A ​Garas 6 csillagozás

Balatoni Monika (szerk.): A Garas

Egy izgalmas pálya és egy sokoldalú személyiség, kiváló művész tárul elénk A Garas című kötetben, hol hangulatokat, alakításokat, hol filmtörténeteket olvasva. Garas Dezső, a 21. század egyik legmeghatározóbb színművésze, egyszerre tudott nevetve keserű lenni és sírva mosolyra fakasztó. Művészete a színpadon, filmen, televízióban egyaránt erős hatással bírt nézőjére. Gondolkodó színész volt, aki a közélettel, társadalommal, környezettel sokat foglalkozott, gyakorta beszélt róla, olykor kritizálta, és alakításaiban megfogalmazta mindazt, amit el szeretett volna mondani. Legényanya, mint rendezése, vagy a Régi idők focija, a Malom a pokolban, vagy a Ripacsok legendás filmszerepei, a filmtörténet jeles darabjai. Nekünk…akik ma is hallhatjuk, nézhetjük, olvashatjuk… például ebben a kötetben, a sorok közt és képeken megbújó kódok és technika segítségével nem csupán pályatársak, kritikusok, újságírók szempontjai tárulnak elénk, de Ő maga is!

A művek szerzői: Balatoni Monika, Molnár Gál Péter, Kőháti Zsolt, Albert Györgyi

A következő kiadói sorozatban jelent meg: POKET zsebkönyvek POKET Publishing, Sztalker Csoport

POKET Publishing, Budapest, 2022

Aurore>!
Balatoni Monika (szerk.): A Garas

Nagyon szerettem Garas Dezsőt. Persze amikor kicsi voltam, még teljesen más volt a televízió, rendszeresen adtak minőségi filmeket TV-filmeket és színházi felvételeket a királyi csatornákon. És azok a színészek akik akkoriban ("az átkosban") népszerűségre tettek szert, a mai napig őrzik ezt a kiváltságukat, gondoljunk csak a Szomszédokra!

Ezek közé a népszerű színészek közé tartozott a a Garas, aki mondhatni egy intézmény volt ebben az országban. Ezért vettem meg ezt a kis könyvet, hogy egy kicsit nosztalgiázzak és többet tudjak meg erről a színészlegendáról, aki adott esetben még Hollywoodban is helyt tudott volna állni. De ő a miénk volt.

E könyvecske méltó emléket állít neki, viszont a leginkább azoknak tetszett akik 1. vagy eleve imádják a színikritika műfaját, mint olyat, 2. vagy látták mindazokat a darabokat és/vagy filmeket, amelyeket a szerzők méltatnak.

Számomra a könyv legértékesebb része az utolsó két fejezet volt: Albert Györgyi interjúja Garas Dezsővel, aki utálta a színészinterjúkat és utált interjút adni, mégis ez volt az írások között a legérdekfeszítőbb, a legolvasmányosabb és a legemberibb darab; illetve az utolsó fejezet, amelyben a színész kollégák és pályatársak emlékeznek meg Garas Dezsőről a kollégájukról. Van olyan, aki már e visszaemlékezők közül is inkább az égi örök vadászmezőkön színpadokon lép fel.

Aki szeret az internet bugyraiban elveszni, azok számára is tartogat érdekességeket a kötet, ugyanis rendszeresen lehet QR-kódokkal találkozni benne, amelyek YouTube-videókra mutatnak, így közvetlenül is élvezhetjük Garas Dezső emlékezetesebb alakításait. Végül de nem utolsó sorban ezek a POKET-kötetek csodálatosak: kicsik, praktikusak, kézre állnak, elférnek a zsebben, nem kérnek sok helyet a polcon, jó a tapintásuk, ja, és nem is drágák.

POKET Publishing, Budapest, 2022