Spanyolországban ​jártam 2 csillagozás

Bálint György: Spanyolországban jártam

A Spanyolországban jártam című útirajz 1937-ben készült, és két másik nagyobb tanulmánnyal (Salavin, vagy a kispolgári regényhős alkonya; Odisszeusz vagy az óvatosság) egy kötetben 1938-ban jelent meg (Rekord kiadás é. n.). Magyar István, aki összeállította Bálint György írói munkásságának bibliográfiáját (Tanulmányok a magyar szocialista irodalom történetéből. Szerkesztette Szabolcsi Miklós és Illés László. Bp. 1962. 563–615.), a következőket jegyzi meg e kötetről: „Bálint Györgynek ez a könyve a fasiszta terror veszélyei és a könyvcenzúra miatt már nem kerülhetett forgalomba. A kinyomott nyomdai íveket hónapokig rejtve őrizték az író hozzátartozói, de később már veszély nélkül ezt sem tehették. Néhány példányt – kéziratként – a barátoknak és ismerősöknek juttattak belőle, a többit a német megszállás idején papírzúzdába adták.

A Spanyolországban jártam így és ezért először 1947-ben jelent meg az Emberi méltósággal című válogatott Bálint György-kötetben.

Eredeti megjelenés éve: 1938

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gondolkodó magyarok Magvető

Magvető, Budapest, 1983

Bálint György: Spanyolországban jártam

Nagyon tetszett, nem is gondoltam eddig, hogy kedvelni fogom ezt a műfajt. Ez volt az első útirajz, amelyet olvastam. Mivel nagyon szeretem a mediterrán országokat, így igazán nagy érdeklődéssel és kedvvel vetettem bele magam a könyvbe. Bálint Györggyel most ismerkedtem meg, de fogalmazásmódja, nemes egyszerűsége teljesen magával ragadott.
Írása teljesen elbűvöl, az ember maga is úgy érzi, hogy ott sétál vele Spanyolországban…
Sokat lehet belőle tanulni, de emellett remek szórakozást nyújt.

Ninácska P>!

Utazni nyugtalanító, mert az ember nemcsak állandó lakhelyét hagyja el, hanem állandó életformáját is.

Ninácska P>!

Vannak ritka és nagy pillanatok idegenben, amikor az ember átmenet és tartózkodás nélkül bárkit hajlandó szeretni.

Ninácska P>!

Útinaplót írni tehát meglehetősen nyugtalanító – mint ahogy nyugtalanító maga az utazás is.

Ninácska P>!

A tenger általában fölényes volt. Órákig néztem mozdulatlanul örök mozgását. Mindig ott volt, és mindig változott. Sokáig néztem, és éreztem, hogy nincs más a világon, csak hullámverés.

Ninácska P>!

„Csak a szeretet áll szemben a halállal – mondta. – A jóság és a szeretet kedvéért nem szabad tűrnünk, hogy a halál úrrá legyen gondolataink felett.”

Ninácska P>!

Egyedül kell megtalálni a kellő magatartást abban a pillanatnyi szabadságban, melyről most azt hisszük, hogy örökké fog tartani.

Ninácska P>!

– Ez itt a Földközi-tenger, a szabadság tengere, a sohasem szűnő hullámok tengere.

Ninácska P>!

A marseille-i utcák, mint minden útleírásból tudjuk, piszkosak.

Ninácska P>!

Egyébként megbántam, hogy elmentem a bikaviadalra. Volt egy súlyos, döbbent pillanatom a tizenötödik percben, amikor szerettem volna felugrani.