Minden sikeres férfi mögött áll egy erős nő. – tartja a mondás.
Crescence erős, okos, gyönyörű nő volt!
„Két kötelesség áll szemben egymással: a hitvesi és a közjó iránti… Szent kötelesség mindkettő. Lehet-e itt jó döntést hozni?”
Ez a könyv nem Széchenyi Istvánról íródott, hanem menyasszonyáról (majdani feleségéről) az osztrák származású Seilern-Aspang Crescence grófnőről, teljes nevén Maria Crescentia Caroline Maximiliana von Seilern und Aspang, azaz Seilern-Aspang Mária Kreszcencia Karolina Maximiliána grófnőről.
Mégis a regény nagy részében ott van Széchenyi István gróf is, a legnagyobb magyar, ahogy Kossuth Lajos nevezte annak idején. Crescence nélkül pedig nem az a Széchenyi lenne, akit történelmünkből ismerünk.
Nagyon szerettem olvasni! Talán azért is, mert a közelmúltban sokat olvastam Széchenyi István életéről más könyvekből (még a naplóját szeretném elolvasni) és eljutottam Nagycenkre a Széchenyi-mauzóleumba (a nagycenki kastély jelenleg felújítás miatt zárva van) és tiszteletemet tettem Széchenyi István sírjánál. Ott szembesültem vele, hogy együtt vannak eltemetve a grófnővel. Nem tudtam és azt sem, hogy a mauzóleumban és temetőben még sok-sok Széchenyi sírját látogathatom meg.
2021-ben álltam a sírjuknál, néztem az évszámokat. Széchenyi István 1791-ben született és 1860-ban halt meg, gróf Seilern-Aspang Crescence 1799-ben született és 1875-ben halt meg. 2021-hez képest eltelt 161 és 146 év. Megható és felemelő érzés volt ott lenni, elvittem magammal Bakóczy Sára Crescence-ról írt regényét, – hiszen az írónő hiteles történelmi forrásokból dolgozva elevenítette meg találkozásukat, kapcsolatukat, szerelmüket – s végig velem volt a mauzóleumi látogatás alatt.
Magyarország nagyon sokat köszönhet gróf Széchenyi Istvánnak, aki érett felnőttkora folyamán külföldi utazásaiból szerzett tapasztalatait felhasználva életcéljának tekintette az ország fejlesztését, felemelését. Ebben pedig Crescence lett a legfőbb támogatója, tenni akarásának mozgatója akarva, akaratlanul. Abszolút úgy gondolom a regény elolvasása után, hogy Crescence nélkül nincs az a Széchenyi István, aki annyi mindent adott Magyarországnak.
„A gróf azonban meredten nézett Crescence-re. Az asszony szavai telibe találták magának sem megfogalmazott, legmélyebb vágyát. Annyi kétség gyötörte, a vállalkozás lehetetlensége és saját képességei miatt. Pedig ez az esztendők óta fokozódó nyugtalanság, hogy nem találja helyét sehol sem, s nem talál tárgyat hitetlen tettvágyának, ez felemészti lassan. Úristen, lehet-e komolyan venni ennek az asszonynak a szavait?”
„Ez a férfi nem ugyanaz, amint aki májusban elutazott. Olyan erő sugárzik belőle, hogy beleborzong, ha csak rá is gondol. Nem kétség, megtalálta a helyét. S kitűzte Crescence feladatát is: kötelessége, hogy őt támogassa. Ha nem áll mellé úgy, ahogy kérte, ha kihátrál mögüle, ha hideg közönyt mutat, ha megtagadja – a gróf nem, vagy nem úgy tudja beteljesíteni életfeladatát, ahogyan arra képességei predesztinálnák. Istenem, melyik erősebb: hűség a férj iránt, vagy hűség a férfi iránt, aki megváltoztathatja Magyarországot? Két kötelesség áll szemben egymással: a hitvesi és a közjó iránti… Szent kötelesség mindkettő. Lehet-e itt jó döntést hozni? Mikor lesz bűnös, és hogy maradhat erényes?”
