Képes ​levelezőlap lexikon 1 csillagozás

Balázs Károly: Képes levelezőlap lexikon

1869-ből ​tartják számon az első kis képes levelezőlap forgalomba kerülését, ami egyéni kezdeményezés volt, nem pedig a posta találmánya. 1870 körül jelentek meg az első képeslapok Németországban és a Monarchiában, és mostanában bukkannak fel ebből a korszakból angol, francia vagy magyar képeslapok is. A 19. század végére már szinte „tömegmozgalommá” vált a képeslapok készítése, kiadása, küldözgetése, és természetesen a gyűjtése is. Szinte mindenről készült képeslap, amely országokkal, népekkel, tevékenységekkel és művészetekkel kapcsolatos, nem nagyon lehetne az összes témakört felsorolni. A képeslap gyűjtői és az érdeklődők számára nagyon sok könyv és katalógus készült, amelyek feldolgoztak egy-egy témát vagy korszakot. Átfogó, a főbb témaköröket és egyéb részleteket megismertető könyvet azonban sokkal ritkábban találhatunk, pedig ez jól eligazíthatna a képes levelezőlapok kiadásai és típusai között. Éppen ezért jelentős Balázs Károly enciklopédiájának megjelentetése, mert… (tovább)

Méry Ratio, Budapest, 2006

TeresaM P>!
Balázs Károly: Képes levelezőlap lexikon

Nem a szó klasszikus értelmében vett olvasás. Egy lexikonnal, kézi könyvvel van dolgunk jelen esetben. A szakdolgozatom miatt került a kezembe – és milyen jó, hogy a kezembe került. Úgy gondolom, egy páratlan munka, és noha rányomtam a befejeztem gombra, még sokszor vissza fogok térni hozzá. Információban nagyon gazdag, részletes, sokrétű. Amellett, hogy a magyar képeslap kiadást feldolgozza, részletes és bő kitekintést ad világviszonylatban is. Ajánlom a komolyan érdeklődő kutatóknak is, de a kiváncsiskodó érdeklődőknek is egyaránt.

Kiss Péter – Molnár István Géza – Tóth László (szerk.): Képeslapok és fotók a 20. századi Egerről
Boros Péter: Nagyvisnyó régi képeslapokon
Bugár Sándor – Nagy Attila: Szerdahelyi séta régi képeslapokon / Prechádzka Dunajskou Stredou dobovými pohľadnicami
Kovács András – Kovács Andrásné: Üdvözlet Zalaegerszegről régi képeslapokon
Johanna Basford: Titkos kert – Képeslapkönyv