Cimborák 19 csillagozás

Bálint Ágnes: Cimborák Bálint Ágnes: Cimborák Bálint Ágnes: Cimborák

Bálint Ágnes – a Mazsola-könyvek szerzőjének – regénye megható és izgalmas történet az elkóborolt vörös kismacska és az aranytüskés sündisznó barátságáról.
Számtalan kedves és félelmetes kalandon át követhetjük sorsukat, miközben megelevenedik a természet nyár elejétől karácsonyig, és hasznos ismereteket szerezhetnek az ifjú Olvasók, az erdő életéről és a vidéki életről, és annak hagyományairól is: a szüretről, a betlehemezésről.
A tanulságokat sem nélkülöző történet azonban alapvetően az áldozatoktól sem visszariadó, igaz barátság és szeretet mindent elsöprő erejéről és nélkülözhetetlenségéről szól.

Gücülke és cimborái címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1942

Holnap, Budapest, 2002
154 oldal · ISBN: 9633464862 · Illusztrálta: Bálint Ágnes

BertaPalikSzilvi P>!
Bálint Ágnes: Cimborák

Nehezen tudtam eldönteni, hogyan is értékeljem ezt a könyvet, kicsit talán még mindig viaskodok magammal.
Annyira fura, hogy ez a történet ugyanazon szerző tollából származik, aki Mazsolát is megalkotta.
A kiadás, amit olvastunk a Holnap kiadónál jelent meg 2022-ben, egy szépen illusztrált könyv. Szerencsére könyvtári, így talán kevésbé rossz érzés, hogy nem tetszett.
A gyerekeim nem szívesen hallgatták, így inkább csak magam olvastam, de még én is azt éreztem, hogy ennyi durvaság és erőszak egy mesekönyvben túl sok.
Gücülke és Sündörgő barátsága kedves és kalandos, de nekem túl negatív volt az egész könyv.

Rushka>!
Bálint Ágnes: Cimborák

Állatszereplők a kispolgárság Tesz-Vesz városában.
Nagyon békés történet, nincsenek mélyebb értelmű szimbólumok, állásfoglalást kívánó döntések vagy konfliktusok, felnőtté válás. Gücül, a vörös macska barátra vágyik, jó pár kaland után pedig barátra is lel Sündőrgőben, az aranytüskés sünben, akit sikerül ezzel leszoktatnia az italozásról. Nagyon takaros világban játszódik mindez: Gücül konyhalánynak áll egy erdei fogadóban, Sündörgő vincellér lesz, minden állatszereplő valamilyen tisztességes mesterséget űz (kivéve a haramia menyéteket, de ők meg is kapják a büntetésüket). A történet főgonosza egy fekete nyúl, de róla is kiderül, hogy valójában egy békés káposztaföldi munkás.
(Az azért furcsa volt ebben a világban, hogy állatszereplői voltak, de volt hentes és csirketelep, a vendéglőben lehetett húst rendelni, Gücülke pedig füstölt kolbászban kapta a fizetését.)

Míriel>!
Bálint Ágnes: Cimborák

Hogy én ezt mennyire szerettem! Az összes kis történetet benne, meg a képek, meg a fal nélküli sünlak, és a nefelejcses tányér… Ráadásul kisgyerekként meg voltam győződve, hogy anya írta, nem tudom ezt honnan vettem, mert azt tudtam, hogy nyilván nem ő írta a Mazsolát. De ezért csak még jobban szerettem.

Lady_Hope I>!
Bálint Ágnes: Cimborák

Háromfalu sünlak, ezt gyerek kezébe ne adja senki.
Olvasás közben Megtaláltam azt a Csipkerózsikás könyvjelzőt a könyvben, ahol anno feladtam. És értem is már, hogy miért hagytam abba, és nem tetszett.
Mert szörnyű kegyetlenségek vannnak benne. Pofozkodás, meg „meg foglak égetni macska!” mondta Tűz Barát. Aztán az a jó hír hogy a menyéteket agyonütötték, és kiterítették a bőrüket száradni. A szereplők nem viccesek, inkább röhejesek, egyszerűen nem jó gyerekmese. Nem. Nem.
És most rázom a fejem.
Voltak benne aranyos részek, a süni háza mondjuk (ő is alkoholista, mondjuk a kis szomjas ördög a torkában az nagyon ötletes) meg a szüret. A szüret visszahozta az emlékeim a gyermekkoromból, nagyon kedvesen volt leírva, szóval aranyos korrajz Szentmihálypusztáról, és egy régi, talán Sosem létező idilli korról, amikor még kaláccsal vártuk a cimboráinkat.
De gyerek kezébe nem való. Ollót hamarabb adjunk neki..

VígHanni14>!
Bálint Ágnes: Cimborák

Nagyon, nagyon, nagyon aranyos ez a történet! Anno ez volt az egyik legelső könyv amit elolvastam, és akkor is nagyon tetszett és most sem változott a véleményem. Egy könnyen érthető történet, amely nagyon szépen bemutatja,hogy milyen egy igazi barátság. Az emberi tulajdonságok nagyon szépen megjelennek a szereplőkön. Ezt a könyvet mindenkinek ajánlom!☺

Nóra_Beatrix>!
Bálint Ágnes: Cimborák

Gyermekkorom kedvenc mesekönyve, amit felnőttként is gyakran elolvasok újra és újra, mert visszavágyom abba a különleges hangulatú világba, amit Bálint Ágnes megteremtett. Csodálatos mesék.

konyvolvaso>!

Nyaraló Nyúl ezalatt a hársfák árnyékában heverészik, és regényt olvas.

konyvolvaso>!

Gücülke letépett egy csomó búzavirágot, és egyenként Sündörgő tüskéire tűzködte.

konyvolvaso>!

Feje rózsaszín fényben úszott, akár a kelő nap a Duna felett.

konyvolvaso>!

Most csak rántottát adhatok! -mondta Félfülűné. De egy óra múlva lesz káposztáskocka.

K_Maria P>!

Bekapta az utolsó epret, és helyére rakta a tányért. Azután fejébe csapta a piros szűrőt. A szűrő lyukacskáin keresztülbújtak a fényes tüskék.
– Nem hordhatok ám én akármilyen kalapot! – magyarázta a csodálkozó cicának. – Holmi nyúlszőrkalapot szitává lyuggatnának a tüskéim.

konyvolvaso>!

Mire a Szőlőhegy tetejére ért, fölkelt a nap.