Szombathely ​mindenké(p)pen 0 csillagozás

Műkedvelő- és amatőrfényképészek Szombathelyen a 19-20. században
Bajzik Zsolt – Mayer László – Melega Miklós: Szombathely mindenké(p)pen

A ​fénykép megszületésétől fogva, 1839-től egyre jobban jelen van mindennapjainkban, nélkülözhetetlen szerepet játszva az egyéni és a közösségi emlékezet megőrzésében. A közgyűjtemények napjainkig elsősorban a hivatásos fényképészek fotográfiáit gyűjtötték, pedig így igencsak hiányos a múltról alkotott kép, amelyhez hozzátartozik a történelem hétköznapi szereplőinek élete is. Erről vallanak a családi fotográfiák, azok az emlékek, amelyeket az egymást követő generációk megóvtak, gyarapítottak.
A szombathelyi hivatásos fényképészekről már számos publikáció és kiállítás készült az elmúlt évtizedekben, de az amatőrök tevékenységével eddig érdemben nem foglalkoztak. Ezt az adósságot törlesztette a Vasi Múzeumbarát Egylet és a Magyar Nemzeti Levéltár Vas Megyei Levéltára, amikor 2017 júniusában megrendezte a „Szombathely mindenkép(p)en!” című kiállítást, ahol helyi amatőrfotósok 1899–1990 között fényképezett, tematikusan elhelyezett felvételeit tekinthették meg az érdeklődők.… (tovább)

Baki Péter – Colin Ford – Daniela Mrázková: Korniss Péter – Folyamatos emlékezet
Peternák Miklós: Új képfajtákról
Baksa-Soós Veronika – Üveges Krisztina (szerk.): Kényszerleszállás / Emergency Landing
Bognár Katalin – Felvinczi Sándor: Térbe zárt pillanat
Novák Emil: Az én operatőr iskolám
Tomas Opitz – Üveges Krisztina (szerk.): Fényképezte Zsigmond Vilmos / Photographed by Vilmos Zsigmond
Mácza Mihály: Válogatott tanulmányok
Kiss Péter – Molnár István Géza – Tóth László (szerk.): Képeslapok és fotók a 20. századi Egerről
Bölcsics Márta – Csordás Lajos: Budapesti Krúdy-kalauz
Demeter Pál: Egri fényírók és fényirdák – Az egri fényképezés kezdetei 1854–1914