Balázs Béla (szerk.)

Kísértet-históriák 8 csillagozás

Idegen írók novellái
Balázs Béla (szerk.): Kísértet-históriák Balázs Béla (szerk.): Kísértet-históriák

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A művek szerzői: August Strindberg, Nyikolaj Vasziljevics Gogol, Prosper Mérimée, Edgar Allan Poe, Johann Wolfgang Goethe, Edward Bulwer-Lytton, Pu Szung-ling

Kner, Gyoma, 1992
200 oldal · keménytáblás · ISBN: 9637774068 · Fordította: Balázs Béla · Illusztrálta: Divéky József
Kner, Gyoma, 1917
200 oldal · keménytáblás · Fordította: Balázs Béla · Illusztrálta: Divéky József

Timár_Krisztina I>!
Balázs Béla (szerk.): Kísértet-históriák

Klasszikus elbeszélések, százéves fordításban. :) Hiánypótló kötet, örülök, hogy újranyomták, és még jobban örülök, hogy 50 Ft-ért megkaptam. A cím némiképp félrevezető (hogy ne mondjam: olvasócsalogatónak való), nem minden novella kísértettörténet, csak van közte olyan is.
Sokféle történet, sokféle kultúrából. Látszik, hogy Balázs Béla a világ minden tájáról akart válogatni, és hogy konkrét koncepcióval illesztett egymás mellé bizonyos történeteket, úgyhogy érdemes sorrendben olvasni őket.

Itt olvasható tovább:

Noro P>!
Balázs Béla (szerk.): Kísértet-históriák

Hasonló címmel elég sok válogatás jelent már meg, ennek azonban az a külön érdekessége, hogy egy 99 éves megjelenés reprodukciója. Nem csak a fordítás tükrözi a XX. század elejének stílusát, de még a szerkesztői előszó is arról árulkodik, hogyan látták a korai fantasztikumot egy évszázaddal ezelőtt a magyar olvasók.
A könyvet elsősorban Gogol: Wij, a szellemek fejedelme c. kisregénye miatt olvastam. Ez az 1835-ös írás nem csak az egyik legkorábbi szépirodalmi vámpírtörténet, de ha azt nézzük, milyen kritikusak az olvasók Polidori Vámpírjával szemben, akkor talán a legelső, amelyet még ma is érdemes kézbe venni. Szórakoztatóan dolgozza fel az ukrán folklór természetfeletti oldalát, miközben emberi főhősein keresztül humorosan ábrázolja a kozákok életét is.
Legalább ilyen érdekes Edward Bulwer-Lytton, egy viktoriánus bestseller-író novellája, A kísértetek háza. Ez a történet a gótikusokat messze túlhaladó módon ötvözi a fantasztikus elemeket az áltudományos magyarázatokkal, és akár a mai science-fantasy ősének is tekinthető.
A rövidebb írások közül a Bíró a kínai, a Baalschem ítélete pedig a zsidó folklórba enged bepillantást, mindkettő szórakoztató olvasmány. Akárcsak a „Carnatic” c. tengerész-történet, bár ez utóbbi nem különösebben eredeti.
Goethe és Poe beválogatott írásaiban ellenben csalódtam. Az előbbi egy átlagos kis ujjgyakorlat, tipikus kísértethistória, utóbbit pedig túlírt, kínosan romantikus elégia.

anesz P>!
Balázs Béla (szerk.): Kísértet-históriák

Szerintem érdemes volt elolvasni a kötetet. A borzongató történeteket kiemelik az illusztrációk is.
A kínai mesét és Poe novelláját már ismertem, azokkal most nem foglalkozom.
Nekem kiemelkedett a Carnatic története, amely egy sarkkörön ragadt kísértethajó története. Eleve ezek a hajós történetek rejtélyesek, de Mordtmann érdekesen is meséli el. Az első novella, a Kísértetek háza is érdekes, izgalmas. Szinte krimiszerűen vezet végig a megoldásig Bulwer.
Goethétől meglepett a kísértethistória, bár jobban belegondolva a Faustban is van elég természetfölötti. A német történet, a Baalschem ítélete kissé furcsa volt, nem szokványos befejezéssel. XI. Károly látomása nagyon misztikus és kis történelmet is tanulhattam belőle. A skandináv történelmet illetően úgyis sok a hiányosságom. Gogol története pedig egy következetes vonalvezetésű boszorkánytörténet. Végül Strindberg önéletírása… hát, ennek az írónak a megítélésével mindig nagy bajban voltam. Ez most sem változott.

BBarb>!
Balázs Béla (szerk.): Kísértet-históriák

Érdekes volt régebbi horror történeteket olvasni viszont a válogatás színvonala elég változó. Volt benne olyan ami tetszett, de sok olyan is ahol alig vártam, hogy vége legyen. A Poe novellák közül sem a legerősebbet sikerült kiválasztani.