Önismeret, ​emberismeret, világismeret 32 csillagozás

Balogh Béla – Dúl Antal – Popper Péter: Önismeret, emberismeret, világismeret

A ​„Mesterkurzus” harmadik kötetének témái: önismeret, emberismeret, világismeret. Valljuk be, mindenki kíváncsi sajátmagára. Ki vagyok én? Milyen vagyok a valóságban? Valljuk be őszintén, titokban arra számítunk, hogy csupa jó és nemes vonás fog kiderülni rólunk az önismeret útján járva. Ki gondol arra, hogy fény derülhet gyávaságunkra, gerinctelenségünkre, kisebb-nagyobb aljasságainkra is. Az önismeret érdekében ezt is vállalnunk kell.
Az önismeret az alapja a jó emberismeretnek is. Szétfoszlanak előítéleteink, kiderülhetnek rokonszenveink és ellenszenveink mélyebb gyökerei. Valószínűleg javul kapcsolatteremtő és megtartó képességünk, elfogadóbbak és toleránsabbak leszünk. Vagyis jóban leszünk a világgal is, amennyire lehetséges. Sok illúziónkat elveszítjük, de önállóbbak lesznek ítéleteink, kevésbé leszünk becsaphatók hangzatos, vagy álszent frázisokkal. Ha vállaljuk az önismeret igencsak rögös útját, a sokszor kínos lelki tükörbe nézést, még az esetleges szégyent is… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Mesterkurzus

Saxum, Budapest, 2004

pannik>!
Balogh Béla – Dúl Antal – Popper Péter: Önismeret, emberismeret, világismeret

Mindhárom előadás megszólított. A sorozat egyik legjobbja volt ez a hármas. Olyan olvasási élmény volt, mintha ezt nekem írták volna.

Az első előadó (Dúl Antal) egymás mellé állította a különböző vallások által közvetített tényeket, infókat. Érdekes volt olvasni, mert valami hasonló már sokunk fejében megfordulhatott, hogy az egyes vallások mennyire közvetítik vallásalapító „szent” atyáink érdekérvényesítő mondatait vagy az adott vallás Istenségének üzeneteit. Nagyon érdekes kérdéseket feszegetett végig az önismeret, emberismeret, világismeret témában vallási szempontokból.

A második előadás (Balogh Béla) szintén érdekes volt és sok hasznos, új információ birtokába jutottam. Balogh Bélában izgalmas számomra, hogy abszolút műszaki ember de olyan megtapasztalások birtokába jutott, amik teljesen megváltoztatták az életét. Előadásában a tudományt hívja segítségül az emberismeret, világismeret témákban, elképesztő izgalmas kutatásokba avat be minket az atomok és elektronok világában, az univerzum és a kozmosz energiájának kutatásába. Ezt az előadást szerettem volna, ha tovább tart és még ennél is részletesebben beszél a témáról.

A harmadik előadás Popper Péter mondhatni szokásos színvonala, stílusa. Egyszerű, érthető, világos. Ő a pszichológia oldaláról közelít.

Mind a hármat érdemes volt elolvasni.

cseri>!
Balogh Béla – Dúl Antal – Popper Péter: Önismeret, emberismeret, világismeret

Ez eléggé kilóg a sorozat többi kötetei közül, úgy érzem… A pszichológia viszonylag kevés benne. Dúl és Balogh inkább egy ilyen ezoterikus, spirituális irányt képviselnek. Sajátos, hogy Dúl Antal előadása akkor kezdett volna számomra igazán érdekessé válni, amikor befejezte. Engem pont az érdekelt volna, milyenek azok a megvilágosodott emberek, akikről beszél, azonkívül, hogy a hétköznapi életben nem lehet felismerni őket. De ez nem derült ki.
Balogh Bélát sajnos nem tudom komolyan venni, mióta olvastam hagymázos nyelvészeti fejtegetéseit. Ha a többi dologhoz is annyit ért, mint a nyelvészethez, akkor nem nagyon. Márpedig itt volt minden, mint a búcsúban, asztrofizikától kezdve a lélekvándorlásig és a piramisokig. Még ha az ember bizonyos dolgokon el is gondolkodna, az egész akkora katyvasz, és biztos, hogy van benne valami szemfényvesztés.
Poppertől már voltak ismerős gondolatok, amiket tutira elmondott már máskor is. Érdekes volt abból a szempontból, hogy elmondta, miért hülyeség a csoportterápia és egyáltalán a pszichológia, és ennek ellenére miért lett pszichológus, amikor nem is igazán tartja nagyra ezt a területet. Az őszinteség pillanata. :)

