Zentai ​ládafia 4 csillagozás

Mesék, mondák, történetek
Balogh István: Zentai ládafia

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Eredeti megjelenés éve: 2009

Forum, Újvidék, 2009
162 oldal · ISBN: 9788632307346 · Illusztrálta: Mezei Erzsébet

krlany I>!

Balogh István: Zentai ládafia Mesék, mondák, történetek

Ha egyszer az életben elmegyek Zentára, emiatt a könyv miatt, ismerősen integet majd vissza nekem a táj, a pöttöm falvak és a harangszó.
Nagyon jól megfér egymás mellett öreganyám, Mátyás, a krumplis tarhonya és Jézus is, amikor még a földön járt…
Szeretném, ha lenne egy ilyen mesés-mondás könyv Debrecenről és környékéről is. Vajon itt milyen legendák rejlenek, amikről még csak nem is tudunk?

Uzsonna>!

Balogh István: Zentai ládafia Mesék, mondák, történetek

Mivel már páran csupajókat írtak e ládafia tartalmáról, bátrabban kotonyásztam bele jómagam is, s nem bántam meg. Csak azt sajnálom, hogy a kevés használat következtében le kell pókhálózni a történeteket, pedig többet érdemelnének!

Balogh István: Zentai ládafia Mesék, mondák, történetek

Gyönyörű, élettel átszőtt mesék. Szívből ajánlom felnőttnek gyermeknek egyaránt. Egy elmúlt csodás világ darabjait kapjuk vissza Balogh István történeteiből, öregszüléje meséiből, akinek puha fészekölében oly jó lehetett a mesehallgatás, a megnyugvás a gyermeki szívnek, léleknek.
Csodás karácsonyváró könyv volt ez nekem.

Nuca>!

Balogh István: Zentai ládafia Mesék, mondák, történetek

Az ötlet nagyon jó, maga a koncepció nagyon tetszett. Szeretem a meséket, szeretem Zentát, kíváncsian olvastam a könyvet. Érdekes volt, de a várakozásaimmal nem ért fel, az én ízlésemnek túl megmagyarázós és jópofáskodós, nem tudtam belemerülni a történetekbe.

Uzsonna>!

Forgószél morgott, duzzogott, ám a kemence felől terjengő mennybéli csoda gyönyörű fészket rakott orrlikába, megszelídítette a világ legveszedelmesebb ártóját, aki kezes bárányként várta a reggelire emlegetett lepényt.

krlany I>!

Mindannyian ismerjük a mesék világát, amelyben mindenféle mesealakok léteznek, tündérek, sárkányok, vasorrú bábák, táltos lovak, s azt is tudjuk, hogy ez a világ túl van az Óperenciás-tengeren is meg az üveghegyeken és a korpakazlakon is, ám arra lakik egy kurta farkú kismalac, s ő bezzeg kitúrja orrával barázdák mélyéből a csudaszép történeteket.

Miestas>!

Ne féljen, öreganyám! Olyan kenyér várja majd e ház urát, hogy köszönetet mond mindkettőnknek érte! Kenyerünk magasra kel, s domborúra sül majd, héja lágy sem lesz, de kemény sem, sárgásbarnára érleli a kemence melege, és nem égeti feketére. Nem válik el a belétől, szívós lesz a kenyérbél, és nem fog morzsálódni. Ha belét megnyomják, ismét földuzzad magától. Inkább apró, sűrű, mint igen lyukacsos, s még több napok múlva sem lesz savanyú.

29. oldal, Kígyóvőlegény

Kapcsolódó szócikkek: kenyér
Miestas>!

December 24-én, karácson böjtjén, összejöttek nagyszüleinknél a lányok és a menyek, s öreganyám kommandózott:
– Kezdjük akkor, lányaim, a régi mondás szerint: „Karácsonykor kalácsot, húsvétkor kenyeret, pünkösdkor, ahogy lehet!” Fogjatok hozzá, lányaim! Készüljön a piros fonatú pusztakalács, lelkünket édesítő mézeskalács, szerencsénket meghozó mákos kalács!

118-119. oldal, Karácsonyváró

Kapcsolódó szócikkek: kalács · karácsony
Miestas>!

– Segíts ennek az asszonynak, édes fiam, látod, mindenórás, világra hozná már gyermekét, de kell hozzá az ura ölelése.

35. oldal, Kígyóvőlegény