A ​repülő dívány 88 csillagozás

Bálint Ágnes: A repülő dívány Bálint Ágnes: A repülő dívány Bálint Ágnes: A repülő dívány Bálint Ágnes: A repülő dívány

Juli eddigi nyarait keresztanyja luxusvillájában töltötte a Balaton partján, nem csoda hát, ha lógó orral és lázadozó szívvel készül a falusi nyaralásra apja nagynénjéhez, Lidi nénihez. Minden poros, szegényes, unalmas neki itt – míg csak a szomszédék verandájáról fel nem reppen egy ódón karszék. És lassan megváltozik minden, a fura Dedi jó pajtásnak bizonyul, Lidi néni és a folyton kísérletező Iván bácsi érdekesebbnek, mint hitte volna, és a mindent elcsóró Móric szarka gondoskodik róla, hogy egy perc se teljék eseménytelenül. Mi minden történik, mire Juli és Dedi alatt megmozdul a dívány, és még kissé szepegve elindulnak a kalandos repülésre…. Bálint Ágnes új regénye valóság és mese elemeit keveri könnyedén, szórakoztatóan, és tanulságosan, az igazi élményt mindennapjaink kedves apróságai között mutatja meg.

Eredeti megjelenés éve: 1977

156 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631189940 · Illusztrálta: Sajdik Ferenc
Móra, Budapest, 2009
158 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631186260 · Illusztrálta: Sajdik Ferenc

Bálint Ágnes: A repülő dívány

Bálint Ágnes mindig tudott írni a gyerekek nyelvén. Most is sikerült megtalálni ezt ez kiderül a történet előre haladtával. Az elkényesztetett városi lánynak már megszokott volt a luxus körülmények közötti nyaralás Siófokon, de ez a nyár most másképp telt. Siófok helyett most rokon látogatásra megy vidékre. Nehezen szokja meg, hogy a napi program nem a tévénézésből áll. Amint kezd közelebb kerülni a rokonokhoz annál jobban kezdi érezni magát.

pikkupilvi P>!
Bálint Ágnes: A repülő dívány

Szerettem, hogy Juli nem megy át csodás jellemfejlődésen egy csapásra, hanem játssza a dámát, míg végül megszelídül. Szerettem Dedi odaadó érdeklődését a természet és tudomány iránt és hogy nem hagyta faképnél Julit annak minden hisztijére. Lidi néni volt a kedvencem és a tough love nevelési elvei. A szarkájának viszont én is ki tudtam volna tekerni a nyakát, mint a szomszéd asszony..

Bálint Ágnes: A repülő dívány

Tízéves korom körül már olvastam ezt a könyvet, de nem sokra emlékeztem belőle. Csak arra, hogy van benne egy cuki szarka, egy idegesítő kislány rókás fülbevalóval, és nagyon későn kap szárnyra az a bizonyos dívány. A véleményem nem változott, Móricot még mindig imádom, Juli még mindig idegesít és amikor százhuszonötödszörre említi a keresztanyját meg a Balatont, akkor a legszívesebben belefolytottam volna a nyamvadt tavába, mert annyira idegesített, hogy észre se akarta venni az őt körülvevő csodákat, és most is csodálkoztam, hogy a százhatvankét oldalból csak a százhuszadikon történik meg az ominózus repülés. Viszont most a köztes részeket sem untam, és olyan dolgokon is jót derültem, amik gyerekként nem tűntek úgy fel, mint pl. a szomszéd Iván bácsi és Katinka néni kapcsolata, vagy ahogy a szarka lopkodása az egész falut felbolygatja. Az atmoszférája imádnivaló, nagyon szeretem az ilyen nosztalgikus vakációzós könyveket. Én nagyon szívesen nyaralnék Lidi mamánál, szeretném a szarkáját, befalnám az összes málnáját, sütnék vele sütit és elmennék Dedivel megnézni a patakot, és nem nyávognék annyit, mint Juli. Csak egy jó naptej kéne, de az nagyon. Azért a jellemfejlődését értékelem, de még a végére se lett a szívem csücske. Jó érzés volt újraolvasni és nagyjából ugyanazokkal a benyomásokkal befejezni, az a tudat pedig még hangulatosabbá tette, hogy anyukám kapta harmadik végén (bele van írva) és olyan sokszor olvasta, hogy egy kicsit le is van strapálva a gerince. És tudom, hogy Juli neki is az agyára ment. :D

Amargant>!

