Bálint ​gazda, a százéves kertész 72 csillagozás

Bálint György – Bánó András: Bálint gazda, a százéves kertész

Vajon mi a hosszú élet titka? Ha a 100. születésnapját ünneplő Bálint Györgytől, az ország „Bálint gazdá”-jától kérdezzük, nem számíthatunk az ilyenkor szokásos válaszokra. A hivatásos és az amatőr kertészek százezreinek mentora ebben a különleges önéletírásban arról mesél, hogyan élte túl a munkaszolgálatot és a mauthauseni haláltábor borzalmait; milyen következményei voltak annak, hogy kuláknak nyilvánították; mit érzett, mikor közölték vele, nincs szükség a tízezrek kedvencévé vált Kedves Húgom! címet viselő kertészeti tanácsadó rovatára; miként tette túl magát azon, hogy megszűnt a számára országos ismertséget hozó tévéműsor, az Ablak. Bálint gazda aprólékos részletességgel veszi sorra élete fontos eseményeit, miközben az átélt szenvedések és megpróbáltatások miatt soha senkit sem hibáztat. Egy százéves ember szavára mindig érdemes odafigyelni, Bálint György esetében ez különösen igaz, hiszen hosszú élete során emberpróbáló időket, sorsfordító éveket is megélt.

Helikon, Budapest, 2019
Helikon, Budapest, 2019

ppuummukli>!
Bálint György – Bánó András: Bálint gazda, a százéves kertész

„…a magas életkor nem érdem, hanem a sors fintora, mellyel arra kíván lehetőséget adni a tévelygő embernek, hogy elkövetett hibáit kijavíthassa.”

Egy példátlan életútról olvashattam hatalmas mélységekkel és magasságokkal egy olyan emberről, aki szívvel-lélekkel élte meg az örömöket és viszontagságokat is. Olvashatunk veszteségekről, elfogadásról és beletörődésről. A föld szeretetéről, mely generációkon át ível. Arról, hogy hogyan vált Braun Györgyből, Bálint Gazda.

A könyv teljesen beszippantott Bálint György gyerek- és fiatalkora egy teljesen más világ egy régmúlt, amiről nagyon érdekesen mesél, jó volt megismerni az akkori viszonyokat, mindennapokat. Egy nagyon modern gondolkodású, újító ember nevelte fel, és ezt egész életében magában hordozta. A gazdálkodás minden formájával, munkafolyamatával találkozott már kiskorától fogva, így ez szinte a vérévé vált, olyan volt számára, mint a levegő, amire szükség van az életben maradáshoz.

A második világháború törései után is meg tudta őrizni hűségét, szeretetét, szerénységét, energiáit, tenniakarását. Mindezeket őszintén, nyersen tárja az olvasó elé, nem szépít nem hallgat el. Beszél a hibákról is vagy azokról a dolgokról, amiket lehet, hogy másképp kellett volna…

Egy 100 éves ember már bármit kimondhat. Mesélt az utazásairól, politikai életéről, a kertekről melyeket megálmodott, a munkáiról, szerelmeiről, családjáról, vágyairól, egy teljes életről. Hálás vagyok a cukkiniért! ♥ spoiler Rengeteg szörnyűség történt vele élete során és ezeket mind próbálta beépíteni az életébe, tanulni belőlük. Nem ellenkezett, nem lázadt, elfogadta, ami következik. Jó ember volt, aki érezte a felelősséget és látta a következményeket.

Egy olyan ember szavait olvashatjuk, aki szinte mindenkivel megtalálta a közös hangot, művelt volt és tájékozott, de ezek mellett a kétkezi munkából is kivette a részét.
Sokat tanultam ebből a rövidke kötetből, szívesen olvastam volna még tovább.

„Változnak az idők, és változunk mi is velük.”

Baráth_Zsuzsanna P>!
Bálint György – Bánó András: Bálint gazda, a százéves kertész

