Ezerarcú ​Föld 55 csillagozás

Rejtőzködő világunk egy utazó szemével
Balogh Boglárka: Ezerarcú Föld Balogh Boglárka: Ezerarcú Föld

Balogh Boglárka világjáró újságíró, a National Geographic Magyarország bloggerének legizgalmasabb történetei a Föld ismeretlen szegleteibe kalauzolnak el bennünket. Bepillantást nyerhetünk az afrikai törzsek mindennapjaiba, a „fekete” albínók rejtett világába, egy belga csokoládémester titkaiba éppúgy, mint az illegális vadállat-kereskedelembe, az oroszlánok vadászatra szánt ipari tenyésztésébe vagy egy magyar orvoscsapat életmentő-akcióiba is… Kaphatunk baszkföldi szerelmi tanácsokat, de az indiai becsületgyilkosságokról is képet formálhatunk. Színes kaleidoszkóp ez a könyv, mely kultúrák és népek, vallások és emberek sokszínűségét mutatja meg az olvasónak. De megmutat mást is: mégpedig azt, hogy milyen gyönyörködtető is ez a sokszínűség, milyen nagyszerű, hogy EZERARCÚ A FÖLD!

ISBN: 9789632448398 · Felolvasta: Marczika Judit
Scolar, Budapest, 2018

Balogh Boglárka: Ezerarcú Föld Rejtőzködő világunk egy utazó szemével

Olvassátok el! Olyan élményt nyújt, amit nem szabad kihagyni. Elvarázsol és megbotránkoztat egyidőben. Egyszerre mutatja be a világ szépségeit és szörnyűségeit, embertársainkat szerte a világon, a Föld egyre fogyatkozó élővilágát, örömteli és szívfájdító pillanatokat.

Balogh Boglárka nagyszerűen kalauzol el bennünket a Föld különböző tájaira és remek, olvasmányos stílusban, nagy empátiával tájékoztat az ott élő emberek életéről, állatok megmentéséről, szokatlan életfilozófiákról, hétköznapokról, vallási rituálékról és babonás hiedelmekről.

Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2018/06/balogh-boglarka-e…

Még, még, még!
Négy földrész, huszonegy történet. Nem elég. Borneó, Tanzánia, India, Baszkföld… Ezek a történetek emberekről szólnak, akikkel nekem valószínűleg sosem lesz esélyem találkozni, mert én képtelen vagyok így utazni, ahogy Balogh Boglárka teszi (erre mostanában kezdek rájönni), nekem ott kell lennem, és nem tudok elmenni (ami eléggé borítja a világutazós vágyaimat-terveimet, de ez már egy másik kérdés). Szóval, a lényeg, hogy elmodhatatlanul hálás vagyok Boglárkának, amiért elhozta ide, Magyarországra nekünk ezeket a történeteket, amiért annyira őszintén és nyitott szívvel tud hozzáállni az eltérő gondolkodásmódokhoz és kultúrákhoz, ahogy kevesen, még újságírók között is. És annyira szépen tud emberi (és állati) sorsokról írni (oké, nyilván nem véletlenül lett újságíró), hogy legszívesebben elolvasnék minden nap egy-két történetet a végtelenségig.

Voltak persze olyan történetek is, amik némileg megterhelték az amúgy is elég kaotikus érzelmeimet: az indiai becsületgyilkosságokat vagy a tanzániai albínó-mészárlásokat azért nem sikerült még teljesen feldolgoznom. De ahogy Boglárka is mondja: ilyen a világ, ez is hozzátartozik. Nem változtathatjuk meg mindenki gondolkodását (és elég unalmas is lenne, ha mindenki egyformán gondolkodna). Más történetek viszont valahogy nagyon is megmelengették a szívemet, például a pushkári tevevásár táncos cigányai vagy a debreceni önkéntes orvoscsapat, akik katasztrófa-sújtotta területeken segítenek önkéntesen. Baszkföldet is feltettem az úticélok listájára.

