A ​bukott lány 27 csillagozás

Balázs Anna: A bukott lány Balázs Anna: A bukott lány

Ilus mai kislány, és társadalmunkban minden feltétel megvan az Iluskához hasonló leányok emberi kiteljesedéséhez. Ám Oszkó Ilona körülményei fölöttébb kedvezőtlenül alakulnak. Az iszákos apa elviselhetetlen légkört teremt a kis Oszkó-családban, és a jobb sorsra érdemes Ilus útja messze elkanyarodik a megszokott iránytól. És ez a rendellenes út a javítóintézetbe vezet. Ki a felelős Ilusért és az Oszkó-család hányattatásaiért? Van-e út, amelyen Ilus kijuthat a javítóintézetből a becsületes emberek társadalmába? Van-e lehetőség az Oszkó-féle félrecsúszott emberek megmentésére? Ezekre a kérdésekre válaszol ebben az új, érdekes meseszövésű regényében Balázs Anna, József Attila-díjas írónő, aki már korábban megjelent munkáival is bebizonyította, hogy kitűnően ismeri mai életünket.

Eredeti megjelenés éve: 1965

Kossuth, Budapest, 1965
212 oldal · puhatáblás · Illusztrálta: Kondor Lajos

blueviolet>!
Balázs Anna: A bukott lány

Nem tudom, ez mekkora műveletlenségnek számít, de eddig nem ismertem Balázs Annát. Most sem tudok róla túl sokat, azt viszont igen, hogy jól ír és érdemes olvasni.
Rendkívül hitelesen mutatja be, hogy egy alkoholproblémákkal küzdő személy hogyan teszi tönkre nemcsak a saját, de legfőképpen a családja életét. Szépen kirajzolódik, hogy mennyire szerteágazó ez a probléma, és mennyire hatással van mindenre és mindenkire a környezetében.
A három szemszög révén mindegyik főszereplő motivációit, belső vívódásait, egyéni látásmódját megismerhetjük. Tetszett ez a megoldás, ugyanakkor pont amiatt, hogy gyakorlatilag háromszor olvashatjuk ugyanazt a történetet, az utolsó részben már kissé ellaposodott, elveszítette a lendületet.
Kb. 4,25 csillagra értékeltem ezt a könyvet. Ami miatt végül felfelé kerekítettem az az, hogy nem próbálta az írónő lenyomni a torkomon, hogy az apa is csak áldozat, szegény nem tehet semmiről, csak az alkohol a hibás – nálam ez nem működött volna.

Szédültnapraforgó>!
Balázs Anna: A bukott lány

Első olvasásom Balázs Annától. Igazi szocialista remekmű. Egy tipikus magyar család életébe kapunk bepillantást Oszkóékon keresztül, ahol az apa alkoholista (és persze nem ismeri el) spoiler az anya neveli a 6 gyereket, 5 lány és egy fiúcska lett végül. Mert addig próbálkoztak, míg nem lett fiú. A lány, anno nem számított gyereknek :(
Apró részletességgel leírja nekünk az írónő hogyan is zajlottak annak idején a gyárban, a kocsmában a dolgok. A kollégák hogyan közösítették ki italozó kollégájukat.
Hogyan züllött el a nagylány (Iluska), aki a regény címadója volt. spoiler
A múltból kapunk egy képet, aki szívesen olvas a témában, annak mindenképpen ajánlom!

Ildiko_Szabo_2 P>!
Balázs Anna: A bukott lány

Megrázó, nyomasztó történet. Az alkoholizmust, a szegénységet, kilátástalanságot mutatja be három szemszögből, az anya, az apa és a bukott lány szemszögéből.
Szörnyű, hogy milyen következményei lehetnek az alkoholizmusnak.
Érdekes, hogy minden karakter gyenge, mindegyikük mást okol a szerencsétlenségekért, igazán egyikük sem vállalja a felelősséget. Néha egy-egy pillanatra felrémlik, hogy mégis csak mindenki felelős a saját tetteiért, de az igazság sokszor fájdalmas, és egyszerűbb elmenekülni előle.