Bakóczy Sára regénye hitelesen kalauzol el minket az 1800-as évek első felében Bécsbe, Pozsonyba, Pestre, Budára Crescence élete révén. Megismerhetjük egy gyönyörű nő fiatalkorát, nem szerelemből történő házasságát a megözvegyült magyar gróf Zichy Károllyal, hűségét, anyaként, nőként helytállását. Olvastam, olvastam… tudtam, hogy a grófnőnek az akkori élet szerint sok segítsége volt gyermekeit illetően, mégis megijedtem a gyermekek számától, akiket Crescence fiatalon 20 évesen kapott. 1819-ben lett a felesége Zichy Károly grófnak, aki előző két házasságából összesen hét gyermeket adott nevelt gyermekként a húsz éves grófnőnek. A regényben végigéljük a házasság alatt született közös nyolc gyermek világra jöttét. Crescence igyekezett minden gyermekével időt tölteni, így a regénybeli történések alapján – az arisztokrácia akkori mindennapjainak tükrében – nem is tudom, hogy volt ideje mindenre. Bepillantást nyerhetünk a szalonokba, bálokra, színházi eseményekre, a történelemből ismert személyek elevenednek meg előttünk. Képet kapunk az akkori illemszabályokról, a divatról, így a ruhák változásairól, készülődésekről egy-egy fogadás, báli eseményt illetően.
S megelevenedik a legfontosabb: a házas Crescence és a nőtlen Széchenyi István megismerkedése, kapcsolata, szerelme… Megismerünk egy gyönyörű, okos, hűséges nőt, aki művelt és törekszik is a folyamatos tanulásra, művelődésre, aki plátói, sok mélységet megjárt kapcsolatukban tíz éven át más férfi feleségeként viszi magával Széchenyi Istvánt, inspirálja, bátorítja s ha a gróf szemszögéből nézzük valahol úgy gondolom, hogy Crescence által vált azzá a Széchenyivé, akire büszkék vagyunk.
Ha az ő kettőjük kapcsolata futó kaland lett volna – ahogy szerintem Széchenyi anno tudat alatt tervezte – lehet, hogy az okos, művelt, világot járt Széchenyi nem ad ennyi tervet és megvalósított történést Magyarország felemelkedéséért. Crescence férjéhez való hűsége tükrében szembesült Széchenyi István a várakozással, egy nehéz, de mégis számára nagyon fontos szerelem becsben tartásával, tisztelettel egy nő iránt.
„Széchenyi kapitánnyal beszélgetni, vele kacérkodni, az ő társaságában jól éreznie magát, vajon ez is bűn? Szerelem nélkül ment férjhez, önként és örömmel vett magára minden ezzel járó kötelességet, odaadóan gondozza a gyermekeket, lesi az ura kívánságát – ez nem is változhat sohasem, de nem járhat-e egy kis öröm neki is? (…) van kire gondolnia napközben, van, aki eloszlatja a szürkeséget s a napok egyhangúságát, akivel való találkozásra várhat, még ha a találkozás nem is hoz egyebet, csupán néhány közömbös, udvarias szót.”
1824 volt az az év, melytől kapcsolatuk fent állt s egy nagyon nehéz szerelem lett az övék Crescence férjéhez való hűsége miatt. Tudatában vagyok Széchenyi István fiatalkori szerelmi viszonyainak s ennek függvényében tiszteletet érdemel Crescence-re való várakozásában. Talán ez a gyötrelmes várakozás időszaka adta a legnagyobb műveit, legyen az építmény, legyen az könyv.
Miközben minden gondolata Crescence körül forgott. Abban a világban, amikor kézzel írt levelek útján érintkeztek, melyek útja, kézhez kapása is bizonytalan volt, ezernyi veszéllyel járt… amikor sokszor csak pillantások útján beszélgethettek, majd hónapokon át nem találkoztak. Az évek pedig fogytak az életükből.
A borító gyönyörű!
Úgy olvastam volna még! Szerettem volna, ha a regény folytatódik. Ha házasságuk éveit, közös gyermekeik születését is olvashatom s később Crescence életét, helytállását a családfő elvonulása miatt. (Tizenöt évvel élte túl élete szerelmét.) Remélem lesz folytatás!