Újra ​Afrikában 1 csillagozás

Hét év hét hónap Kenyában
Bálintné Kis Beáta: Újra Afrikában

Afrikába visszatérve második otthonunkba érkeztünk. E könyvben azokat az élményeket szeretnénk megosztani az olvasókkal, amiket a hét év, hét hónap alatt átéltünk nyomornegyedekben árva gyermekek között; Nairobi lüktető forgatagában; Szomália félsivatagos területein; színpompás törzsi ünnepségeken és a lebilincselő nemzeti parkokban.

Magánkiadás, Nairobi, 2013
176 oldal

Bálintné Kis Beáta: Újra Afrikában

Bálintné Kis Beáta: Újra Afrikában Hét év hét hónap Kenyában

Érdekes, elgondolkodtató, olykor szívszorító beszámoló. A legmegrendítőbb a szomáliai beszámoló volt, de a nyomornegyedekben élő gyermekek történetein is összeszorult a szívem. Isten áldása kísérje az EKME, a Heart to Heart és a hozzájuk hasonló szervezetek munkáját!
A könyv nem csak Kenyával kapcsolatban volt tanulságos volt, több dolog is akadt, ami ismerősnek tűnt. (Például az időhöz való effajta hozzáállással már itthon is találkoztam.)
A könyv elején kicsit zavart a csapongó, fecsegős stílus, de aztán megszoktam. A regény középső, nagyobbik része, amikor a helyiek életéről, azt ott végzett munkáról van szó, jobban érdekelt, mint a saját magukról szóló (pl. a közlekedéssel kapcsolatos) élményeik. Bár ezek is bepillantást adtak abba a távoli országba, és végül így lett kerek a kép. A végén kifejezetten tetszett, hogy ezek a részek egyfajta keretbe foglalták a komolyabb részeket.

Fatma>!

Annak ellenére, hogy lassú de határozott haladás van a béke irányába, legutóbb, amikor a fővárosban, Mogadishuban jártam, megérkezésünkkor a repülőtéren azonnal fel kellett vennünk a 20 kg-os golyóálló mellényt és a páncélsisakot, mielőtt beszálltunk az aknabiztos autóba, ami mintegy 500 métert vitt minket az ENSZ mogadishui főhadiszállásáig. Hogy átsétáljunk? Arra gondolni sem szabad!

Fatma>!

Akkor lássuk, milyen az élet itt, 6 ezer kilométerre otthonról, ebben a hat Magyarországnyi területű országban, amit pontosan kettészel az Egyenlítő.

Mezítlábas_Vándor>!

Következésképpen, ha egy fehér ember megjelenik a nyomornegyedekben, meglátogatja az iskolákat, bekopog az otthonokba, ezzel hatalmas reményeket, elvárásokat generál. Nemcsak elvárásokat, de sajnos néha jogtalan, korrupt követeléseket is. Előfordult olyan eset is, hogy amikor az egyik támogatott árva iskolaigazgatója megtudta, hogy a gyermek mögött egy külföldi támogató áll, egyszerűen megduplázta a tandíj összegét. „A mzungu úgyis könnyedén ki tudja fizetni” – gondolta magában. Ezért mi úgy érezzük helyesnek, ha a kenyai szegényeknek helyi emberek viselik gondját közvetlenül. Én többnyire a háttérben a szervezési, nyilvántartási, oktatási, számonkérési feladatokat végzem, s csak időnként megyek a terepre.

82. oldal, 3. "Akárcsak eggyel is" - A Pártfogói rendszer

Mezítlábas_Vándor>!

A kenyai emberek nagyra tartják az oktatást. Inkább ennivalót nem vesznek maguknak, csak a tandíjat tudják kifizetni.
De mit tegyenek azok, akiknek se ennivalóra, se tandíjra nem jut?

76. oldal, 3. "Akárcsak eggyel is" - Első lépések az EKMÉ-vel

Mezítlábas_Vándor>!

– Tudod, úgy gondolják, hogy az ő idejük csakis az övék, szabadon rendelkeznek vele, és ne mondja meg nekik senki, hogy mikor mit csináljanak.
Hm. Ez szépen hangzik. Kifejezetten öntudatosan! De azért lenne egy kérdésem: ha ők a saját idejüknek ennyire urai, akkor mi a helyzet az én időmmel, és a többiekével, akik rájuk várnak? Annak is urai? Azt kedvükre fecsérelhetik? És egyébként tényleg mienk az időnk? Saját tulajdonunk? Távolról sem!
Minden percünket, amink van, Teremtőnktől, az Úr Istentől kaptuk jó felhasználásra. Ezért az idő érték, az idő ajándék.

38-39. oldal, 2. Szokások, tradíciók, hiedelmek - Afrikai idő

Fatma>!

És egyébként tényleg mienk az idő? Saját tulajdonunk? Távolról sem!