Transzgenerációs ​történetek 34 csillagozás

Örökül kapott traumák és feldolgozásuk
Balogh Klára – Bárdos Katalin – Békési Tímea – Hardy Júlia – Koltai Mária – Korbuly Ágnes – Tóth Borbála: Transzgenerációs történetek

Hogyan hatnak az életünkre a felmenőink egyéni és családi veszteségei?

Miként befolyásolják a következő nemzedékek kapcsolatait a 20. századi történelmi traumák?

Hogyan tudunk a gyógyulás útjára lépni?

Pánik, kínzó féltékenység, önfeladás, súlyos balesetek – van, amikor elakadásainkra, a mindennapjainkat megnehezítő problémákra, megrázó életeseményeinkre nem találunk magyarázatot a saját múltunkban. Érthetetlen tüneteink hátterében ilyenkor az előző generációk feldolgozatlan traumái, veszteségei, valamint családi titkok, hazugságok állhatnak.

A transzgenerációs szemléletű, elismert szakemberek izgalmas terápiás esetei bemutatják, hogyan befolyásolja életünket felmenőink sorsa, és a gyógyulás folyamatába is betekintést engednek. Arra sarkallnak, hogy megismerjük, felfedezzük az előző generációk örökségét, a feldolgozatlan veszteségeket csakúgy, mint az erőforrásokat és értékeket, hogy aztán kezünkbe vehessük a saját életünk alakítását.

HVG Könyvek, Budapest, 2021
HVG Könyvek, Budapest, 2021

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

Amióta elolvastam ezt a könyvet, azóta csak gondolkozom rajta. Számomra teljes mértékben gondolatébresztő és hiánypótló könyv. Utoljára ebben a témában szerintem kb. 3 éve Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors című könyvet olvastam.

Az öröklődés szerintem egy alapvetően érdekes téma. Számos külső és belső tulajdonságot öröklünk felmenőinktől, számomra nagyon érdekes, hogy érzéseket, szorongásokat, vislkedésmintákat ugyanúgy örökül adhatnak nekünk. A könyv esettanulmányokat mutatott be, a fejezetek nem túl hoszúak, maga könyv sem. Abszolút emészthető, érdekes könyv!

Hajador>!

Értékes és hiánypótló mű.
Több Magyarországon elismert pszichológus nyilatkozik egy viszonylag új fogalomról, a transzgenercáióról, és a generációkon átívelő traumákról. A könyvben mindegyik pszichológus hozott egy-egy esetet, amelyen keresztül bemutatta a könyv által körüljárt kérdéskört.
Bevallom, én idáig ebben a témában a Holokauszt, hadifogság, illetve világháborús veszteségekből fakadó generációkon átívelő traumákkal találkoztam olvasásaim során. Mind a két esemény szörnyű, a magyar ember számára meghatározó, és szerintem nincs olyan család, amelyik valamilyen formában ne lenne érintett a fentiekben.
Ezek természetesen ebben a kötetben is megjelennek. Viszont külön tetszett, hogy itt már megjelennek olyan nagyszülőről-szülőre és gyerekre „öröklődő” traumák, mint például a szenvedélybetegségek, alkoholizmus, balesetek, családon belüli erőszak, szexuális bántalmazás.
Akit érdekel a téma, mindenképpen javaslom, hogy legalább egyszer forgassa a kezében.

Catherinne>!

7 szakember tár elénk a munkásságukból egy kis “falatot”, mindegyikben az örökölt traumák feldolgozását mutatják be. Érdekes volt, hogy hányféle módszert, azonnali reflektálást, szaktudást igényelt a szakemberek részéről egy-egy eset elindítása, csak emelni tudom a kalapom előttük.
Nem olyan könnyen olvasható, és olvasmányos, mint pl az Örökölt sors. Ez engem nem zavart, mert sok hasonló könyvet olvasok, de semmiképp sem ajánlom kezdő könyvnek a témában.

rita_kalydine P>!