Igazi belefeledkezős, nézegetős könyv, ami a maga puritánságában, őszintén mutatja meg Földünk különböző tájait, szokásait, embereit – ahogy arra is felhívja a figyelmet, hogy mekkora felelősségünk van nekünk is abban, hogy a bolygó túloldalán milyen sors vár az ottani emberekre és természetre. Amellett, hogy könnyen olvasható és maximálisan bevonja az olvasót, én azt éreztem legnagyobb értékének, hogy tényleg nyitottan és kíváncsian áll hozzá az eltérő szokásokhoz, levetkőzve azt a nyugati arroganciát – majd mi megmondjuk a civilizálatlan világnak –, amit sokan még az utazók közül sem bírnak/bírunk elhagyni. Ez persze nem azt jelenti, hogy szenvtelenül nézi a becsületgyilkosságokat vagy az albínók tömeges gyilkolását, de megpróbálja megérteni a mögötte az okokat, és konstruktívan, a helyi lehetőségekből építve keresni egy olyan megoldást, ami a lehető legkevesebb szenvedéssel jár minden érintett számára. Szerintem ez egy rendkívül fontos (és sajnos rendkívül ritka) tulajdonság, és maximálisan tisztelem érte Boglárkát, mint tudósítót, újságírót, utazót és írót egyaránt. Rendkívül inspiráló olvasmány, tényleg csak ajánlani tudom minden utazónak és nem-utazónak egyaránt.

Balogh Boglárka: Ezerarcú Föld Rejtőzködő világunk egy utazó szemével

Ennek a könyvnek az olvasása a jelenlegi helyzetben nagyon jót tett a lelkemnek. Elrepített ismert és ismeretlen tájakra. Inspirált, hogy ha ennek az egész borzalomnak vége covid 19 h valaki évek múlva olvasná az értékelést, utazzunk amennyit csak lehet, olyan messzire, amennyire csak tudunk. Legyünk nyitottak más kultúrákra, és ismerjük meg a csodálatos ezerarcú Földünket.
Az utazás egyébként is fontos zerepet tölt be az életemben, és alig várom, hogy megint úta kelhessek meg. Addig is Balogh Boglárka könyve egy csodaszép utazásra vitt magával. Szépen van megírva, és minden egyes történet izgalmas, és érdekes. Mindenkine ajálom, hogy olvassa, mert zsenális könyv!

Baráth_Zsuzsanna P>!

Balogh Boglárka: Ezerarcú Föld Rejtőzködő világunk egy utazó szemével

A világ tele van csodával és mocsokkal, csak a hétköznapi kis küzdelmeink miatt nincs rá időnk és szemünk, hogy észrevegyük őket. Balogh Boglárka azonban most csokorba szedett nekünk néhány érdekes témát, melynek köszönhetően rányílhat a szemünk a Föld gyönyörű tájaira és a sírás fojtogatja a torkunkat, miközben olvassuk a fantasztikusan letaglózó kalandokról írt beszámolóit. A szerzőre a National Geographic – ban és a Nők Lapjában megjelent cikkei miatt figyeltem fel, különös érzékenységgel fordul az emberi lélek felé, miközben igazi világutazó és vérbeli újságíró, aki meglátja a hétköznapok csodáját még a legistenhátamögöttibb helyeken is. Ugyanakkor felhívja a figyelmet az olyan problémákra, mint pl. az albínók megcsonkítása és megölése Tanzániában, vagy az indiai becsületgyilkosságok. Miközben emberi drámákat és nem túlságosan ismert népcsoportokat mutat be nekünk, az állatok védelmére is nagy hangsúlyt fektet, olvashatunk arról, milyen az illegális állatkereskedelem Borneóban, milyen az élete azoknak az oroszlánoknak a Dél-afrikai Köztársaságban, akik trófeának születtek, illetve mennyi munkája van az önkénteseknek abban, hogy egy lamantint megtanítsanak arra, hogyan tud önállóan élni a szabadban. Varázslatos kaleidoszkópot kapunk az írónőtől, jó néhány olyan szegletébe tekinthetünk bele a világnak, ahová valószínűleg soha nem jutunk el fizikailag, és bár sokszor borzalmas dolgokról szerzünk tudomást, mégis szükség van ezekre az élményekre ahhoz, hogy a maga teljességében lássuk a Földet, ahol élnünk rendeltetett.
A teljes kritika itt olvasható:

csokitorta>!

