, mert ennek a sorozatnak a folytatásai is ott lapulnak.

Bár nem kedvenc, de nagyon örülök, hogy kézbe vettem és egy új író munkásságával ismerkedhetek.
Egy élménynek tökéletesen megfelelt.

Gold Book, Debrecen, 2009
nyirog>!
Bán Mór: A Csillagösvény hídja

Hunyadi János története ismét folytatódott, és valamiért ez a rész jobban is tetszett az eddigieknél. A huszitákkal való harc, és az erdélyi parasztfelkelés remek keretet ad a könyvnek, tetszett hogy Hunyadi végre nem egy isteni tulajdonságokkal és misztikus aurával körülvett személy, hanem hús-vér szereplő. Nagyon jól sikerült a korabeli nemesi társadalom bemutatása, érezni lehetett a kutatómunkát a regény mögött.
Ebben a kötetben egy kicsit kevésbé érzem (de azért sajnos továbbra is jelen van…) a magyarság áldozatnak tekintését és azt hogy a külföldiek csak kihasználják országunkat. A jelenkori politikai utalások pedig továbbra is a regény mélypontjai, egyértelműen nem illenek bele a műbe.

Luna_Dephensis>!
Bán Mór: A Csillagösvény hídja

Ez az első értékelésem, így hát nézzétek el nekem, ha kissé csapongóra, vagy zavarosra sikeredik. Na csapjunk bele…
Először is, arra kellett rájönnöm, hogy felesleges, mi több, inkább tilos elolvasnom mások értékeléseit, mert csak megjárom vele. Sokáig azért nem mertem beleolvasni Bán Mór könyveibe, mert mindenhol azt láttam, hogy bőszen ostorozzák. Azután volt szerencsém beszélni az íróval. Minden magyar embernek beszélnie kellene vele. A lelkesedése a történelmünk a nemzetünk iránt meggyőzött, hogy el kell olvasnom a könyveit. És milyen jól tettem, hogy elolvastam!
Először azt olvastam a sorozat egyik kötetének kommentjénél, hogy az író szinte gyalázza, megszentségteleníti Hunyadi alakját, a másiknál márt azt, hogy túlságosan idealista, hogy nem lehetett ilyen, hogy csokorba szedhetnénk a rengeteg hamis és valótlan dolgot, melyet ez a könyv állít. Nos, a történelem nem más, mint egyezményes mese, mondta Napóleon. És milyen jól mondta…. Így az, hogy mi valós, és mi valótlan, azt csak az abban a korban élt emberek tudhatják, őket pedig ha meg is kérdezzük, valószínűleg nem fognak válaszolni. Ettől függetlenül amit Bán Mór megírt, számomra elfogadható. Hogy Hunyadinak más volt a gondolkodása, mint a korabeli urak túlnyomó többségének, az egészen biztos. Hogy mennyivel, azt ki tudja? De ha ugyanúgy gondolkodott volna, meglehet, nem emlékeznénk hősként rá. Mert hőssé válni (szerintem) senki nem attól fog, hogy megcsípi egy pók, vagy kívülre húzza az alsógatyáját és törülközőt köt a nyakába. De erről kisebb regényt tudnék írni, így inkább lezárom annyival, hogy számomra teljesen elfogadható Hunyadi János alakja Bán Mór könyvének lapjain. Nyilván egyáltalán nem biztos, hogy ilyen ember volt. Pontosan ilyen biztos nem lehetett. De ezt maga az író is kifejti a sorozat egyik kötetében.
A másik dolog, amihez tudnék mit hozzáfűzni, az az írásmód. Sok embertől hallottam/olvastam, hogy rosszul ír, zavarosan, a cselekményszálak összekuszálódnak, és még hajnalig sorolhatnám a hasonlókat. Érdekes módon nekem azonban egyszer sem okozott gondot megérteni, mi történik, világos volt minden, teljesen jól átláttam az első laptól az utolsóig valamennyi eseményt, történést, fordulatot. Így hát arra jutottam, hogy ha én (és még sokan mások a környezetemben) képesek voltak értelmezni, élvezni Bán Mór regényeit, akkor nem az írásmóddal lesz a gond. Ha valaki számára betette a kaput, attól az még nem feltétlen a könyv, vagy az író hibája. Na de ne kötekedjek, mert itt már mindenki nagyon jól tud karóba húzni.
Röviden ennyi. Persze, ki lehet forgatni a könyv mondanivalóját, mindent ki lehet, ha nagyon akarják, és ki is fogják.
Ez a könyv nekünk, magyaroknak szól, és ez az író nekünk, magyaroknak ír. Igyekszik olyannak lefesteni a történelmünket, amilyen az lehetett. El kell olvasni. Én a többit is el fogom.

