Éjfél ​/ Kísértethistóriák 21 csillagozás

Magyar írók misztikus novellái / Idegen írók novellái
Bálint Aladár (szerk.): Éjfél / Kísértethistóriák

Két ​önálló kötet közös reprintjét kívánjuk az olvasó kezébe adni, a reprintek minden formai jegyét megőrizve, de korszerű, a témához illeszkedő védőborítóval.
Az első kötet 16 történetét Bálint Aladár (1881-1924), a Nyugat főmunkatársa, a századelő vezető kritikusa válogatta, Kosztolányi Dezső írta hozzá az előszót.
A reprint második felében található a Kísértethistóriák kötete, amely – Balázs Béla fordításában – a téma klasszikus szépségű gyöngyszemeit tartalmazza. Az első világháború borzalmai és felfoghatatlan szenvedései fellendítették, tömegélménnyé tették a miszticizmus, a szellemvilág, a természetfeletti iránti érdeklődést, e „közeg” elfogadását. Az „anyagelvű” beidegződések egyszeriben megrendültek, mert a józan ésszel „hihetetlen” nagyon is hihetővé vált. A családok zöme gyászolt, a jövő a jelennél is kilátástalanabbnak tűnt.
Ma már tudjuk, hogy az ezredforduló tájékán is számos megmagyarázhatatlan rejtéllyel kell szembenéznünk. Szorongásaink a… (tovább)

A művek szerzői: Babits Mihály, Kabos Ede, Laczkó Géza, Révész Béla, Kaffka Margit, Bálint Aladár, Ujhelyi Nándor, Karinthy Frigyes, Szini Gyula, Szilágyi Géza, Cholnoky László, Balázs Béla, Kosztolányi Dezső, Csáth Géza, Edward Bulwer-Lytton, Prosper Mérimée, Edgar Allan Poe, Johann Wolfgang Goethe, Nyikolaj Vasziljevics Gogol, August Strindberg, Nagy Zoltán

Terra, Budapest, 1987
404 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632051777 · Fordította: Balázs Béla · Illusztrálta: Divéky József

Morn>!
Bálint Aladár (szerk.): Éjfél / Kísértethistóriák

Bálint Aladár (szerk.): Éjfél / Kísértethistóriák Magyar írók misztikus novellái / Idegen írók novellái

Korábban már olvastam, kisebb voltam, jobban tetszett. Ma meg már megedződve kevésbé tudtam rákapni az ízére. Különösen azért volt érdekes számomra, mert voltak benne olyan magyar szerzők (bár jó párat nem ismertem), akikről nem feltételeztem, hogy bármiféle rémtörténetet írnának. Kicsit össze is csapták a végét, de hát akkoriban ez számított ijesztőnek.
Azért örülök neki, hogy a polcomon csücsül. Még koliban vettem elő, mikor folytonos tanulás miatt nem akartam regénybe belevágni, viszont az esti olvasásomtól sem voltam hajlandó megválni. Külön köszönet a könyvtárnak, ahol az ingyen polcon ráakadtam.

SophieOswald>!

Frank – mondottam neki – emlékszel-e még, milyen csalódottan jöttünk ki abból az ódon német kastélyból, melyben fejetlen kisértetet igértek nekünk éjszakára és nem jött. De most hallottam ám egy házról itt Londonban magában, melyben a kisértetek kevésbé tartózkodóak. Elhatároztam, hogy ott töltünk egy éjszakát. Azok után, amiket hallottam, biztosra vehetjük, hogy nagyon furcsákat fogunk ott hallani és látni, sőt lehet, hogy épenséggel vérfagyasztó dolgokat.

L. Bulwer - A kisértetek háza

Csilla_Farkas>!

A némaság, a magány elkábított, összeszorította szivemet. Irtózatosan egyedülvalónak, otthontalannak éreztem magam, el akartam rohanni valahová egy ismerőshöz, egy baráthoz, egy és más kedveshez, egy élő, egy másik élő után vágytam, akihez szólhassak, akihez hozzábujjak, akinek halljam hangját, érezzem melegét. Bár tudtam, hogy hasztalanul, megindultam egyik ház felé, hol kedves barátnőm lakott. Eszeveszetten dörömböltem a kapun, persze mindhiába.

Éjfél, Távozás a halott városból

Morn>!

Azt vallotta, emlékszem, hogy a szomorú ember nem azért szomorú, mert a lázas tervei csak tervek maradnak, hanem azért maradnak a tervei csak tervek, mert ő szomorú.

152. oldal, Éjfél - Cholnoky László - Leándervirág (Terra-Maecenas, 1987)

Kek P>!

A kocsi ott állt – pompás kékbársony baldachinu, ezüstrojttal diszített drága carruzza; négy égszincsótáros, ezüstdíszű fehér ló előtte. Nagyon is ifjudad arcu, szép kocsislegény ült a bakon fehér köpenyben.

59. oldal, Kaffka Margit: Szent Ildefonso bálja

Kek P>!

„Az égből… önmagunk mélységéből… mindig messziről kapjuk a törvényt! … Azért veszejtjük nyomát sokszor!” … szólt valaki félhangosan.

63. oldal, Kaffka Margit: Szent Ildefonso bálja

Kek P>!

Már fenn volt a lépcsőn; már a terem brokátfüggönyét tartotta félkarral; a küszöbön állt; gáláns, szép bókkal meghajtva fejét és donna Isabelre nézett. A ruházata pompás volt, arannyal és selyemmel hímzett nehéz bársony; szigoruan divatszerű, nagycsokru, szögletes cipők, hibátlan, magas selyemharisnyák; makulátlan, sokfodru kemény gallér és kézelő; dudoros, sávos kabátujjak, drágaköves gombok, gyűrűk. Nagyon előkelő házból való, minden finom szokást jól ismerő lovagnak látszott.

58-59. oldal, Kaffka Margit: Szent Ildefonso bálja