Balogh Béla – Dúl Antal – Popper Péter: Önismeret, emberismeret, világismeret

Ha Popper Péter színvonalas előadása nem lett volna a könyvben, tutira becsukom pár oldal után. Dúl Antal írása túl vallásos, Balogh Béla átesett a fizika világába, még rosszabb volt olvasni, így P.P „megmentette” a mundér becsületét, egy emberközeli érdekes történetmeséléssel.
Azért pár fontos gondolatot kijegyzeteltem magamnak:
„Az önismeret nem szakkérdés, hanem minden ember számára élete minden pillanatában feladott közvetlen létfeladat.”

ju_Li>!
Balogh Béla – Dúl Antal – Popper Péter: Önismeret, emberismeret, világismeret

A mesterkurzus sorozatból ez a könyv szerint szerintem elvontabbra sikerült, nem erre gondoltam mikor leemeltem a polcról.
Ha nem Popper Péter zárja a sort valószínűleg félbehagyom.
Azért találtam egy két magvas gondolatot.-

Baba082>!
Balogh Béla – Dúl Antal – Popper Péter: Önismeret, emberismeret, világismeret

Érdekes könyv, a legjobban az tetszik benne, hogy három teljesen különböző személyiség beszél az olvasónak a saját hit- és világrendszeréről, tökéletesen különböző szempontok szerint, mégis ez a három különböző szemléletmód mondhatni egy és ugyanaz.
Dúl Antal előadása nekem mondjuk kicsit csapongó volt, ő a teológia oldaláról közelítette meg a dolgokat. Balogh Béla bár a fizikát szúrta ki magának alapkőként, mégis fesztelen stílusa miatt tökéletesen érthető az, amit ki akar fejezni, az ő előadása nekem jobban tetszett, érthetőbb volt számomra, bár lehet elfogult vagyok, mert őt eleve kedvelem, figyelem.
Popper Péter kissé flegma stílusa nem jött át, mondókája kicsit olyan hatást keltett bennem, mintha ő lenne a mindent tudó, a többi ember meg konkrétan a sötétben tapogatózó arctalan tömeg. De éppen ezért az ő előadása a leghumorosabb, és okos gondolatokat pedzeget ő is, csak hozzám nem ér el igazán, szimpátiát nem vált ki belőlem.
Szerencsére pont olyan rövidek az előadások, hogy az előadók bármilyen vonalat is képviseljenek, nem igazán vannak érzelmi hatással az olvasóra, a lényeget viszont mindannyian kimondják, okos gondolatokkal találkozhat az olvasó, amin érdemes a kötet bezárása után elmorfondírozni. Épp ezért azt hiszem célját beteljesíti ez az összeállítás, mindenkinek ajánlom, aki szeret mélyebben elgondolkodni önmagán, a világ dolgain és Isten létén.

OlvasóMókus>!
Balogh Béla – Dúl Antal – Popper Péter: Önismeret, emberismeret, világismeret

Szeretem ezeket a Mesterkurzusos könyvecskéket olvasni. Most is Popper Péter előadása tetszett a legjobban! Dúl Antalé nekem kicsit túl teologikus volt, Balogh Béla előadásának az elején pedig kicsit túl sok fizika volt. De tetszett, annak ellenére is, hogy mindhárom előadás csak a felszínt karcolgatta.

Jeffi P>!
Balogh Béla – Dúl Antal – Popper Péter: Önismeret, emberismeret, világismeret

Ez volt az első Mesterkurzusos könyv amit olvastam, ezek után még sokat ^.^ Hasznos kis könyvek :)

fromex999>!
Balogh Béla – Dúl Antal – Popper Péter: Önismeret, emberismeret, világismeret

Nekem a Popper Péter írása tetszett a legjobban, gondolom nem véletlenül ;o)
Jó kis könyv, gyorsan elolvastam :)

Kerol>!
Balogh Béla – Dúl Antal – Popper Péter: Önismeret, emberismeret, világismeret

Érdekes volt olvasni a három különféle megközelítést az ember és a világ működéséről. Nekem Dúl Antal kicsit túl teológikus volt és sokszor elvesztettem a fonalat. Balogh Béla – ahhoz képest, hogy a fizika felől közelítette meg a dolgokat, ami nekem nem az erős oldalam – baromi érdekes és elgondolkodtató dolgokról beszélt. Talán az ő előadása tetszett a legjobban.
Popper Péter – akit egyébként nagyon szeretek – nekem most kicsit semmitmondó volt. Olyan érzésem volt, mintha nem a teljes előadást olvastam volna, csak egy, a közepéről kiragadott részt. Nem volt ez most sem egységes, sem kerek.
De jó kis könyv volt, sorakozik még pár a polcon, lehet, hogy sort kerítek azokra is.

