A ​Zambézitől délre 9 csillagozás

Egy földrajzkutató utazásai Afrika déli országaiban
Balázs Dénes: A Zambézitől délre

A ​szerző földrajzi tanulmányútjainak során már csaknem az egész világot bebarangolta. Tarsolyából még egy kontinensdarab hiányzott.: Afrika déli része, a Zambézi-folyón túli terület. Balázs Dénes ismét vállára vette sok vihart látott hátizsákját, és megérkezett Dél-Afrikába.
A szerző utazása idején bomlott fel a portugál gyarmatbirodalom, Angolában még harcok dúltak, és Afrika déli részének fehér kisebbségi kormányai kétségbeesett lépéseket tettek uralmuk védelmére. Az effajta háborús légkör nem kedvez a természetben való búvárkodásnak, a szerzőnek mégis sikerült bejárnia nemcsak a Dél-afrikai Köztársaság legszebb tájait, hanem Lesotho hegyvidékét, Botswanában az Okavango mocsárvilágát és a Kalahári homokpusztáit. Namíbiában a különleges állatairól és növényeiről híres Namib-sivatagot, s utazását Rhodesiában a csodálatos Viktória-zuhatagnál fejezte be. A szerző az utazásnak majd mindenfajta olcsó lehetőségét kitapasztalta, ez alkalommal gyakorta „tehervonatstoppal” is… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1979

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világjárók Gondolat

Gondolat, Budapest, 1979

Balázs Dénes: A Zambézitől délre

Balázs Dénes: A Zambézitől délre Egy földrajzkutató utazásai Afrika déli országaiban

borító + ill.: 5
tartalom: 4
stílus: 4
élmény: 4
ismeret: 5

Afrika déli országaihoz kellett ez a könyv nekem, végül kettőhöz számítom majd be: Botswanahoz és Namíbiához. Viszont a kötet nagyobb hányada a Dél-Afrikai Köztársaságban játszódik, azon is átrágtam magamat. A kiadás dátuma (1979) óta több jelentős történelmi esemény is lejátszódott, így legfrissebb állapotokról senki ne várjon tudósítást, viszont nagyon jól érzékelteti az évtizedeket meghatározó apartheid rendszert. A kötet végi csúcspont pedig a Viktória zuhatag meglátogatás méltó lezárása a könyvnek. Rengeteg új ismerettel gazdagodtam, elsősorban földrajzi és biológiai témákban, de a történelmi múlt is fel-felbukkan a mindent átszövő személyes élményeken túl. Én nagyon szeretem Balázs Dénes stílusát, már több könyvét olvastam, és most is tervezek egy újabb afrikai kötetébe belevágni…

Zsuzsa_Éliás>!
Balázs Dénes: A Zambézitől délre

Akit érdekel a földrajz és a búrok története az olvassa bátran.

anesz P>!

De azt már csak a szakavatott geográfusok tudják, hogy Lesotho egy különös földrajzi világrekordot mondhat magáénak: az egyetlen ország, amelynek a legalacsonyabb pontja is 1000 méternél magasabban fekszik. E tekintetben legközelebbi vetélytársa Afrikában Ruanda, Európában pedig Andorra, de Leshoto mindkettőn túltesz.

anesz P>!

Nem kis gondot okozott, hogy hol jelöljék ki a főváros helyét. Botswana csapadékban szegény ország, ezért a legfőbb szempont az volt, hogy a fővárosnak valahol víz közelében kell felépülnie. Így esett a választás az ország délkeleti szögletében található Notwane-folyócska mellékére.

anesz P>!

A Kalahári Földünk egyik legnagyobb homoksíksága. Átmérője a közepe táján körülbelül 1000–1200 kilométer, észak-déli kiterjedése pedig ennek kétszeresét is meghaladja.

anesz P>!

De ennél sokkal szokatlanabb dolog is feltűnik a ház körül. Például egy szánkó. Az itt élők soha életükben nem láttak még havat, a szánkót a puszta földön húzzák. A bacvánák nem ismerték a kereket, de náluk ez a találmány haszontalan is lett volna, hiszen a Kalahári homokjában nem sokra mennének vele. A szánkó célszerűbb közlekedési eszköz, mivel szarvasmarhákkal könnyedén vontathatják.

anesz P>!

A fokföldi ugrónyúl (Pedetes capensis) nagyon elterjedt rágcsáló Afrika déli részében. Rendszertani helye bizonytalan, egyesek külön szuperfamíliát állítanak fel számára Pedetoidea néven, mások az ugróegér rokonának vélik. A fokföldi ugrónyúl hátsó lábai erősen kifejlődtek, a mellsők viszont rövidek, így az állat olyan, mint egy minikenguru.Feje hosszú füleivel és nagy szemeivel viszont a közönséges üregi nyúlra emlékeztet

anesz P>!

Egy különös, rücskös, kerek kavicsot vettem észre. Lehajoltam, hogy felvegyem, de nem bírtam… A kövecskének – gyökerei voltak. Egyike azoknak a sivatagi növényeknek, amelyeket úgy neveznek: „kőnövények”. A botanikusok több száz fajt találtak belőlük a Namib – sivatagban.

anesz P>!

A velvicsia kifejlődését, múltját homály fedi. A növényvilágban formailag teljesen elszigetelt jelenség, amely nagyon-nagyon régi fejlődéstörténeti múltról árulkodik. Korábban csak feltételezték, hogy a velvicsia több száz éves kort megélhet, ma ez már bebizonyított tény. A swakopmundi múzeumban láttam azt a kiásott, nem túl nagy velvicsia tuskót, amelynek korát radiokarbon módszerrel 600 évben állapították meg. Nem elképzelhetetlen tehát, hogy a nagyobb példányok 1000 évnél is idősebbek.

346. oldal,

anesz P>!

A homokdűnék egyetlen emlősállatát nemrégen fedezték fel. Egy aranyszínű vakondok, amely az Eremitalpa granti namibensis nevet kapta.