Az ​orrszarvúk hajnala 11 csillagozás

Gyöngyi Krisztián ökológus élete és küzdelme az ikonikus faj megmentéséért
Balogh Boglárka – Bedő Orsolya: Az orrszarvúk hajnala

2017 ​nyarán futótűzként terjedt az internetes portálokon a hír: MAGYAR ÖKOLÓGUST ÖLT MEG AZ ORRSZARVÚ RUANDÁBAN
Sokan akkor találkoztak először a 43 éves Gyöngyi Krisztián, kiskunhalasi ökológus, orrszarvúkutató nevével, holott ő már akkorra Afrika elismert természetvédői közé tartozott.
Krisztián fiatalkori olvasmányai nyomán indult el az álmok útján először a tengerre, majd New Yorkon, Dublinon és Kenten át a fekete kontinensre.
Önmagát megállás nélkül képezve, megannyi küzdelem után vált az orrszarvúk elismert szakértőjévé, és olyan emberré, akinek rendkívüli életereje és szenvedélyes elhivatottsága örök nyomot hagyott mindenkiben, aki csak ismerte őt.
A kereskedelmi matrózból lett állatvédő kiskunhalasi fiú történetét a világutazó szerző, Balogh Boglárka meséli el Krisztián felesége, Orsolya emlékei alapján, filmszerű elevenséggel és hűséggel.
De a kötet nem csak egy fájdalmasan rövid, mégis maradéktalan, teljes életről szól, hanem kitartásról,… (tovább)

Scolar, Budapest, 2022

Ruanda

pokoanita >!
Balogh Boglárka – Bedő Orsolya: Az orrszarvúk hajnala

Balogh Boglárka – Bedő Orsolya: Az orrszarvúk hajnala Gyöngyi Krisztián ökológus élete és küzdelme az ikonikus faj megmentéséért

Megint az történt, hogy nem én választottam könyvet, hanem a könyv választott engem. Már épp kölcsönöztem a könyvtárban az aktuális klasszikust, mikor arra lettem figyelmes, hogy az egyik kölcsönzőtérbe kitett könyv borítójáról egy csodás állat bámul rám. Leemeltem a könyvet, elolvastam a fülszöveget, és kérdés nélkül tettem a kölcsönzendő könyvek tetejére. Homályosan emlékeztem ugyan a hírre, amely néhány éve bejárta a sajtót, de nem volt ismeretes előttem Gyöngyi Krisztián neve.
A fülszöveg alapján egy modernkori Kittenberger-történetre számítottam, az alcím ismeretében pedig a tragikus sorsú magyar ökológus történetére. Ezeket megkaptam ugyan, de ezen felül még annyival többet is! Egy végtelenül informatív, és ugyanakkor inspiráló történetet! Nagyon szeretek olyan könyveket olvasni, melyek legfőbb üzenete, hogy ha az álmainkért küzdünk, azokat sosem adjuk fel, akkor történhet bármi is, joggal érezzük, hogy jó helyen vagyunk; melyek távoli, általam ismeretlen helyekre és világokba kalauzolnak; és amelyek olyan emberekről szólnak, akiktől csak tanulni, példát venni lehet.
Teljesen megértem Orsit, hogy a tragédia után évekig nem tudott beszélni a történtekről, elzárkózott a riporterek kérdései elől is, de végtelenül hálásak lehetünk, hogy végül meggondolta magát, és Balogh Boglárkában megtalálta azt a megfelelő személyt, akivel méltóképp emléket állíthatnak Krisztián munkásságának és emlékének.
Remekül megírt és szerkesztett könyv, le sem lehetett tenni. Gratulálok a szerkesztőknek a fejezetek elején lévő idézetek ( off) tökéletes kiválasztásához is. Egy kicsit sajnálom, hogy könyvtári könyv volt, helye volna polcomon.

Balogh Boglárka – Bedő Orsolya: Az orrszarvúk hajnala

Halványan derengett, mintha anno találkoztam volna a Gyöngyi Krisztián haláláról szóló hírrel, de szinte semmit nem tudtam az életéről vagy a munkásságáról. Talán a könyvre is csak véletlenül akadtam rá, amikor állatos/természetvédős témában keresgéltem, de a múltkori könyvtáras begyűjtőkörutamon pont belefutottam.

Érdekes volt, és tök jó tudni, hogy a magyar ökológusok között is van, aki ilyen nagy dolgokat ért el. Krisztián tragikus halála nem csak a családjának és a szeretteinek hatalmas veszteség, hanem a ruandai orrszarvúmentő projektnek is. De amíg élt, addig legalább azt csinálhatta, amit szendevélyesen szeretett és fontosnak tartott, és igazán kivételes életút volt az övé. Jó volt arról olvasni, hogy Orsi, a felesége is mennyire szívén viselte a munkáját, és hogy az élővilág megőrzése mellett a helyi közösséget is támogatták és biztosították a gyerekek oktatását. Szívfacsaró belegondolni, hogy a kislányuknak, Estellának milyen kivételes élményekben gazdag gyerekkora lehetett volna, ha Afrikában marad a család, de gondolom így is biztosan megismeri majd az apukája örökségét.