Ebben a témában Orvos-Tóth Noémi Örökölt sors c. könyve volt az első, amit olvastam, és már Edith Eva Eger: Az ajándék c. könyve is erről szólt. Manapság már teljesen elfogadott ez a megközelítés, az iskolapszichológus is említette.
A könyv egy újabb adalék a témában, több érdekes sztorit mesél el. Nem lettem okosabb tőle, nem adott többet.
Akinek gondjai vannak, nyilván szakemberhez fordul, de addig is elgondolkodhat, hogy nem-e valamilyen transzgenerációs probléma áll a háttérben.

konyvkritika>!

Az utóbbi időben rengeteg szakkönyv, cikk és blogbejegyzés foglalkozik az örökölt családi minták témájával. ⁣

Ebben a könyvben hét szakember tárja olvasói elé személyes és szakmai tapasztalatát ebben a témában, mindezt különböző esettanulmányok során.⁣

Ez a könyv útmutatást, segítséget és tanácsokat ad mindazok kezébe, akik úgy érzik szeretnének többet megérteni családi örökségükből.⁣

Az a jó ebben a könyvben, hogy túlmutat a traumákon, nem arra helyezi a hangsúlyt, hogy az ember elmerüljön ezekben a fájdalmas élményekben, hanem megmutatja azt is, hogy őseinktől egy olyanfajta örökséget is kaptunk, ami egy kincsesláda is lehet nekünk, amiben erőforrásaink találhatóak.⁣

Ez nem egy egyszerű, könnyen érthető vagy olvasható könyv, de nagyon hasznos és gyakorlatias.⁣

Bővebben a blogomon: https://konyvmoly.com/balogh-klara-bardos-katalin-bekes…

Csillux>!

Nagyon érdekes, kis kompakt könyv. Közérthető és jó sok példával írja le a különféle transzgenerációs traumákat. A témával ismerkedőknek igazán kiváló olvasmány.

Lovebooks>!

A szerzők, szakemberek valós eseteken mutatják be a szembenézés, gyógyulás lépcsőfokait, folyamatait. Így, mintha mozit néznénk, elénk tárul az adott személy története, melyben sok számunkra is ismerős élethelyzettel találkozhatunk, felismerhetjük saját családi mintáinkat.
Sokat kaptam, tanultam az ismertetett esetekből, ismét egy olyan könyvvel lettem gazdagabb, mely hozzám tesz, elgondolkodtat a saját családom, transzgenerációs, öröklött mintáimmal kapcsolatban.

Mathilda>!

Nagyon hasznosnak és olvasmányosnak találtam a HVG kiadványát. Érdekesek és jól követhetőek voltak a kötetben szereplő esettanulmányok, a módszertani bevezető pedig segít a mindenkori olvasónak abban, hogy jobban megértse, s talán kicsit szakmai távolságtartással szemlélje az olvasott személyes történeteket. A kötet végén lévő kérdéssor és bibliográfia pedig további támpontot adhat a téma iránt érdeklődőknek egy jövőbeni kutatáshoz.

hilfer>!

Az első fejezettől megijedtem. Nekem nagyon tudományos volt és nehezen emészthető. A fejezet végén gondoltam beleolvasok a következőbe is. Ha az sem emészthető, félreteszem a könyvet. Szerencsére emészthetőbb volt. Én még csak egyszer voltam családállításon, ami ott nekem nem igazán jött át. Ebből a könyvből kicsit többet tudtam meg a témáról, ami már így jobban érdekel, mint eddig.

barburu>!

Hasznos és érdekes könyv a transzgenerációs traumákról. Miután az első fejezetben lefekteti az elméleti alapokat, a továbbiakban izgalmas eseteket (élettörténeteket) és terápiákat ismertet.
Nekem mint családterápiában jártas szakembernek is érdekes és tanulságos volt – a következő olvasáskor ki is fogom jegyzetelni. A 4,5 csillag csak annak szól, hogy nem vagyok biztos abban, hogy egy laikus olvasónak is elég olvasmányos és érthető-e, habár az erre való törekvés egyértelműen tetten érhető. Ki fog derülni, ha visszaadtam annak a barátomnak, akitől kölcsön kunyeráltam, amint megvette.

