Az ​idő rabságában 1 csillagozás

Bálint György: Az idő rabságában

Előszó:
Egy ​ember naplója ez a könyv: feljegyzések és megjegyzések sorozata napjainkról.
Nincsenek benne vallomások bizalmas magánügyekről, bár, elismerem, így érdekesebb vagy legalább is izgalmasabb lenne. Valahol a "magánügy" és a "közügy" határán mozog, ott, ahol a közügy magánüggyé válik és megfordítva. Nem hiszek abban, hogy élesen elhatárolható a magánember és a sokaság sorsa.
Abban sem hiszek, hogy a "szellemi ember" elvonulhat az élettől. Ha menekülni akar az idő rabságából, napjaink vasrácsai útját állják. A kor könyörtelenül utána megy, minden rejtekhelyére. Napi eseményeken és tüneteken keresztül jeles – sokszor – maradandóbb és bonyolultabb dolgokat.
Feljegyeztem ezeket a napi kérdéseket és megkíséreltem néha a feleletet. (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1935

>!
Viktória, Budapest, 1935
62 oldal

Várólistára tette 1


Népszerű idézetek

Habók P>!

Egy ember ül a Visegrádi uccában és sír. Kapualjban ül, felhúzott térddel a kövön. Tenyerébe temeti arcát, válla vonaglik és aki közelébe megy, hallhatja a sírását. Egyenletesen, ritmikusa, kissé vonítva sír, mint aki verést kapott. Hatósági műszóval élve: munkáskülsejű ember.

A sírás színpadon vagy regényben bosszantóan érzelmes és giccses. Az életben minden másképpen hat, az élet sohasem „hangulatos” és giccsszerű. Az életben a vörös naplemente nem kelt olcsó képeslaphatást, hanem megsemmisítően idegenszerű és titokzatos. Az életben a csecsemő gügyögése nem bájos, hanem ősi és nehéz szorongásokról beszél, a felnőttek sírása pedig nem szentimentális, hanem úgy hat, mint az ökölcsapás. Különben is, kapualjban semmi sem szentimentális.

A síró férfi munkáskülsejű. Kapualjakban rendszerint munkáskülsejű emberek ülnek. Emberemlékezet óta nem fordult elő, hogy diplomatakülsejű férfi vagy kormányfőtanácsosnékülsejű nő sírt volna visegrádiuccai kapualjban, sőt még az előkelőbb Váci uccában sem jegyeztek fel hasonló esetet. Bele kell nyugodni ebbe: a kapualja exkluzív hely, ahol csak munkáskülsejű embereknek van joguk sírni.


Hasonló könyvek címkék alapján

Illyés Gyula: Naplójegyzetek 1973–1974
Konrád György: Elutazás és hazatérés
Ady Endre: Ady Endre összes költeménye
Szentkuthy Miklós: Frivolitások és hitvallások
Tolnai Ottó: Költő disznózsírból
Kassák Lajos: Egy ember élete
Hunyady Sándor: Családi album
Harsányi Zsolt: Az üstökös
Harsányi Zsolt: És mégis mozog a föld
Bodor Ádám: A börtön szaga