A ​Számkhja-jóga pszichológiája 1 csillagozás

Bakos Attila – Bakos Judit Eszter: A Számkhja-jóga pszichológiája

Két ​gyönyörű szárnyú madár (Szuparna), az emberben testet öltött lélek és a világegyetem felsőlelke barátok (Szakhá) és társak, együtt fészkelnek a létezés fáján (Vriksa). A kettő közül az egyik, az emberben testet öltött lélek élvezettel fogyasztja e fa gyümölcsét, – élvezve és elszenvedve ennek következményeit. Míg a másik madár, a felsőlélek csupán mindent fáradhatatlanul megfigyel, ám anélkül, hogy ő maga bármit is enne. Rig-véda 1.164.20.
A Számkhja ősi mesterei szerint e hasonlat a Buddhi, mint evilági értelem és a Purusa, mint transzcendens tudatosság bemutatása a Számkhja rendszere szerint. Eszerint Purusa csupán tanú, Száksin, aki örökké szabad, míg a másik, a fa gyümölcsét csipegető madár, az anyagi test (Saríra) és finomfizikai elme (Csitta) átmeneti rabságát elfogadó lélek. A Számkhja rendszere olyan tudást tartalmaz, melynek igazságát annak ősi mesterei saját magukon tapasztalták meg. Nem elmélkedő okfejtés, hanem a megkülönböztető értelem (Vivéka-buddhi)… (tovább)

Danvantara, 2018
220 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639858299 · Fordította: Bakos Attila, Bakos Judit Eszter

Utib>!
Bakos Attila – Bakos Judit Eszter: A Számkhja-jóga pszichológiája

Szerintem nagyon jó könyv, rendkívül világos eredeti források fordítása és kommentárokkal való ellátása található a műben. Némi átfedés persze mutatkozik például az Ég a szívben és a Csakra pszichológia tekintetében. Ez persze indokolt a téma miatt.