A ​végső valóság 96 csillagozás

Balogh Béla: A végső valóság Balogh Béla: A végső valóság Balogh Béla: A végső valóság

A végső valóság talán az első olyan mű, ami áthidalja a materialista, az idealista és az ezoterikus világnézet közötti szakadékot. Tudományos eredményeink, képességeink és élményeink felülvizsgálata után tarthatatlanná válik az elképzelés, miszerint gondolatainkat az agy hozza létre, és tarthatatlanná válnak az evolúció kezdeteiről alkotott feltételezések is. A halál utáni, valamint a születés előtti élet lehetősége már nem hit kérdése, hanem fizikai törvényszerűség. Megdöbbentően új világkép ez, ami a léttel kapcsolatos kérdéseink többségére választ adhat.

Eredeti megjelenés éve: 1999

Bioenergetic, Budapest, 2022
Bioenergetic, Budapest, 2020
Bioenergetic, Budapest, 2020

tsabeeka>!
Balogh Béla: A végső valóság

A könyv érdemi részének lényege a kvantumfizika eredményeinek és a keleti vallási tradíciók főbb gondolatainak egy tető alá hozása. Az írót bizonyosan a jó szándék vezérelte, de – azt hiszem – túlságosan belelendült, túlságosan erőltetve próbált egy nevezőre hozni dolgokat. Hiába szól (leegyszerűsítve) lényegileg egyről a Krisna-tudat, a kereszténység, a buddhizmus és a taoizmus, a szerzőnek sikerül olyan módon összehozni őket (leöntve sok saját "fantáziával"), amely már kétségeket ébreszt az olvasóban azzal kapcsolatosan, hogy komolyan vehető-e a mű.

Azt hiszem, egy „kötelezők röviden”-szerű, részletek nélküli, 1500 karakteres összefoglaló után sokkal jobb véleményem lenne a könyvről. Úgy is mondhatnám: a végére kissé megzavarodik a szöveg. Mert amilyen érdekesen indul, annyira komoly „furcsaságok” ütköznek ki.
Az ív valamikor a második részben bomlik meg, mégpedig nagyon. Látványosan szépirodalmi, már-már kiabálóan fiktívnek ható sorok, bekezdések és egész gondolatok bukkannak elő (pl. az asztrális szférákat boncolgató résznél).

A korábban okosan, logikát segítően beidézett (például bibliai) részek öncélúan kerülnek elő, nem egy-egy gondolatot támasztanak alá, hanem sokszor túlmagyarázottan, erőltetettnek ható asszociációkkal fűszerezve láthatjuk őket.

Amiért mégsem nullázom le a könyvet, az a szerző mindenképpen pozitív, jó szándékú hozzáállásán túl az első (fizikai megközelítésű) rész lényege (hozzátéve, hogy túl sok újdonság – amiket a szerző az elején ígér – nincsen benne, viszont jó összefoglaló).

eeszter P>!
Balogh Béla: A végső valóság

A legtöbb könyvvel úgy vagyok, hogy elég, ha elolvasom, nem feltétlenül kell saját példány. Na, ebből kellett a saját.

G_Andi>!
Balogh Béla: A végső valóság

Jó összefoglalás az ateista és materialista világnézet minimum megkérdőjelezéséhez, egy két igen meglepő és megindító összefüggéssel saját magunk megértése felé. Voltak részek amelyek rövidnek- a most és a tudatos-tudattalan taglalása, mások túl hosszúak: szabadkőműves jelképek magyarázata, felsőbb szférák bemutatása, amelyek nem érdekelnek, mert nem tartom alapvetően fontosnak az egyén fejlődéséhez, ami az alapvető cél.

Péter_Szombati>!
Balogh Béla: A végső valóság

A könyv stílusában semmi magával ragadó nincs, de úgy egyáltalán – szinte száraz felsorolása és tankönyvszerű ismertetése egyes tudományos eredményeknek. Pedig a következtetés kedvemre való, és valóban elgondolkodtató bizonyítékok ezek arra, hogy a gondolatot nem az agy alkotja, és hogy a világunk már csak a tudományos eredményekre alapozva is sokkal rejtélyesebb, mint azt általában hisszük.

A szerző ezen eredményeket csak ismerteti, de nem tölti meg tartalommal, szivesen olvastam volna spekulációt és gondolatfolyamokat, amiket nem kaptam meg ettől a könyvtől, illetve végülis volt benne ilyen, de az meg már túl elszállt volt, ott nagyon éles volt a váltás a tényszerű-tudományos stílusról, ez már zavaróan hatott. További problémát jelentett még az a tény, hogy az égvilágon semmi újat nem mondott nekem már, minden egyes témáról felhozott eredményt olvastam már máshol. Akinek az első könyve ez ebben a témában, annak talán érdemes lehet, a többieknek még csak nem is ajánlott…

Schonek_Zoltán_Nandagópa I>!
Balogh Béla: A végső valóság

Alapmű. Bonyolult dolgokat magyaráz el érthetően, és mégis lebilincselően érdekes módon. Sok mindent megmagyaráz, és helyretesz.