Balogh Boglárka: Ezerarcú Föld Rejtőzködő világunk egy utazó szemével

Szavakba önteni a bennem kavargó érzéseket igencsak nehéz. Egy egész világ tárult fel előttem, számomra eddig ismeretlen kultúrákat, városokat, országokat és emberi sorsokat ismerhettem meg, ráadásul még csak ki sem mozdultam a biztonságot és kényelmet nyújtó szobám falai közül. Az év egyik legjobb olvasmánya volt ez, de az is lehet, hogy ennél jobb utazós könyvvel nem fogok találkozni az életben. Nehezen hiszem, hogy bármi is le tudná körözni, nyugodt szívvel kijelenthetem, hogy ez az alkotás már mesterműnek számít. Különböző hagyományú országok, városok elevenednek meg, de egy valami összeköti ezeket: az írónő érzékeny, sokszínű, őszinte és valóságot tükröző leírásai, amelyeken keresztül nemcsak egy turista szemén láthatunk, hanem betekintést nyerhetünk a közösség mindennapjaiba, amelyeket körülölelt a néha már (sőt, legtöbbször) kegyetlen múlt, bizonytalan jelen és jövő.
Bővebb értékelésem: http://varazstinta.blogspot.com/2018/05/bebarangoltam-a…

diosmonty>!

Balogh Boglárka: Ezerarcú Föld Rejtőzködő világunk egy utazó szemével

Fantasztikus könyv, Boglárka igazi mesélő. A történetek részese az olvasó is, végig közel éreztem magam; mintha én is ott mendegéltem, szemlélődtem volna, mintha bármikor bevonódhattam volna a társalgásba. Egy közvetlen, nyitott és értő ember szemüvegén keresztül ismerhetjük meg a Föld ezer arcát, és ez – egyes történetek szomorú vagy megrendítő volta ellenére is – olyan jól esik..

negoti P>!

Balogh Boglárka: Ezerarcú Föld Rejtőzködő világunk egy utazó szemével

Balogh Boglárka nagyon szerencsés, hogy ennyi helyre eljuthatott a világban, és a könyvben említett helyeken a helyi szépségeket is észrevette. Remélhetőleg. Ez nem hagyományos útikönyv, a különböző helyekről kiragadott jó vagy kevésbé jó élmények, tapasztalatok gyűjteménye. Megszoktam, hogy az ehhez hasonló utazásos leírásokban van valami összekötő, valami amitől folytonosságot kap a könyv. Ezt itt nem éreztem és a kissé közönyös stílus sem tetszett.

bodr>!

Balogh Boglárka: Ezerarcú Föld Rejtőzködő világunk egy utazó szemével

Az írói stílus jóval kevésbé tetszett, mint maguk a történetek, de a tartalom olvastatta magát fejezetről fejezetre, szerettem őket.

nso>!

Balogh Boglárka: Ezerarcú Föld Rejtőzködő világunk egy utazó szemével

Balogh Boglárka előző regényének, a Love Commandonak az elolvasása óta a listámon volt ez a könyv is, de csak most jutottam el odáig, hogy kézbe is vegyem. Választékos írói stílus, ami képes arra, hogy azonnal magába szippantson, és érzékletesen mutassa be akár az ugandai dzsungelt vagy az indiai tevefesztivál kavalkádját. Olvassátok el, annyi szépet kap tőle az ember!

Bernadett_Gruik>!

