A ​zöld fotel lakója 2 csillagozás

kiadó történet(ek)
Balázs K. Attila: A zöld fotel lakója

A ​2013-as Ünnepi Könyvhétre jelenik meg Balázs K. Attila kisregénye, A zöld fotel lakója.

Balázs K. Attila 1973-ben született Baróton, jelenleg Székelykeresztúron él. Előző kötete, a Vizuáliák (versek) 2009-ben jelent meg.

A zöld fotel lakója habitusában egy regény és egy kisregény között helyezkedik el; megvan benne a regényekre jellemző többszólamúság, a műfaji meghatározás helyett használt kiadó történet(ek) kifejezés ugyanakkor a lezáratlanságra, szövegszerűségre is utal. Balázs K. Attila műve a tudatfolyam-regények hagyományából indul ki, de azt a maga szűkszavú módján műveli, a szövegirodalmat klasszikus narrációval ötvözi.

A főszereplő, C., ideje nagy részét egy zöld karosszékben tölti, s képzeleg: a realitás mindig az, amelyet éppen megél; hogy ténylegesen mi is történik, az tulajdonképpen irreleváns. C. megpróbál megírni egy történetet – mely végül meg/átírja az ő életét. A párhuzamosok tehát találkoznak, a C. által kitalált öreg festő és segédje… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Hortus Conclusus Fiatal Írók Szövetsége

Fiatal Írók Szövetsége, Budapest, 2013

Goofry>!

Ezekért (is) érdemes élni: gondolatablakokért a napok egyhangú semmijében. Így is lehetne számolni az időt. Egységnyi idő annyi, mint két épkézláb gondolat között elherdált emberi élettartam.

Goofry>!

[…] úgy érezte, a szellemi érvényesülés vágya is épp olyan, mint az anyagi érvényesülésé: nem ismer határokat.

Goofry>!

A televíziót fantáziátlan emberek buta időtöltésének tartotta. A helyi moziba ment el néha megnézni egy-egy érdekes cím alá rejtőző filmet, a saját televízióját a szekrény tetején tartotta: ott porosodott szegény szerkezet már évek óta. Az elmélete az volt, hogy a tévének ördöge van, vagy egyenesen attól való: az emberi lustaságra épít, és kóros dependenciát okoz. Órákat el lehet bambulni előtte. Évekkel ezelőtt, mikor rájött, hogy szabad ideje jó részét a televízió előtt tölti, és a végén még csak nem is emlékszik arra, hogy mit nézett, eldöntötte, hogy csak a kulturális témájú műsorokat fogja nézni. Magának is elég hamar be kellette vallania, hogy ez így elég unalmas. Ezzel a kudarccal megszűnt számára a definíció szerinti tévézés. Ezek után a szerkezet nagyon hamar felkerült a szekrény tetejére. Ami a híreket illeti, ott Örkénnyel volt egy hullámhosszon.