„Legyünk kíváncsiak a történelmünkre, mert rajtunk kívül senkit nem érdekel.” – Bán Mór

Balázs_Erőss>!
Bán Mór: A Csillagösvény hídja

Meglepően szórakoztató, még elviselhető módon elfogult, viszont ebben a részben végletekig naturális. Nem igazán vágyott a kicsi lelkem arra, hogy bitre pontosan tisztában legyen a karóba húzás minden apró lépésével, vagy az elevenen megnyúzatás technikájával.
A csatajelenetek is durván vérgőzösek, a kegyetlenkedések – számomra már – túlzóan részletesek. Mindezektől függetlenül, ez egy igen jól sikerült sorozat újabb kötete! Szeretném elhinni, hogy Hunyadi ilyen ember volt, és remélem, hogy Dugovics nem…
Nagyon örülök, hogy az előző kötet misztikus szála nem jelent most meg, azt annyira nem értékeltem volna.
Kifejezetten jó, de helyenként gyomorforgatóan részletes élmény!

WolfEinstein>!
Bán Mór: A Csillagösvény hídja

Következetesen hozza az előző kötetek színvonalát. A cselekmény továbbra is izgalmas, mozgalmas, és a történelmi tények általam csekély mértékű ismeretében sem válik érdektelenné (igen, lehet tudni, hogy főhőseink túlélnek-e egy-egy csatát). A nyitó fejezet, a husziták elleni nagyszabású csata lebilincselőre sikeredett. Az inkvizíció ténykedése, a karóba húzások és megnyúzások érzékletes leírásai a maguk rideg tényszerűségével hátborzongató részletek. Továbbra sem történelmet, hanem történelmi regényt olvashatunk, annak minden pozitívumával. A történeti forrásokból rekonstruálható mozzanatok mind megtalálhatóak a maguk hitelességében (persze a regény dramaturgiájához igazítva), de mégis egy igen nagyszabású kalandregény marad. Fejtegettem már a történelmi regény mint műfaj nehézségeit, ezúttal eltekintek tőle. Bán Mór ezzel a sorozatával alapvetően újította meg a magyar történelmi regény műfaját, adott neki új lendületet, irányt, és valósította meg azt, amire nagy szükség volt: bemutatni hazánk történelmének nagy korszakait és személyiségeit.

Ildikó_Nagy_2 P>!
Bán Mór: A Csillagösvény hídja

Új kedvencet avatok ezzel a sorozattal. Szuper jó! Olvasmányos, izgalmas, egy percig sem unalmas. Jobban tetszett, mint a második kötet. Örülök, hogy erről a korszakról olvashatok. Egyetlen negatívuma, a mérete. Mindenkinek ajánlom, akik szeretik a magyar történelmi regényeket.

mariannkiss1980 P>!
Bán Mór: A Csillagösvény hídja

Vagy a történet ült le egy kicsit, vagy én voltam most nagyon fáradt, de a harmadik rész nem csúszott úgy, mint az első két rész. Volt olyan nap, hogy egy sort sem olvastam a könyvből és nem zavart.
Pedig Bán Mór nem felejtett el írni, s a történet is kellően izgalmas volt.

Kisördög >!
Bán Mór: A Csillagösvény hídja

Végre beindult a sorozat :) Örülök, hogy hallgattam a tanácsra, és nem adtam fel az első két kötet után, mert bár azok nem nyerték el maradéktalanul a tetszésemet, ez a kötet magával sodort, beszippantott. A Drakula szál szerencsére nem volt erőltetve, így számomra egy hitelesebb történelmi regényt olvashattunk az immár érett Hunyadiról és az idősödő Zsigmondról. Az intrika, a harc és a szerelem kellő mennyiségben volt jelen, bár bevallom azt hittem, hogy gyorsabban halad a cselekmény János életéről. Az egyik kedvenc szereplőm volt Zsigmond király, szerintem a mai megfogalmazással „nagy arc” volt, hiányozni fog :(

Póli_Róbert>!
Bán Mór: A Csillagösvény hídja

Érdekes, izgalmas, viszi előre az embert a sztori az olvasásában. Csak a sok … ne lenne a mondatok végén. Csak az ne lenne!
Ez a rész igen naturalisztikus.
Szépen, részletesen le vagyon írva, hogyan történik a karóba húzás. Meg a nyúzás.
A könyv lapjaiból ömlik a vér, a hulla, az agyvelő, a miegymás. Nem is tudom, hogy nem halt ki a Kárpát-medence akkortájt.
A szerző is írja a következő részben már, hogy nem lesz ennyire részletes a regényfolyam,ami nem is lesz baj, mert így nagyon lassan halad. Nagyon-nagyon lassan, de ahogy írtam, valahogy viszi tovább az embert.