Balogh Boglárka: Ezerarcú Föld Rejtőzködő világunk egy utazó szemével

„A felbukkanó nap két marokkal hintette az aranyport az erkélyemre,és végül úgy döntött, ráragyog a világra”

csokitorta>!

Sajnos ma már annyira anyagias világban élünk, hogy sokan elfelejtik annak szépségét vagy azt a vágyat, hogy másokon segítsünk. Túlzottan elhisszük azt, ami ömlik ránk a médiából, hogy akkor vagyunk valakik, akkor érünk sokat az életben, ha mindenből a legújabbat, legjobbat és legszebbet akarjuk. Nem vesszük észre, hogy mik a fontos dolgok az életben.

Bea_Könyvutca P>!

Tudtam, hogy a jó utazó kegyetlen kell, hogy legyen. Annak, aki más kultúrák szokásait igyekszik megérteni, a felháborodást otthon kell hagynia, különben minek jön ide.

Bea_Könyvutca P>!

Az évek alatt megtanultuk egymás mellett, hogy a hűség a legszebb emberi tulajdonság, és néha a legfájdalmasabb is. Azért tartottam ki, mert ez volt a döntésem, amikor felébredtem mellette nap mint nap, amikor szerelmesek voltunk, vagy hazudtunk egymásnak, vagy keserűséget okoztunk a másiknak. És akármi történt, újra és újra őt választottam, ő pedig engem, mert a hűséget, mint a járást vagy az őszinteséget, meg lehet tanulni, aztán ismételni kell. Ez a szerelem, tudja?

/Szerelmi tanácsok Baszkföldön/

Kapcsolódó szócikkek: hűség · szerelem
Bea_Könyvutca P>!

A legtöbb utazó keres valamit a világban: menekül egy vélt vagy valós kudarc elől, valaminek a hiányát, egyfajta tátongó űrt szeretne a folytonos vándorlással betölteni, vagy elindulva önmagát megtalálni.

Bea_Könyvutca P>!

A szerelemnek arról a megszámlálhatatlan lehetőségéről, ami keresztezi majd az életét, és soha nem fogja megtudni, mi lett volna ha …, csak azt fogja ismerni, aminek a megfelelő idő és tér majd helyet enged. Az ember érezhet és mindig is fog érezni vonzalmat mások iránt, függetlenül attól, hogy boldog párkapcsolatban él-e vagy sem. Aki mást mond, az hazudik.

/Szerelmi tanácsok Baszkföldön/

Bori_L>!

Tudtam, a jó utazó kegyetlen kell hogy legyen. Annak, aki más kultúrák szokásait igyekszik megérteni, a felháborodást otthon kell hagynia.

143. oldal (Vadászat a hadzákkal)

Bori_L>!

El tudsz képzelni egy olyan világot, ahol a gyermekeidnek majd el kell magyaráznod, hogy milyen is volt az elefánt vagy az orrszarvú? Hogy hogy néztek ki a gorillák Ugandában, a tigrisek Szibériában vagy az orángutánok itt, Borneón? Mert errefelé haladunk.

14. oldal, Borneó: az illegális vadállat-kereskedelem nyomában

ScarlettBlair>!

A hadza nép fennmaradásának titka, hogy vagy egyáltalán nem, vagy csak ideiglenesen volt vezetője, akiknek hatalmát jelentősen korlátozták. Ebben a társadalomban nincsenek osztályok, nincsen nemek közötti diszkrimináció. Életmódjuk és kollektív döntéshozataluk tette lehetővé, hogy több tízezer éven keresztül gyarapodjanak, harmóniában a környezettel úgy, hogy nem semmisítik meg az erőforrásokat, amelyekre az életük épül.

ScarlettBlair>!

Annak, aki más kultúrák szokásait igyekszik megismerni, a felháborodást otthon kell hagynia, különben minek jön ide.

ScarlettBlair>!

Másoknak adni, mikor neked van, nem nagy áldozat.