Hét ​+ 1 mese 3 csillagozás

Balázs Béla: Hét + 1 mese

Balázs Béla meséi 1907 és 1918 között születtek. Az író nem követ egyetlen stílust, minden meséje más. A szecesszió sokféle, eklektikus érzékenysége jellemzi őket. Van köztük indiai, kínai mese, de olyan is, mely a magyar néphagyományba vagy a középkor legendáinak sorába illeszkedik; északi tájak hangulatát idézi, a művészsors fájdalmát és magányát fejezi ki fantasztikus költői látomásával. A mesék nyelvi gazdagsága külön figyelmet érdemel: az író újraértelmezi, újraalkotja a műfajt.

Eredeti megjelenés éve: 2006

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Varázslatos mesék Holnap

Holnap, Budapest, 2006
184 oldal · keménytáblás · ISBN: 9633467489 · Illusztrálta: Faltisz Alexandra

atomarcú P>!
Balázs Béla: Hét + 1 mese

Kitűnő stílusgyakorlatok, amelyekben még a nyelvezet is kaméleon módjára változik. A cím ne tévesszen meg senkit, ezek felnőtt mesék a javából. Balázs Béla egy zseni (volt), ezen nincs mit tovább ragozni. Ez a kiadás a hasonlóan mesteri „Testvérország”-gal egészíti ki az eredeti hetet, ami egy újabb színt visz a sokféleségbe. Erősen ajánlott olvasmány.

Kek P>!

Akkor leült Péter egy fatörzsre, és térdére lógatván fejét, sírt.
– Péter, miért sírsz?
Felnézett Péter, hát ott állt mellette a mosolygó tündér.
– Azért, hogy már a szívem se fáj értük.
– Nekem adod-e most már a karikagyűrűt, Péter?
– Bizony, neked adom.
És lehúzta Péter ujjáról a kiválasztó gyűrűt, és a tündér ujjára húzta. Mindjárt lepattant a szívéről az abroncs.

112-113. oldal, A csend

Kek P>!

Elkerülte most már a tanyákat is, még az országutakat is. Azt mondta:
– Mi' kereső volnék én most már az emberek között? Kinek adhatnám most már a gyűrűmet, ha elvesztettem az anyámat is, a harmonikást is, meg Ilonát is? Inkább megyek a vadállatok közé. Ha szét nem tépnek, majd csak összetöri az abroncs úgyis a szívemet.

110. oldal, A csend

Kek P>!

Sötétzöld, egy darab ragyogó kőből faragott asztal volt az; ugyanolyan három karosszék állt körlötte. Leültek a legények jobbrul és balrul, és olyan csendesen kuporodtak a nagy kőszékekben, mint két megszeppent gyerek.
Hamarosan visszajött a vén Muharos. Szikrázó hegyi kristályból csiszolt nagy korsót hozott teli sötét vörösborral és három szkrázó kristálykelyhet. Mikor letette az asztalra, megcsendültek, mint a citera. Aztán a legények közé ült és töltött:
– Nohát, éltessen az Isten! Ritkán talál ide hozzám ember.

98. oldal, A csend