Molu P>!
Balogh Béla: A végső valóság

Véleményem szerint nagyon sok információt magába tömörít ez a könyv, amely akár több tucat könyvben sem mondható el – ez írható javára is meg hátrányára is. Megértem az írót, hogy az összegyülemlett tudását meg akarta osztani az emberekkel. Olyan olvasóknak ajánlom, akik már egy kicsit jártassak az ezotériában, ugyanakkor a könyv első része olyan szépen, logikusan le van vezetve, hogy érthetővé válik a lényeg, amit közölni akar. A könyvnek is ez az erénye, hogy az összegzet tudás feltárásával arra a végső következtetésre vezeti az olvasót, hogy a világ más, mint amit eddig gondoltunk róla – más a világ, más a valóság, mások vagyunk mi. Sose egyszerű valamit más szemszögből nézni, mint amit megszoktunk (gondolj bele mit érzel, ha egy emberre, akit utálsz, azt mondják jó ember, nézd meg másképpen – hát biztos ellenkezést és tiltakozást vált ez ki belőled, első körben biztosan). Hát ilyen ez a könyv, sok mindent rázúdít az olvasóra, hogy meggyőzze – a valóság és a róla alkotott kép más, mint amit elképezel róla. Elsőre talán nagy falat megemészteni, de további hasonló témában olvasott könyvek segítségünkre lehetnek.

Láng_Evelyn>!
Balogh Béla: A végső valóság

Nagyon sokszor elolvastam már, de minden alkalommal valami új dolgot világít meg nekem, illetve értek meg általa.
Imádom ezt a könyvet.

Telena>!
Balogh Béla: A végső valóság

Elgondolkodtató könyv az anyagi és a lelki (spirituális) világról, de mégis fura ezt még így egy könyvben olvasni. Olyan mintha az első és a második rész közül hiányozna az átmenet, az ugródeszka, a híd… nevezzük, aminek akarjuk.

VERDI>!
Balogh Béla: A végső valóság

Az első része jó, elgondolkodtató.
A második marhaság.

doszka>!
Balogh Béla: A végső valóság

Egyet kell értenem az előttem szólókkal. A könyv első része érdekesnek mondható, a második részét igazából úgy ahogy van, át kéne ugrani.
Nem ismerem a Balogh Béla kultuszt, de szerintem nagyon sok embert meg lehet fogni egy ilyen témával, hiszen ki ne akarná elhinni, hogy a halál nem a végső állomás és nem szűnünk meg létezni. Persze erről a témáról azért sok könyv fogy, hisz az emberek valamibe bele akarnak kapaszkodni. A szerző véleménye az univerzumról, az élet felépüléséről és elmúlásáról tényleg jó alapokra van helyezve, így aki szeretne, könnyen hihet benne.

EsztA>!

Egy guru azt kérdezte a tanítványaitól, miből tudják
megmondani, hogy véget ért az éjszaka, és elkezdődött a nappal.
Az egyik azt mondta:
– Ha a távolban látsz egy állatot, és meg tudod
mondani, hogy az tehén, vagy ló.
– Nem – mondta a guru.
– Ha ránézel egy távolban lévő fára, és meg tudod
mondani, hogy az körtefa, vagy mangófa.
– Ez sem jó – mondta a guru.
– Hát akkor mi a helyes válasz? – kérdezték a tanítványai.
– Ha egy férfinek az arcába nézel, és felismered benne
testvéredet, vagy ha egy nőnek az arcába nézel, és felismered
benne nővéredet. Amíg erre képtelen vagy, mindegy, hol áll a
Nap, számodra továbbra is éjszaka van…

Egy Nobushige nevezetű katona elment Hakuinhoz – a zen
mesterhez – és a következő kérdést tette fel neki:
– Valóban létezik Paradicsom és pokol?
– Ki vagy te? – kérdezte Hakuin.
– Szamuráj vagyok – válaszolta a harcos.
– Te? Szamuráj? – kiáltott fel Hakuin. – Miféle uralkodó
fogadna fel téged testőréül ? Hiszen olyan a képed mint egy
koldusé!
Nobushige annyira feldühödött, hogy már-már kardot
de Hakuin csak folytatta:
– Szóval kardod is van. Biztosan az is olyan tompa mint
a fejed!
Amint Nobushige kardot rántott, Hakuin megjegyezte:
– Innen nyílnak a pokol kapui.
E szavakra a katona – megértvén a mester tanítását –
visszadugta kardját a hüvelyébe és fejet hajtott.
– És innen a Paradicsomé – mondta Hakuin.

(Zen történet)

197. oldal A POKOL KAPUI

Araragat_Kasztór_Polüdeukész >!

