Jókai-enciklopédia 1 csillagozás

Balázsi József Attila – Kiss Gábor: Jókai-enciklopédia

A ​legnagyobb magyar mesemondónak, Jókai Mórnak a regényei nemzeti műveltségünk kincsei.

A Jókai-enciklopédia betűrendes elrendezésben megmagyarázza, értelmezéssel látja el Jókai regényeinek ma már nehezen érthető szavait, kifejezéseit; megadja a regényekben szereplő idegen nyelvű szavak, kifejezések, mondatok magyar fordítását, feltüntetve, hogy az adott szöveg milyen nyelvű; ismereteket közöl Jókai regényalakjairól, a műveiben szereplő személyekről; röviden bemutatja a regényekben felbukkanó történelmi eseményekhez kapcsolódó szavakat, fogalmakat.

A szerkesztők Jókai 74 regényét és kisregényét dolgozták fel. A kézikönyv 28 850 címszót tartalmaz, s mintegy 1150 személyről nyújt információt. A szavak, kifejezések, nevek nagy részénél (17 050 esetben) közli, hogy a címszó hol fordul elő.

A Jókai-enciklopédia címszavai: a) tájszavak, népies szavak; b) régi, elavult, archaikus szavak; c) nyelvújítási szavak; d) idegen szavak és kifejezések (a leggyakoribbak:… (tovább)

Tinta, Budapest, 2020

nana1>!
Balázsi József Attila – Kiss Gábor: Jókai-enciklopédia

Balázsi József Attila – Kiss Gábor: Jókai-enciklopédia Szavak, kifejezések magyarázata és személyek, földrajzi helyek, történelmi események bemutatása

Karácsonyra leptem meg magam ezzel a könyvvel. A legjobb ajándék volt, imádom!!!! Ezt a könyvet nem lehet kiolvasni természetesen, nem is arra való. Azonban nagyon elgondolkodtató, hogy egy ember ekkora szókinccsel rendelkezett és e szókincs nagyon is élő volt, hiszen a könyveiben felhasználta. De szép is lenne e szavak zömét tudni, ismerni és használni. Azért (is) kell sokat olvasni, hogy e célt minél jobban meg tudjam közelíteni. Nagyon-nagyon szerettem.