A kertészeti tudományom kimerül abban, hogy rendszeresen locsolom a virágokat és a veteményest, ettől függetlenül gyerekkorom óta nagy tisztelője vagyok Bálint gazdának, aki idén 100 éves, és ennek örömére jelent meg ez a könyv, amelyből sok meglepő dolgot tudhatunk meg róla. Ahhoz képest, hogy már sok évtizede az életünk része Bálint György, megdöbbentően keveset tudunk róla. Én még olvastam az írásait a Nők Lapjában, dacára annak, hogy egyetlen szót sem értettem belőle, de ennek ellenére sohasem hagytam volna ki az éppen aktuális szösszenetet, mert sütött a soraiból a szaktudás és a szakmájának a szeretete. Sőt, én még az Ablak című tévéműsorra is emlékszem, amelyben ő adott nekünk kertészeti tanácsokat, kedvesen és szakszerűen. 2001-ben volt egy balesete, azóta egy kicsit kevesebbet hallattunk róla, de a kerek évforduló miatt idén ismét reflektorfénybe került. Az általános ünneplést egy picit beárnyékolta, hogy egy díszpolgári címet megtagadtak tőle, amelyre ő a rá jellemző eleganciával reagált, helyén kezelve a dolgot. Szellemi frissességét jól jellemzi, hogy még ma is aktívan dolgozik, számolatlanul osztja a kertészeti tanácsokat annak, aki kéri. Az ember lánya azt gondolná, hogy az élete nyitott könyv, ehhez képest ebből a könyvből kell megtudnia, hogy milyen személyes tragédiákkal kellett szembenéznie hosszú élete során. Nem is tudtam, hogy megjárta a koncentrációs tábort, az egyik nővére gázkamrában halt meg, az édesanyja pedig megmérgezte magát. A háború után a nulláról kezdte újra, hogy aztán elvegyék tőle a birtokát, majd sokféle munkát végzett, de mindig a kertészet és a gazdálkodás környékén. Egy szaklap főszerkesztőjeként ment nyugdíjba, hogy aztán elkezdődjön médiakarrierje, amelyet saját maga nem gondol olyan jelentősnek, mint a szakmai munkáját. Jellemző erre a különleges emberre ez a hozzáállás, nem véletlenül szereti és tiszteli mindenki, és tanulta meg tőle több generáció a kertészkedés csínját-bínját. Sajnos túl rövid lett ez a könyv, olvastam volna még, és nagyon felnézek Bálint gazdára azért, mert ennyi sorscsapás mellett is megőrizte a tartását, és át tudta adni az embereknek a szakmája szeretetét.
A teljes kritika itt olvasható:

Hoacin>!
Bálint György – Bánó András: Bálint gazda, a százéves kertész

Szinte együltő helyemben olvastam végig a vonaton Bálint gazda könyvét, és a mesélős hangnemtől tényleg olyan volt, mintha személyesen adta volna elő az élettörténetét a szomszéd ülésről.
Minden elismerésem a százéves kertész úrnak! Tizedennyi durva élményt is bitang nehéz lehet átvészelni ép szívvel és lélekkel, hát még ilyen kegyetlenségket. Mégis, a leküzdhetetlen honvágya, és a termőföld iránti szeretete felülírt mindent, és bár saját bevallása szerint a humorérzékét egy ideje már elvesztette, a könyv hangneme békésen szelíd, és ahogy némely tréfás sztorit említ, nem tudtam nem elképzelni némi szolid kuncogást mellé. Például a furfangosan sántító ló, a zsíroskenyerező és kaszáló gróf, meg némely bohókás úti emlék kapcsán. Mintha tényleg csak a vonaton ülve hallgattam volna Gyuri bácsit. Élmény volt, csak sajnos hamar leszálltunk. :)

„Különleges dolog, hogy van egy termőföld, ami él. Tényleg él, tud romlani és tud javulni, sőt változtatni is tud a helyzetén, a tartalmán. Minden életjelenséget megmutat. Azt is mondhatnám, hogy a föld a negyeidk élőlény az ember, az állat, és a növény után.”

Mariann_ P>!
Bálint György – Bánó András: Bálint gazda, a százéves kertész

Szerintem a közismert Bálint gazda sokunk kedvence.
Én is szívesen olvasom kertészeti útmutatóit, de ez itt más, ez az életéről szól.
Ami nem volt könnyű, száz évbe sok minden belefér.
Egy kicsit bővebben is olvastam volna, de így is sok mindenről tájékoztat bennünket.
A könyvet átitatja a termőföld szeretete , ami gyerekkorától végigkíséri.
Mellette művelt ember, és ami a legfontosabb, nem felejtette el honnan jött, tiszteli az egyszerű, kétkezi munkát végzőket is.

eeszter>!
Bálint György – Bánó András: Bálint gazda, a százéves kertész

Ez a könyv most egyáltalán nem kihíváshoz kellett, vagy valami téma szerinti olvasáshoz, de érdekes módon olyan erőteljesen „hívott”, hogy olvassam el, hogy nem tudtam ellenállni neki. Én még a régi „Ablak” című műsorból ismertem meg Bálint Gazdát, persze gyerekként láttam nagyszüleim fekete-fehér tv-jében, így sok mindent nem jegyeztem meg a mondanivalójából, de az biztos, hogy mamámék rendszeresen követték, és biztos be is tartották, amit mondott. Amikor erről az időszakról mesél a kötet, akkor nagyon nosztalgikus hangulatba kerültem. Azt viszont nem is tudtam, hogy munkaszolgálatos is volt, sajnos sok nehéz időszakon is keresztül kellett mennie. Nagyon nyíltan, és őszintén ír mindenről, a nehézségekről és a magánéletéről is, ez nagyon pozitív egy könyvben. Nagy tisztelettel tekintek rá.