Update:
Még a terhességem alatt vettem meg a könyvet,hogy legyen saját példányom,és majd a lányom is olvashassa. A sors úgy hozta,hogy huszonpár évvel az első olvasás után ismét vidéken dekkolok egy lakásfelújítás miatt,csak most annyira nem idilli a helyzet,mint amikor először olvastam Juli és Dedi nyári kalandjait,mert én újítok fel és van egy 4 hónapos gyerekem :D Viszont a könyv bájából és hangulatából semmit nem vesztett az évtizedek alatt,két alvásidő alatt simán kiolvasható bájos történet,kedves karakterekkel és szinte tapintható atmoszférával,felnőttként is kedvenc marad.

11 évesen a szüleim egy nyárra elpateroltak nagynénémhez, hogy a házfelújítás alatt nehogy láb alatt legyek, amit én vérig sértve vettem tudomásul, mert hát mit csinálok én, a nagyvárosi lány 3 hétig falun? Nos,olvastam, akkor találkoztam Juli kalandjaival, és hát a sors kezének tekintettem ezt a könyvet, már csak az alaphelyzet hasonlósága miatt is :)
Nagyon tetszett a könyv, és ha csak rágondolok,már akkor is eszembe jut az a fülledt, meleg nyár,amikor kint ülhettem a kertben,fejem fölött szőlőlugassal, körülöttem kiskacsákkal, és csak olvastam,és olvastam…

altagi P>!
Bálint Ágnes: A repülő dívány

Ó, ez a regény a pöttyös könyvek esszenciája! Pont olyan, mint amilyen az emlékeimben, nagyon jó élmény volt ebben az érzésben elmerülni. :)
A szarka volt a kedvencem, nagyokat nevettem rajta, és ha gyerek lennék, most rögtön kellene egy itthonra. :D

Lahara IP>!
Bálint Ágnes: A repülő dívány

De kis idegesítő vacak ez a Juli az elején! Dedi… Dedi? Mégis minek a becézése az, hogy Dedi, de mindegy, mert ha ő nem lett volna meg talán, ha Móric sem, akkor főhősnőnk nem sokat változott volna a nyári vakációja alatt. Roppant vicces volt, és kár, hogy gyerekként nem olvastam el, a szarka miatt már akkor is tetszett volna.

mohapapa I>!
Bálint Ágnes: A repülő dívány

Nagyon sokszor találkoztam már ezzel a könyvvel, de közvetlen kontaktusba még soha nem léptünk egymással. Most de.

Voltaképpen pompás kis történet arról, hogy az elkényeztetett, fényesre nyalt popsijú városi lányka hogyan ismeri fel, hogy vannak értékek azokon túl is, amiket ő annak vall. Bálint Ágnes kedvesen, finoman vezeti a történetet, hihetőn kapcsolja össze a szereplőket, és derűsen mutatja be, hogyan kapaszkodnak végül össze az értékrendek (mert még városi lány is ért valamihez, amihez a vidékiek nem annyira: a divathoz).

Jókat nevetünk olvasás közben Móric, a kicsit idegesítő szarka tolvajkodásain és annak következményein, megkedveljük a szereplők mindegyikét, és kíváncsian figyeljük, hogyan gömbölyödik ki minden.

