Andersen ​avagy a mesék meséje 5 csillagozás

Balázs Ágnes: Andersen avagy a mesék meséje Balázs Ágnes: Andersen avagy a mesék meséje

Hans ​Christian Andersen egy hideg téli napon elindul kiadójához, és megjelenteti Karácsonyi mesegyűjteményét, amelyet azután évről évre újabb és újabb követ majd. A fogadtatás frenetikus, meséi ma is olyan elevenen hatnak, mintha éppen hozzánk, mintha csak rólunk szólnának.De miért adta ki a meséket? Miközben költeményeken és színdarabokon dolgozott, talán csak pihenésképpen vetette papírra a meséit, azokat a műremekeket, melyek oly könnyedén s oly természetesen áradtak belőle, akárcsak a levegő, s melyek meghozták számára a világhírt. Valaminek történnie kellett! Ez a gondolat nem hagyott nyugodni. Ez a „valami” addig-addig foglalkoztatta a fantáziámat, amíg Andersen mesefigurái életre keltek, és elkezdték mesélni a saját történetüket… Andersen nem csupán a meséit, az életét is példaképpen hagyta az utókorra. Megszállottan követte álmait, miközben mindenkiben képes volt meglátni, megtalálni az örök emberit: hajlandóságunkat a jóra és a szeretetre.
Az Andersen avagy a mesék… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2003

Móra, Budapest, 2009
202 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631187014 · Illusztrálta: Szegedi Katalin
Holnap, Budapest, 2003
278 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633466172 · Illusztrálta: Gyöngyösi Adrienn

Luca87 I>!
Balázs Ágnes: Andersen avagy a mesék meséje

Néhány éve a Magyar Színházban láttam a darabot, és nagyon megfogott. Szeretem Andersent, szeretem a meséket, és tetszett ez a fiktív történet, ami akár valóságos is lehetne. Még akkor megvettem a könyvet, gondoltam, biztos az is olyan jó, mint a darab. De sajnos nem így volt. A könyv nem kötött le, többnyire untam Gerda kalandjait, nagyon lassan csordogált a történet. Ráadásul nagyon sok az elválasztási és vesszőhiba, ami sajnos sokat ront az olvasási élményen. Azért csak átrágtam magam rajta, de azt javaslom, hogy ha valakit érdekel a történet, inkább próbáljon meg eljutni a színházba, jobban jár.

Sicc>!

A láthatatlan íróra gondolt, aki úgy szövi a mesék színes szálait, hogy se a könyv, se az öröm ne maradjon el. Aki ad valamit, de megkéri az árát. Cserébe elveszi azt, amit kinézett magának, és még alkudozásra sem hagy időt. Övé a világon a legszebb mese, amely nem más, mint maga az élet; s benne mindannyian főhősök vagyunk. Napfényben és árnyékban bukdácsolunk, lelkesülünk és ellankadunk, míg végül kiálljuk a próbát. A történet végén ott áll a tanulság; s ha itt a földön nem is, hát túl azon, az örökkévaló időben biztosan megértjük.

Sicc>!

Lármás szárnyasok népes serege élt itt időtlen idők óta, valóságos madárfalu volt a vén fa. Kereken háromszázhatvanöt esztendő repült el fölötte. Ez a tölgyek életében csak annyi idő, mint a miénkben háromszázhatvanöt nap. Mi nappal vagyunk ébren, éjszaka alszunk és álmodunk; a fa három évszakot virraszt át, és csak télen borul rá álom.