OlvasóMókus>!

Ezt Heltai Jenő úgy mondta, hogy az életben éppen az a szép, hogy mindenki a saját ízlése szerint rontja el.

pannik>!

A tibeti Ganpopa azt mondja: kedvesem, ha már eljutottál arra a szintre, hogy emberként születhettél meg, kár lenne a lehetőséget értelmetlenül veszni hagynod.

50. Oldal

Szédültnapraforgó>!

Legtöbbünk meg van arról győződve, hogy csuda jó emberismerő, és ha véletlenül csalódások érik, akkor arra haragszik, akiben csalódott. Hogy miért nem olyan, mint amilyennek ő megismerte? Ez a nagy haragok forrása.

158. oldal (Popper Péter)

Baba082>!

154. oldal, Dr. Popper Péter - Gnoti se auton ( Saxum Bt.- InfoMed. Kft 2004.)

Szédültnapraforgó>!

…külsőleg az embernek nagyon sok lehetősége van: kivel házasodjon össze, költözzön-e vagy maradjon, melyik állás lehetőséget fogadja el, melyik országban éljen stb. Az élet tele van külső lehetőségekkel, de pszichológiailag mégis az az érdekes, hogy mire van belső lehetősége az illetőnek. Mert azt fogja csinálni, nem azt, amit én úgy látok, hogy külsőleg megvalósítható, hanem amire belső lehetősége van.

134. oldal (Popper Péter)

korneliar >!

Japánban a lét útját nyitott körpályával rajzolják, és azt mondják, hogy ez a Dharma, a világ örök törvénye. Minden pillanatban elkezdődik, minden pillanatban fennmarad, és minden pillanatban elmúlik. (vö. Lost – Dharma központ)

I. fejezet, 45. oldal

korneliar >!

Ha a Teremtés könyvére gondolunk, ami azzal kezdődik, hogy: mondá az Úr, hogy legyen világosság, akkor érthető, hogy minden fényből van, és ez a fény Isteni fény, az Intelligens Univerzum fénye. A látható spektrum ugyan rendkívül szűk, mindössze a vöröstől az ibolyáig terjed, de ez nem azt jelenti, hogy a láthatatlan spektrumtól el lennénk zárva. A láthatatlan fény számunkra egyetlen érzés formájában jelenik meg. Ezt az érzést hívjuk úgy, hogy szeretet.

125. oldal (Balogh Béla: A végső valóság)

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
Caroline>!

Valójában egyetlen mester sem tud téged a célegyenesig elvezetni. A mester csupán a saját utad kezdetéig tud elvezetni, de ott magadra kell hagyjon. A mester azt mondja: indulj el azon az ösvényen, amelyen már nem kísérhetlek tovább. Legfeljebb egyszer-másszor párhuzamos ösvényen haladok majd melletted, és néha, egy-egy ritkásnál talán még át is tudok szólni hozzád, hogy ne csüggedj, amikor már nagyon kínoz a magány és a bizonytalanság. Lásd, én is itt, ezen a másik úton botorkálok, de a te utad helyetted én semmiképp sem járhatom be.

Caroline>!

Dante közismerten úgy kezdi az Isteni színjátékot, hogy: Az emberélet útjának felén, egy nagy sötét erdőbe jutottam, mivel az igaz utat nem lelém. Weöres Sándornak – aki egyébként nagy rajongója volt Danténak és az Isteni színjáték fordításának is – ebben viszont nem tetszett a jutottam szó. Azt mondta, hogy ez nagyon gyenge szó az erős szöveghez képest. Megnézte a középkori olasz nyelv szótárát, és kiderült, hogy Babits pontosan fordított, a szó valóban azt jelenti, hogy jutottam, jutni valahová, de van egy harmadlagos jelentése is, az eszmélés! Úgyhogy ezt az egy strófát Weöres próbaképpen újrafordította: az emberélet útjának felén egy nagy sötét erdőben eszméltem önmagamra mivel az igaz utat nem lelém. Így egészen más a jelentéstartalom. És még valami: hogy ahhoz, hogy az ember önmagára eszmélhessen – el kell tévednie. Aki soha nem téved el a szellem útjain, az sosem fog önmagára eszmélni, soha!