Volt egyszer egy fiatal íjász, aki több íjászversenyt is
megnyert Egy alkatommal hírét vette, hogy létezik egy öreg Zen
mester, aki nagyon ügyesen kezeli az íjat Bízva saját tudásában
és bizonyos felsőbbrendűségi érzéssel versenyre hívta hát az
öreg mestert A fiatal íjász valóban ügyes volt Első nyilát
hajszálpontosan a céltábla közepébe lőtte , második nyilával
pedig sikerült az elsőt kettéhasítania.
– Szeretném látni hogy képes vagy-e hasonló teljesítményre?
– mondta az öregnek
A mester nem vette elő az íját Arra kérte a fiatalembert,
kövesse őt a hegyekbe. Kíváncsi lévén, követte hát a mestert
amíg egy mély szakadékhoz értek A szakadék fölötti, egyetlen
híd egy kidöntött fatörzs volt A mester fellépett a bizonytalanul
ingó, csúszós fatörzsre, és nyugodtan kisétált a mélység fölé.
Kiválasztott egy távoli fát és nagy biztonsággal küldte célba a
nyílvesszőt – Most te következel – mondta, és könnyedén lelépett a
fatörzsről. A fiatalember rémülten bámult a szakadékba Nem tudta rászánni magát, hogy a mélység fölé lépjen. A mester azt
mondta:
– Jól uralod az íjat de nem tudsz uralkodni a gondolaton, ami
a nyílvesszőt kirepíti.

(Zen-történet)

Kapcsolódó szócikkek: céltábla
Araragat_Kasztór_Polüdeukész >!

Azt mesélik, egy asszony azt álmodta, hogy a piacon betért
egy teljesen új üzletbe, és legnagyobb meglepetésér
e Istent találta a pult mögött.
– Mit árulsz itt? – kérdezte.
– Mindent, amit a szíved kíván – válaszolta Isten.
Alig mervén hinni a saját fülének, az asszony elhatározta,
hogy a lehető legjobb dolgot fogja kérni, amit emberi lény csak
kívánhat.
– Lelki békét, szeretetet és boldogságot, bölcsességet és
félelemtől való szabadságot akarok – mondta, majd kis idő
múlva még hozzátette – nem csak magamnak, hanem min
den embernek a földön.
Isten mosolygott.
– Kedvesem, azt hiszem, félreértettél – mondta. – Mi nem
gyümölcsöt árulunk itt. Csak magokat. (A. de Mello:
Szár
nyalás)

159. - 160 oldal

redikin>!

Létezik tehát egy láthatatlan fátyol, amit mi magunk teremtünk, és ami eltakarja előlünk a teljes képet. Amit látunk, az maga a fátyol, tehát az egésznek csak parányi része, amit aztán hamis elvárásaink és előítéleteink alaposan eltorzítanak.

Araragat_Kasztór_Polüdeukész >!

Akinek egy órája van, tudja mennyi a pontos idő . Akinek két
órája van, már nem olyan biztos benne.

anonymus

Araragat_Kasztór_Polüdeukész >!

Egy ragyogó, napos délután történt, hogy El Greco-t, a spanyol festőt meglátogatta egyik barátja..
Nagy meglepetésére egy sötét szobában talált rá a művészetekre.
Az ablakot vastag függönyök takarták.
– Gyere ki a napra! – mondta a barátja,
– Most nem megyek – válaszolt El Greco. A napfény zavarná azt a fényt, ami bennem világít…

Anthony de Mello: Szárnyalás

Kapcsolódó szócikkek: El Greco
Araragat_Kasztór_Polüdeukész >!

A múlt, a jelen és a jövő közötti különbség csak illúzió, még
ha oly makacs is.

Albert Einstein

Araragat_Kasztór_Polüdeukész >!

Ami a tudósok és kutatók számára új és bizonytalan terepet
jelent, az érzékeny anyák számára mindig kézenfekvő és
magától értetődő volt. Egy anya azonnal megérezheti, ha
gyermekével valami baj történt. Mások felébred-
nek éjszaka rokonuk halálának Idő pontjában, ismét mások,
főként az ikrek, még érezni is képesek azt, ami testvérükkel
történik. Az már mindannyiunk számára szinte természetes, hogy
felhívunk valakit telefonon, és az illető azt válaszolja: érdekes,
pont most gondoltam rád.
Tegyük a kezünket a szívünkre! Ugye legbelül mindannyian
tudjuk, hogy a gondolat gyorsabb, mint a fénysebesség? A
bizonyíték viszont nem kívül van, hanem bennünk.

Lilla_Moly>!

A legfontosabb „információhiány”, vagy „nulla” információ az, hogy képtelenek vagyunk megmérni a gondolatot. Ez persze nem azt jelenti, hogy a gondolat – ez a hatalmas erő, amivel testünket és bolygónk felszínét is alakítjuk – nem létezik, csupán azt, hogy nem jó helyen keressük.