S aztán jön ez a repülő dívány. Amivel a magam részéről nem tudtam mit kezdeni. A helyzet az, hogy már gyerekkoromban sem kedveltem, ha egy realista történetbe koherencia-idegen elem vegyült. Nincs bajom a Végtelen történet-tel, az Öcsi és a repülő bácsikával, mert ott eleve más a világ leírása. Ott evidencia, ami történik. Itt szövetidegen. Mert a falu, ahol a történet játszódik, reális. Juli egy reálisan megformált kislány. Dedi (Dezső) a szomszéd fiú szintén az. Néha már szinte túl jó, de azért szerencsére nem, csak még hihetőn az. Vagyis reális. Lidi néni, Juli nagynénje is az. Meg mindenki is az. S akkor itt van ez a dívány, amelyik röpköd. Mintha, mittomén, a Keménykalap és krumpliorr-ban láthatatlanná válna Kisrece. Vagy Tutajos egy ufóra bukkanna a nádasban. Nem illik oda. Ráadásul ennek a röpködő bútornak a dramaturgiai szerepét sem értettem meg. S akkor ki is zuhantam a történetből. Még akkor is, ha az író megpróbálta egy sci-fi elemmel elfogadhatóvá tenni, de nekem nem sikerült vélt érnie.

Az a fura, hogy összességében mégis úgy gondolom, csuda jó kis könyvecske ez. Voltaképpen megértem, hogy már a hatodik kiadása.

Szigno P>!
Bálint Ágnes: A repülő dívány

Szeretem Bálint Ágnest, de az a könyv igencsak nehezen indult és nehezen is folytatódott, a végére úgy, ahogy kirúgta azért magát. Kissé bugyuta történet, sok ellenszenves szereplővel…

kzsuzsu>!
Bálint Ágnes: A repülő dívány

A történet nagyon aranyos, hangulatos, olvasmányos volt. A két gyerek jelleme és értékrendje talán túlságosan a két végletet testesítette meg, ezen talán lehetett volna finomítani. A szarka eleinte vicces volt, de aztán engem kifejezetten idegesített.

Moncs>!

A férfiak legtöbbször ellenkeznek, ha az ember egyenesen kér tőlük valamit. Addig kell ügyeskedned, míg a férfi azt nem hiszi, hogy ő akarja neked adni, amit kértél tőle.

Belle_Maundrell >!

– Sajnos, a rossz szomszédság a legkellemesebb házat is pokollá teszi!

80. oldal, VII. Az erdész kalapja (Móra, 1977)

altagi P>!

Ha már az ember nyitott szemmel álmodik, akkor a legjobb csukott szemmel folytatni az alvást.

Belle_Maundrell >!

Torták… Iván bácsi nagyot nyel. Katinka néni nemhogy tortát, de még egy palacsintát sem süt soha, mondván, hogy a szénhidrát méreg a szívnek. Iván bácsi azonban nagyon kedveli az almás pite, torta vagy meggyes rétes formájú szénhidrátokat.

8. oldal, I. Vonszolt vendég (Móra, 1977)

konyvolvaso>!

Neki kiskorában mindig azt mondta a szomszéd néni: Aki kiváncsi, hamar megörekszik. És ő el is hitte.

konyvolvaso>!

A papucsférjek ritkán lázadnak fel. Éppen azért papucsférjek, mert irtóznak a hangos szóváltástól.

Tigrincs P>!

Móric, Lidi mama szelíd szarkája a tornácon alszik, egy vadszőlőindán.

konyvolvaso>!

Nem a szomorú dolgokra kell gondolni, Lizuska, hanem a vidámakra! Aminek örülni tud az ember!

Belle_Maundrell >!

Juli a maga sajátos terveit szövögeti.
„Majd szedek az erdőben gyilkos galócát! – fortyog magában. – Főzök belőle pörköltet annak az öregasszonynak, aztán ha meghalt, autóstoppal átmegyek Siófokra.”

12. oldal, I. Vonszolt vendég (Móra, 1977)