India ​művészete 4 csillagozás

Baktay Ervin: India művészete Baktay Ervin: India művészete Baktay Ervin: India művészete Baktay Ervin: India művészete

Magyarországon ​az utóbbi időben fokozódó érdeklődés mutatkozik India iránt. Ez adta az ösztönzést Kiadónknak arra, hogy harmadik kiadásban megjelentesse Baktay Ervin nagysikerű művét. A szerző imponáló tájékozottsága biztonságosan vezeti az érdeklődő olvasót ebben a számunkra távoli és egzotikus világban Baktay kiterjesztette vizsgálódásait a művészettörténet területén túlra is, mivel az átlagos európai olvasó számára az indiai filozófia, vallás és történelem jórészt idegen. Ezek némi ismerete nélkül pedig az indiai művészet remekei tartalmilag érthetetlenek. A mű tudományos hitelét a külföldi kiadások bizonyítják, a szakmai alaposság mellé lebilincselő előadókészség, kitűnő stílus járul. Az önmagukban is érdekes tárgyleírásokat átizzítja a személyes élmény heve, ami az olvasót szinte a látvány részesévé teszi. Ezt elősegíti a kitűnően válogatott képanyag, amely a szöveghez igazodik. Az 1963-ban elhunyt szerző műve ma is forrásanyagnak számít a hasonló témájú kutatásokhoz.
(tovább)

Az 1981-es kiadás két kötetben jelent meg.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Képzőművészeti Zsebkönyvtár könyvek

Képzőművészeti, Budapest, 1981
284 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633362474 · Illusztrálta: Kiss Mariann
Képzőművészeti, Budapest, 1981
278 oldal · puhatáblás · ISBN: 9633362768 · Illusztrálta: Kiss Mariann
472 oldal

Maryse>!
Baktay Ervin: India művészete

India művészetének káprázatos gazdagsága, szellemisége és varázsa mindig is vonzott. Igyekeztem megismerni földrajzát, történelmét, legendáit és mítoszait. Érdekel a jóga és a meditáció világa, így örömmel vettem kézbe ezt a gazdagon illusztrált könyvet, ami igazi elmélyülést nyújtott India művészetébe.
Nyilvánvaló, hogy egy olyan hatalmas országban, mint India a művészeti ágak is rendkívül gazdagok, változatosak, mozgatóerői mindig és mindenütt a történelem, filozófia és vallás.
Érdekes volt megismerni, hogy a legendák és mítoszok hogyan hatottak a művészi alkotásokra, műemlékekre, hogy a vallásos ihlet és transzcendens valóság mennyire áthatotta ezt a több évezredes kultúrát. Megragadott a festészet, különösen az indiai miniatűrök világa, amelyekben tükröződik a természet iránti szeretet, a költészet.

Almuci>!

A bráhmanizmus kifejlődésével általános érvényt nyert a valószínűleg szintén ősindiai eredetű gondolat, az újraszületés (reinkarnáció) tana. … Ez a tan végső fokon a hatás és visszahatás természeti törvényére támaszkodott. Magát az embert tette felelőssé tulajdon tetteiért, Önmagával szemben, jó- vagy balsorsáért nem okolhatott valami megfoghatatlan elrendelést, amely kénye-kedve szerint osztogatta a jutalmat vagy a büntetést. Ha a nyugati gondolkozás általában távol is áll a reinkarnáció tanától, el kell ismernünk, hogy ez a felfogás sok tekintetben ésszerűbb és természetesebb következtetésen alapult, mint az olyan tanítások, amelyek az embert élesen elválasztották az állatvilágtól, de ugyanekkor egy haragjában bosszúálló vagy jókedvében jutalmazó hatalom tehetetlen játékszerévé alacsonyították