Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.
Tündér a vonaton 110 csillagozás

A kis virágtündér, Flórika egy mályvakehelyből pottyan a vonatülések mögé. Hamar barátokra lel, és e titkos rejtekhelyen az ott felejtett sokféle limlomból otthonos lakást rendez be. Mindig jut az utasok elhullajtott morzsáiból számukra eleség, az utasok fecsegésének hallgatása pedig pompás szórakozásul szolgál. Pásztohy Panka illusztrációival bizonyára éppolyan kedvelt könyve lesz a gyerekeknek, mint Bálint Ágnes többi, népszerű meséi.
Eredeti megjelenés éve: 1986
Tagok ajánlása: 5 éves kortól
Enciklopédia 2
Kedvencelte 24
Most olvassa 7
Várólistára tette 24
Kívánságlistára tette 22

Kiemelt értékelések


Mesés történet ahol életre kelnek a szereplők. Mindegy, hogy kicsi vagy nagy, jó vagy rossz.
A kalauz mindennapjait ismerjük meg munka közben majd amikor már nyugdíjba megy. Vidám társaság biztosítja, hogy nyugdíjasként is jól érezze magát. Míg dolgozott akkor nem ért rá élni de hogy otthon van még a felesége is jobban elviseli a hétköznapok forgatagát.
Ne csodálkozz, hogy a gyerekek mind szivesen ott töltik a szabad idejüket. Már csak egy felnőtt kellene aki szétosztja a lehetséges erőforrásokat.


Nem tudott elvarázsolni. Azt, hogy nosztalgiázhattam vele, szerettem. Szívesen olvastam a néhai vasútról, a régi rendszerről. Anno én is vonatoztam rendszeresen a nagynénémékhez, még abban az időben, amikor öreg vaskályha fűtötte a falusi várótermet. Viszont nekem sok volt az unalmas rész a könyvben. A vasúti kocsikban elszórt, elhagyott dolgoknál pedig volt némi túlzás. Azért azt csak észreveszi az illető, ha leejt egy db. süteményt stb.
Az illusztrációk kedvesek, szerethetőek. Mivel mindenképp csak egyszerolvasósnak ítélem, megy az elajándékozható mesekönyvek kupacába. Remélhetőleg lesz(nek) aki(k) örülni fog(nak) neki!


Tündéri mese, igazi felüdülés volt Flórikával és társaival együtt vonatozni! Az illusztrációk is bűbájosak.


Gyerekkoromban ez volt az egyik kedvenc könyvem. Így aztán többször is elolvastam, és sosem adtam oda senkinek. Most hogy újra kipakoltam az összes könyves dobozomat, ismét polcra került, és újra elolvastam. Csak most már a kislányomnak. És úgy örültem, hogy neki is tetszett! Fura, de eddig sosem kapcsoltam össze, hogy ezt a könyvet ugyanaz írta, mint a Mazsolát, erre csak most, felnőttként jöttem rá. Talán azért sem gondoltam rá, mert teljesen más, talán kicsit felnőttesebb is. Gondolom ezt már Bálint Ágnes idősebb korában írta. De ettől még a szívmelengető, bölcs tanítás itt is megvan, és bár ma már kissé szocreálnak tűnik, ez továbbra sem zavar senkit, mert nem ez a lényeg.


Emma lányom kapta a nyáron a nagykamasz unokatestvéreitől -kölcsönbe, addig amíg szívesen olvassa, de aztán vissza kell majd adni, mert ez a nagyoknak is örök kedvenc. Szerintem ennél jobb reklám egy könyvnek nem is kell.
Mi is nagyon szerettük, Flórika, a kis virágtündér igazán szerethető kis mesehős, barátai, a Tücsök, a butácska Piroska és az izzó szemű Korommanó, na meg a kedves Vasutas bácsi is mind belopták magukat a szívünkbe. Szerintem sokszor fogjuk még újraolvasni.