KBCsilla P>!
Balázs Anna: A bukott lány

Ez a könyv egy remekmű, nem véletlenül vettem a kezembe.
A történet háromféle verziója közül nem is tudom melyiket méltassam, melyiket helyezzem előtérbe.
Néha úgy gondolom, hogy az anyának van igaza, mert rendes lányt akar faragni a lányából, csak nem jól fog hozzá. Néha magát a lányt méltatnám, mert ki akart törni a nyomorult világukból, csak ő is rosszul fog hozzá. Néha az apára szavaznék, de ő is rossz végén fogja meg a dolgokat.
Talán össze kellene ültetni hármójukat, és átbeszélni velük az életet.
De mint tudjuk, nem így működik a világ.
Így az Oszkók mindig Oszkók maradnak.

autumncoffeecat>!
Balázs Anna: A bukott lány

Nem ez volt az utolsó könyv, amit az írónőtől elolvastam! Realisztikus, szomorú és szerintem megállja a helyét a mai világban is. Érdemes a régi könyveket, írókat is elővenni! Nem egy szirupos lányregény!

maneki_neko>!
Balázs Anna: A bukott lány

Érdekes könyv, társadalom- és korrajz egyszerre. Ugyanazt a történetet meséli el három szereplő (az anya, Ilus, és az apa) szemszögéből, és ettől jobban megismerjük a gondolataikat, vágyaikat, mindent, ami mozgatja őket.
A 60-as években játszódik, de a mélyszegénységben élő család körülményei olyanok, mintha 150 évvel ezelőtt járnánk. Komfort nélküli viskóban élnek egymás hegyén-hátán, a mindennapi betevő falatra valót is úgy kell összekaparni. Alig esznek, ruhájuk leszakad róluk. (Apjuk gyárban dolgozik, de még azt a keveset is elissza, amit megkeres, anyjuk takarítani jár és a házimunkát végzi).
Ilyen világban él Ilus, miközben azt látja, hogy más lányok fodrászhoz járnak, divatosan öltözködnek, szórakoznak. Magától adódik a kérdés: csoda-e, hogy elege van ebből az életből, s a pénzszerzés könnyű módját választja, amely „a testén át” vezet?

Magdileona>!
Balázs Anna: A bukott lány

Kortörténet, mely igazából bármikor, ma is elképzelhető, a kornak megfelelő környezetben.
Megrázó a tehetetlenség, a szegénység, a megoldhatatlanság. Halmozottan jön össze az összes negatívum, három különböző szemszögből olvasva az eseményeket. Hogyan tesz tönkre, hogyan tesz lehetetlenné egyetlen lecsúszott, felelőtlen ember egy jobb sorsra érdemes, nagy családot…
Negyedennyi indokkal is csúsznak szét családok. Itt viszont tényleg kilátástalan minden… talán a regénynek is pont ezért nincs vége, mert nincs megoldás.

feketeribizli>!
Balázs Anna: A bukott lány

Habár a nyelvezete nem túl modern, mégis egyszerű realista látószögével nagyon magával tud ragadni, egy éjszaka alatt végeztem vele. Szomorú, de tanulságos. Tipikus szegény sori családi történet. Sírtam a lánnyal, sírtam az anyjával.

Outwar>!
Balázs Anna: A bukott lány

A tökéletes kilátástalanság.Szegénység,alkoholizmus,tudatlanság.Egyfajta társadalomrajz egyedi szerkezetbe ágyazva.Az anya,Iluska,az apa – fejezetcímek.Mindannyian megélik a reménytelenséget,de más más kiutat keresnek.

A_Banda_Parade>!
Balázs Anna: A bukott lány

A szegénységet és az alkoholizmust remekül bemutatja 3 szemszögből, de úgy éreztem, hogy a kezdeti lendület után a regény egy ponton nagyon lapos lett, egy ponton már semmi újat nem mondott, csak megállt és a végéig nem mozdult semerre. Nem rossz, de sokszor túlírt, ráadásul ismétli önmagát, aminek a célja, hogy jobban átérezzük a szereplők belsődrámáját, de sokadszorra ugyanazt olvasva vagy a felesleges részleteket boncolgatva, sok volt, lankadt a figyelmem. Volt 1-2 dolog, amit nem értettem, tulajdonképpen miért került a regénybe, mint például az egyik gyermek „balesete”. Ez mit ad pontosan a történethez? Mi volt a cél ennek a bemutatásával? Mert nagy hangsúlyt fektetnek rá, de igazából sehova se vezet.

Maya>!

… mindenki ott bukik el, ahol buktatót talál.