ThePaleEmpress P>!
Bálint György – Bánó András: Bálint gazda, a százéves kertész

Nem tudok máshogy, csak méltatóan írni erről a könyvről. Ahogy @Hoacin írta, ezt egy ültő helyünkben végig lehet olvasni…nekem is csak azért nem sikerült, mert már álmos voltam tegnap (11.20.). Ebben a 222 oldalban minden benne van, se nem túl rövid, se nem túl hosszú. Végig úgy éreztem, mintha vele beszélgetnék és a kérdéseimre válaszolna. Amikor pedig egy perce becsuktam és félreraktam a könyvet, azt kívántam, bárcsak tényleg tehetnék még fel neki kérdéseket. Szívből és szeretettel ajánlom mindenkinek.

Micsoda életút!
Nem gondoltam volna, hogy az ország szeretett Bálint gazdájának ezeket a szörnyűségeket mind végig kellett élnie. És mégsem adta meg magát a sorsnak, hanem felépített egy tartalmas életet.

Sdedina>!
Bálint György – Bánó András: Bálint gazda, a százéves kertész

Kevés életrajzi könyvet olvasok, de ez a könyv most rám talált. A könyv végéig olyan érzésem volt, minha itt lenne velem a szobámban, és csak nekem mesélné el hosszú, nem mindig könnyű életét. Jó könyv, egy csodálatos, sok mindent megélt emberről.

Sztike74>!
Bálint György – Bánó András: Bálint gazda, a százéves kertész

„Változnak az idők, és változunk mi is velük.”

A könyv nagyon közvetlen hangvételű, mintha Bálint gazda egyenesen nekünk mesélne, szemtől szembe. Gyerekkoromból az Ablak című műsorból emlékszem rá, akkor lett az ország kedvence. S mennyi minden belefért száz évbe! Érdekes élete volt, sok mindent megélhetett, de nem mindig volt könnyű az életútja. Ami azonban sosem változott: a termőföld szeretete. Jó volt olvasni.

Dita_Sterk_van_Ziel P>!
Bálint György – Bánó András: Bálint gazda, a százéves kertész

Évek óta követtem a facebookon az oldalát Bálint gazdának ,de egy kihívásnak köszönhetően láttam neki, a pár éve kiadott életrajzának. Őszintén szólva semmit sem tudtam arról,hogy milyen életutat járt be ,mennyi nehézséget élt át.
Leginkább az fogott meg a könyvben, hogy olyan volt,mintha egy idős bácsi mellett ültem volna és ő mesélte volna az emlékeit, így nagyon érdekes volt és olvastatta magát az olvasmány, még ha sokszor nagyon szomorú is volt az élete és rengeteg veszteség érte. Ki lehet jelenteni, hogy túlélő volt és ennek a rengeteg szörnyűségnek, amit átélt mégis letett valamit az asztalra. Minden csapás után felállt és ment tovább. Van valami igazság abban ,amit többször is említett a könyvben ,amit az apja mondott neki mindig, hogy : „Az ember szája nem csak arra való,hogy beszélgessen, hanem időnként arra is ,hogy hallgasson.”
Okos ember volt és tudta mikor kell inkább tovább állni és megfogadni az édesapja tanácsait. Örülök, hogy olvashattam az életrajzát, valahol nagyon tanulságos is volt, a sok érdekesség mellett.

lilaköd P>!

Van egy régi mondás: a szőlő nem szereti az egyenes embert, csak a görbét, aki mindig ott dolgozik a tőke tövében, harmatgyökerezi, metszi, kapálja, kötözi.

Kapcsolódó szócikkek: szőlő
lilaköd P>!

A mai állapotomhoz képest 92 évesen még fiatalember voltam. Akkor még úgy éreztem, vasból van a szervezetem.

lilaköd P>!

Azt is elmondtam, hogy a magas életkor nem érdem, hanem a sors fintora, mellyel arra kíván lehetőséget adni a tévelygő embernek, hogy elkövetett hibáit kijavítsa.

lilaköd P>!

Szóval, van egy kicsit emelkedettebb értéke mindannak, amit az ember saját maga csinál.

FORTUNATA>!

Apámtól gyakran hallottam a mondást, hogy az ember szája nem csak arra való, hogy beszélgessen, hanem időnként arra is, hogy hallgasson.

Kapcsolódó szócikkek: száj
lilaköd P>!

Különleges öröm az, ha az ember saját maga termeli meg a virágot, ami ott illatozik előtte a vázában, vagy az almát, amit ebédje után megeszik. Ezt a különleges örömet nem is tudom máshoz hasonlítani, mint a szülői örömhöz.

Kapcsolódó szócikkek: alma · virág
lilaköd P>!

Ma is sokszor gondolok arra a legfontosabb cserkészfeladatra, hogy a napi jótettet el kell végezni.

Kapcsolódó szócikkek: cserkészet
FORTUNATA>!

Azt is mondhatnám, hogy a föld a negyedik élőlény, az ember, az állat és a növény után.