Csilla‿ P>!

“Az országnak király kell, nem egy utazgató öregember!“

Csilla‿ P>!

… Az a fontos csak,hogy ne ragadjon magával a félelem! A csatában az győz, kinek szive bátor marad. Aki enged a félelemnek, annak esélye sincsen.“

Catherine_Devereux>!

– Az én atyám, Vajk úr azt tanította nékem – kezdte Jankó –, hogy a legnagyobb igazságtalansága a világnak, hogy kicsit mindenkinek igaza van. Azért a sok nyomorúság, háborúság, békétlenség, mert az emberek semmi mást nem látnak, csak a saját kis igazukat, s csak azt ösmerik el. A másikét látni se bírják, ha mégoly hatalmas is, tudni se akarnak felőle.

Kapcsolódó szócikkek: Hunyadi János · igazság · igazságtalanság
Catherine_Devereux>!

– Azt hittem, az idő majd megold mindent csomót a lelkeden…

Kapcsolódó szócikkek: idő · Szilágyi Erzsébet
Ildikó_Nagy_2 P>!

Mindenki gyűlölt itt mindenkit. A bárókat a megyék nagyurai, a megyék nagyurait a püspök urak, a püspök urakat a kisnemesek, a kisnemeseket a városi polgárok, azokat, s mindenki mást meg a parasztok. A magyar a szászt, a szász a magyart, az oláh a székelyt, a taljánt a lengyel, a németet a magyar, s mindenki együtt a zsidót.

Creusa>!

[…] a kertek alatt lopakodó tél előszele csípte meg a sárguló faleveleket.

Zöldövezet>!

Az ország…
Az ország, amiért hazajött. Amiért harcolni fog tovább, ha kell, utolsó leheletéig. Valakinek rendet kell itt tenni! Valakinek akólba kell terelnie a kerteket dúló vaddisznókat. Valakinek a csürhét is meg kell zaboláznia, mert különben minden elveszett! Valakinek vasakarattal és vaskézzel kell irányítani ezt a sokat szenvedett hazát…
Hunyadi először gondolt arra, hogy talán az Úristen arra teremtette, hogy ezt a munkát ő végezze el egészen. Mert más nem fogja, az bizonyos…
A gondolat megrettentette.
Soha nem tört magasabbra a kelleténél.

Mallinalli>!

Attól tartok, a csökött, zsíros agyatokkal még mindig nem értitek, urak, hogy a helyzet sokban megváltozott, mióta én itthagytam ezt az országot… Nem, nem csak a császári koronámra gondolok, urak, amire, úgy látom, magasról köptök… Dehogy… De nézzetek csak ki az ablakon! Vessetek csak egy pillantást a palotaudvarra, ti fényes nagyurak! Éppen láthatjátok, ahogy Giskra úr hatezer vértese bevonul a városba. Tízezer cseh vitéz táboroz a falakon túl még. Az én cseh vitézeim! Egyetlen szavamra húszezer indul a Morva túlpartjáról: holnap reggelre ideérnek azok is. Úgyhogy, ti urak, ti nem szóltok egy szót se többet! Hallgattok ma este. Mosolyogtok és zabáltok. Részegre vedelitek magatokat és paráználkodtok, egymást hasogatjátok fel kardjaitokkal, mit bánom én! De egy árva szót se szóltok, értitek, kutyák? Zabáltok és isztok! Ahhoz értetek! Holnap kancellárom közli majd veletek, mennyi adót fizettek be karácsonyig a kincstáramba. Sokat fogtok fizetni, arról biztosíthatlak benneteket! Többet fizettek, mint valaha! Húszezer aranyat! Negyvenezret! Hatvanezret! Szó nélkül! Megjegyzés nélkül!

(a magyarokról)
– Megint, és újra, és újra! – csattant fel az aga. – Mert keményfejű és konok nép vagytok! Értetlen szamarak!

Hunyadi sorozat · Összehasonlítás