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

Pszichológiai alaptétel, hogy a kapcsolatainkban létezünk, s a bennünket körülvevő rendszerek mélyen befolyásolják működésünk, lehetőségeink korlátait, határait, szabályait, még az érzelmi életünk megnyilvánulásait is.

Noémi_Zsófi_Tóvári P>!

Helm Stierlin német családterapeuta a családi delegáció fogalmával írta le ezt a jelenséget, amikor a családban a szülők, tekintélyszemélyek, kötődési figurák kijelülnek a gyemek számára egy olyan életutat, olyan célt, teljesítményt, küldetést, ami nekik nem sikerült, pedig vágyakoztak rá. Carl Gustav Jung ezt egy mondatban így summázta: „Semmi nincs lelkileg erőteljesebb hatással a gyemekre, mint a szülők meg nem élt élete.”

konyvkritika>!

Semmi nincs lelkileg erőteljesebb hatással a gyermekre, mint a szülők meg nem élt élete.

(Carl Gustav Jung)

Kapcsolódó szócikkek: Carl Gustav Jung
Catherinne>!

Nagy bonyodalom a lojalitás körül, ha egy gyermeknek választania kell például egy ádáz, ellenséges válás idején apja és anyja között. A lojalitás mindkét szülőhöz nagy erővel fűz, ha az egyiket letiltják a családban, a gyermek lelkében hasadás keletkezik, amely mélyreható, sokszor az önpusztításig sodró következményekkel járhat. A meghasadt lojalitás gyarkan mutatható ki a serdülőkori öngyilkosságok hátterében.

Catherinne>!

A családi gyászfolyamatnak éppúgy megvannak a szakaszai, mint az egyéninek, és köcsönhatásban vannak egymással.

Catherinne>!

A terápia célja azoknak az egymástól távol lévő tartalmaknak a tudatosítása, amelyek az elfojtás révén a tudattalanba szorultak. Az ilyen elfojtások az én védelmét szolgálják, de jelenlétüket neurotikus tünetek jelzik.

Catherinne>!

Minden családban az ősök panoptikumában és az élő vagy töredékesen fellelhető generációs emlékezetben is felbukkannak értékes, tehetséges, kitartó, szorgalmas, szerető és jó emberek, családtagok, akik az áldás és az értékek forrásai lehetnek a leszármazottak számára. Legyünk erre kíváncsiak, nyitottak, és merjük tisztázni a velük való viszonyunkat. Nagy segítséget nyújthatnak saját egyéniségünk, egyedi és megismételhetetlen létezésünk és családi örökségeink összehangolásában.

Hajador>!

A tünetek nemcsak a személy élettapasztalataiból származtathatók, hanem valaki más, például felmenői lelki konfliktusaiból, traumáiból vagy titkaiból is. A másod-, harmadgenerációs túlélők pszichés problémáját szüleik elszenvedett traumája okozhatja azáltal, hogy az mintegy átsugárzik a következő generációra, és úgynevezett fantomként kísért.

Hajador>!

Ahogy Anna mesél, egyértelműen kibontakozik parentifikált helyzete, ami azt mutatja egy családban, hogy a gyereknek a szülője szülőjévé kell válnia. Ez nagyon gyakori szenvedélybeteg családban nevelkedő gyerekeknél, de más, rendellenesen működő családokban is előfordul. Ilyenkor, ahogy elindulunk visszafelé az időben, azt látjuk a családtörténetükben, hogy ez a minta már generációk óta adódik tovább egészen addig, amíg valaki meg nem akasztja a folyamatot.

Hajador>!

Szenvedélybeteg családok gyerekeinél nagyon gyakori a sérült, csökkent önértékelés, amely hiányokat mutat például a tudatosság, az önmagunkért való felelősségvállalás, az asszertivitás vagy az integritás területén.