Ez a mesekönyv egy igazi kincs!
A gyönyörű, magával ragadó, szépirodalmi igényességű szöveget hihetetlen aranyos illusztrációk kísérik. A történet pedig… A kis virágtündért nem lehet nem szeretni, ahogy figyelmesen hallgatja mások emlékeit, ahogy berendezkedik a vonatülés alatti kuckójában, ahogy megismeri a vasúti életet, ahogy barátokra talál ebben a világban. És mindehhez háttér a kertek emléke, az utasok beszélgetései, cívódásai, az ember szinte hallja a zakatolást és érzi a MÁV fülkés kocsijának utánozhatatlan feelingjét.
Az öt és fél éves kislányt elvarázsolta a történet. Még a jellegzetes dallamot is eldúdoltam neki amikor a pályaudvar hangosbemondója a vonatok érkezését, indulását sorolta, hogy még autentikusabb legyen az élmény.
Tetszik, ahogy Flórika figyel, és ahogy mindenkire olyan szeretettel figyel. A hajából kifésült illatok pedig emlékeket ébresztenek az utasokban, szép ahogy beleszövődnek a mesébe ezek az apró múltidéző történetek. Olyan, mintha a nagymamánk, nagypapánk mesélné. Gyerekkönyvön messze túlmutató tartalom, ahogy az emlékezés kirántja az embereket a bosszantó pillanatból és szelídséget varázsol a szívükbe, a lehúzott sötétítő miatt veszekedő bácsi meglátja vitapartnerében a gyereket, a sipákoló unokák miatt bosszankodó nagymama a gyermekkoráról kezd nekik mesélni.
Ritkán találkozni olyan könyvvel, ami a felnőtt világot ilyen szépen építené bele a mesevilágba. A tündérke szeme a gyermeki szem, aki nem érti miért, csak azt látja hogy a bácsi szomorú és meg akarja vigasztalni.
A gyerkőc számára ezek a mozzanatok észrevétlen háttér, őt a mesés történések kötik le.
Az ülés aljának lakói nekem is kezdenek a szívemhez nőni, Tücsök úrfi, aki bátran és vagányan helyre teszi a Szív Királyt, a szerény és kedves, izzó pillantású, szerelmes szívű Korommanó. A kényes, a külsőségeket túl sokra becsülő Piroska, a piros ász Tavasza is úgy sejtem, megérik majd a szimpátiámra némi jellemfejlődés után.


Nehez ertekelnem. Aranyos tortenet; a kepek gyonyoruek…. a lanyomnak (7 eves) olvastam fel. Nagyon sok unalmas resz volt – olyan parbeszedek ami nem erdekli a kisgyereket pl. az oreg kalauz mikor menjen nyugdijba…. es nalunk meg az is zavaro volt, hogy tele volt olyan szavakkal amiket o nem ertett meg igy allandoan minden masodik sort magyaraznom kellett… ez nagyon sokat elvett a konyv elvezeti ertekebol….
Népszerű idézetek




Karácsonykor teli volt a ház gyerekzsivajjal, edények csörömpölésével, kacagással, zenével. Az unokák karácsonyi dalokat pötyögtek a zongorán, s ezeket a tündérek lent, a pincében velük énekelték. Ilyenkor mindig felébredtek téli álmukból, hiszen a közeli templom harangjainak zúgásától az egész pince visszhangzott.
77. oldal (XII. fejezet: A szív király; Holnap Kiadó, 2010)




A méhecske, aki pompás ösztönével megérezte, hogy hazai tájakhoz közeledik, összeszedte minden bátorságát, kibújt az ülés alól, és hirtelen felszállt a szőke hölgy kontyára.
Megült a sárga műanyag fésűn, olyan mozdulatlanul, hogy egy lányka, aki az ajtónál ült, és minden leszállót alaposan szemügyre vett, azt hitte, a fésűhöz tartozik. Mondta is a mamájának:
– Olyan fésűt vegyél nekem is, mint amilyent a néni kontyában láttam, olyan méhecskéset!
38. oldal