A baj csak az, hogy valahogy nem ragadott magával a szöveg. Nem tudom, hogy az volt-e a baj, hogy Jón Kalman Stefannson Menny és pokol-trilógiája közben olvastam (és túl nagy volt a kontraszt a lírai gyönyörűségéhez képest), vagy tényleg valami gond van a stílusával, de sokszor volt olyan érzésem, hogy bárcsak jobban lenne megírva. Olyan, mintha nem tudta volna eldönteni a szerző, hogy regényes életrajzot vagy ismeretterjesztő művet írjon, és hiába szól hús-vér emberekről, akik nagyszerű dolgokat vittek véghez, nem tudtam közel kerülni senkihez. Ami elég fura, mert Balogh Boglárka mégiscsak olyan újságoknak r, mint a National Geographic, szóval nyilván ért hozzá.

Mindenesetre örülök, hogy egy kicsit beleláthattam Krisztián és a csapata munkásságába és erőfeszítéseibe a fekete orsszarvúk megmentéséért. És remélem, hogy a könyv megírása segített feldolgozni Orsinak a tragédiát, és hogy Estellának is sokat fog jelenteni, ha elég nagy lesz hozzá, hogy elolvassa.

borismama P>!
Balogh Boglárka – Bedő Orsolya: Az orrszarvúk hajnala

Igazságtalan az élet! Az orrszarvúkhoz és az őket megmenteni akaró, elhivatott emberekhez is. A fiatalon elhunyt ökológus az orvvadászat elleni szélmalomharcot vívja társaival. Olvashatunk a hosszú útról: egy halasi fiú álmai nem egyeztek a hely, a kor és a szülők terveivel. De a hite, hogy másként akar élni, a kitartása, az újratervezés képessége és kemény munka eljuttatta a tengerhez, aztán Afrikába. Mindkettő nagyon messze van Kiskunhalastól!

Hanima>!
Balogh Boglárka – Bedő Orsolya: Az orrszarvúk hajnala

Gyöngyi Krisztián mindent megtett az álmaiért, rengeteg áldozatot hozott, és rengeteget tanult. Tapasztalatát kivételes helyeken gyűjthette be, amikért mindent meg is tett, erőt, energiát nem kímélve. Sajnos fiatalon meghalt, de komoly nyomot hagyott maga után. Felesége e könyvvel csodálatos emléket állított neki.

Chrysalis>!
Balogh Boglárka – Bedő Orsolya: Az orrszarvúk hajnala

Mikor megláttam nem tudtam szabadulni tőle. Pedig korábban elkerülte a figyelmemet a hír, amikor évekkel ezelőtt tele volt a sajtó, hogy Afrikában meghalt egy magyar orrszarvú-kutató. Utoljára gyerekkoromban olvastam a Világjárók sorozatot, a szüleimnek rengeteg példány megvolt belőlük. És most valahogy elkapott az érzés, a kíváncsiság, hogy megtudjam, ki volt Gyöngyi Krisztián és miért halt meg?
Hogy kerül egy kiskunhalasi srác Afrikába? Milyen út, lelkesedés, vágy, álom vezeti az orrszarvúakhoz? Honnan jön a kalandvágya, a tudásvágya, a küzdése? Nagyon érdekes volt végigkövetni az életét, szurkolni neki, hogy sikerüljön megvalósítani az álmait, és nem utolsó sorban rengeteg megtudtam az afrikai orrszarvúakról, az afrikai veszélyeztetett állatvilágról. Sajnos ilyenkor azzal is szembesülünk, hogy mi, emberek, mennyi kárt, fájdalmat, bánatot vagyunk képesek okozni a közvetlen környezetünknek. Csak remélem, hogy azoknak az embereknek a törekvései, akikkel Krisztián is dolgozott, találkozott, nem vesznek kárba és meg tudják menteni azt a környezetet, növényvilágot, azokat az állatokat, amit elhatároztak, amin olyan keményen dolgoztak. És kívánom Orsinak is, hogy tudjon tovább élni boldogan vagy legalábbis békében.
Bevallom, saját magam is meglepődtem, de a könyv végét megsirattam. Örülök, hogy a kezembe akadt és megismerhettem Krisztián és az orrszarvúk történetét.
Nagyon találóak a fejezetek elején az idézetek, jó, hogy vannak benne fotók, igényes, jól összeállított könyv!

pokoanita >!

A velvícsia különlegessége, hogy a két levele soha nem hullik le, a növény egész életében növekszik. Idővel ugyan eltörnek, összetekerednek és elrongyolódnak, mégis tovább nőnek. Kitartása, túlélési képessége miatt Namíbia nemzeti címerében is helyet kapott.

Belle_Maundrell >!

A könyvek végül álmodni hívták, és nem hagyták nyugodni többé.

Belle_Maundrell >!

Ruanda a polgárháborút követő években páratlan változáson ment keresztül. Gazdaságilag nagyon gyorsan fejlődő ország lett, melynek lakosai büszkék az elért eredményeikre. […]
Itt minden hónap utolsó szombatján az állampolgároknak kötelessége, hogy a délelőtti órákat a közterek rendbe tételére fordítsák, amiben maga az elnök, Paul Kagame is részt vesz. Ami viszont még ennél is figyelemreméltóbb, hogy a 13 millió lakos nem használ műanyag zacskót és szatyrot, kizárólag papírból vagy szövetből készültet.

Kapcsolódó szócikkek: Ruanda
Belle_Maundrell >!

– Ez nem te vagy, Krisztián. Ezek csupán a csontjaid elégetve. Te Afrikában és bennem élsz tovább, meg Estella szemeiben.