Piroska, még könnyekkel a szemében, elnevette magát. Flórika is kacagott, vele nevetett a korommanó, és úgy nevettek, kacagtak mind a négyen, hogy még a vonat zakatolásán is áthallatszott. Egy asszonyság, aki pulykát vitt Pestre, lenézett a lábához tett kosárra, és szentül meg volt győződve, hogy a zsákkal leborított pulyka nevet. Nem is merte eladni. A következő vonattal hazavitte Püspökladányba, és azóta is várja, mikor kacag újra emberi hangon.
84. oldal




Virágtündérekkel manapság már csak olyan kertben lehet találkozni, ahol nem zümmög a fűnyírógép, nem csattogtatják a nyesőollót, vagyis minden virág, bokor, fa úgy nő, ahogyan neki tetszik. Az ilyen kerteket nem őrzik ám hegyes dárdájú, büszke kerítések! Legtöbbször nincs is már kerítésük, megette az idő, és ami még maradt belőle, azt vastagon takarja a lonc vagy a vadszőlő.
5. oldal




Felszakadozott a köd, kisütött a nap, a fülke megtelt fénnyel. Az egyik állomáson, ahol sok utas szállt fel, és sokáig nyitva volt az ajtó, betévedt a fülkébe egy méhecske. Rögtön látta, hogy rossz helyre került, s nekirepült az ablaknak, nem tudva, hogy ott üveg van. Kétségbeesett dongással repült újra meg újra neki az üvegnek. Nem értette, hogy mikor ő nem lát ott semmit, miért nem tud mégis kirepüni a szabadba.
36. oldal




Fehér éjszakában rohant a vonat, hóba süppedt fák, havas mezők maradtak el mögöttük.
Flórika talált egy kis ceruzacsonkot. Szétszedtek egy cukorkásdobozt, és társasjátékot rajzoltak maguknak a kartonra. Debrecenig játszottak, akkor sietve elaludtak a kesztyűbe bújva, nem akarták megvárni, amíg kihűl a fülke.
Amikor felébredtek, már ismét jó meleg volt. Jókedvű utasok jártak kocsiról kocsira, és valaki elejtett egy tábal csokoládét, ami majdnem agyoncsapta Tücsök úrfit. Éppen felfelé kapaszkodott a résben, hogy kicsit leskelődjék, s ha a korommanó félre nem rántja, a lefelé csúszó tábla éppen fejbe vágta volna. Rémüldöztek is Flórikáék, s úgy dédelgették a tücsköt, úgy pátyolgatták, hogy végül már ő maga is megsokallta:
– Mit akartok, hiszen semmi bajom!
– De meg is halhattál volna!
– Az bizony nagy kár lett volna! – ismerte el a tücsök.
99-100. oldal




Földbe süllyesztett cserepükben a piros muskátlik úgy nyíltak, hogy szinte lángolni látszottak.
104. oldal




Közben a késő őszig nyíló verbénákra gondolt, és nemsokára az egész fülke megtelt a verbéna kellemes illatával.
38. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Bombicz Judit: Csodák könyve ·
Összehasonlítás - Berg Judit: A Nádtenger télen 97% ·
Összehasonlítás - Bodor Attila: A tél menyasszonya 96% ·
Összehasonlítás - Daisy Meadows: Simi karácsonyi kalandja 98% ·
Összehasonlítás - Ellis Kaut: Pumukli téli meséi 93% ·
Összehasonlítás - Alex T. Smith: A kisegér, aki karácsonyra hazatalált 95% ·
Összehasonlítás - Geronimo Stilton: A jégpálya bajnoka 97% ·
Összehasonlítás - Sven Nordqvist: Lesz nemulass, Findusz! 93% ·
Összehasonlítás - Lin Hallberg: Gyerünk, Szigge! 95% ·
Összehasonlítás - Matt Haig: Az Igazmondó Glimpi 91% ·
Összehasonlítás