Repülök ​a gyógyszerrel 9 csillagozás

A kábítószerezés története a szocialista Magyarországon
Bajzáth Sándor – Tóth Eszter Zsófia – Rácz József: Repülök a gyógyszerrel

„Ment ​ez a Codeine-korszak. Egyre nehezebb volt, rohadt nehéz volt előbb-utóbb már hozzájutni. Gyógyszertárból ki, gyógyszertárba be, folyamatosan a vergődések. Közben ezeken az útjaimon mindig eszembe jutott Berkesi könyvének a címe, hogy Akik nyáron is fáznak. És amikor elvonásban gyalogoltam végig ott a Dimitrov tér környékén, Kiskörút, Nagykörút, a végén már 50 fokos melegben, és közben, tudod, rázott a hideg, állandóan ez a könyvcím ugrott be. És aztán, igazából, ebből a rabságból akkor a hirtelen kiutat valahogy az jelentette, hogy összefutottam az Abigéllel, és mondtam neki: kurva nehezen megy a váltás, és egyszer így hozzám vágta, hogy »hát baszd meg, miért nem veszel mákot, aztán főzöd ki«.”

2010 nyarán Tóth Eszter Zsófia levéltári munkája során bukkant rá dr. Kisszékelyi Ödön orvos 1974-es levelére, amelyben Aczél György politikus figyelmét hívta fel a fiatalok között terjedő kábítószerezésre, és állami beavatkozást sürgetett ez ellen. A történész a levelet az… (tovább)

L'Harmattan, Budapest, 2014

Nick Cave

charlotte_smtms P
Bajzáth Sándor – Tóth Eszter Zsófia – Rácz József: Repülök a gyógyszerrel

Bajzáth Sándor – Tóth Eszter Zsófia – Rácz József: Repülök a gyógyszerrel A kábítószerezés története a szocialista Magyarországon

Összességében szerettem ezt a könyvet, szinte nem is tudtam letenni és szívesen olvasnék még hasonlót. Ez főként a visszaemlékezéseknek és interjúknak köszönhető, különösen Bajzáth Sándor átélhető, sodró és megrázó visszaemlékezéseit emelném ki.
A történeti/elemző/tudományos részeket is élveztem volna, de sajnos érezhető volt, hogy ezek más-más szerzőktől származnak és „egybeolvasásra” már talán nem volt idő (?), így szerkesztésben és stílusban sem volt kifejezetten koherens… Az ismétlődő mondatok, bekezdések, elgépelések, vesszők hiánya, majd felesleges vesszők felbukkanása, és hát szakmai ártalom, de a helytelen jogszabályi hivatkozások engem szintén nagyon zavartak :), mert ha ragaszkodunk a tudományos igényű tartalmakhoz, kivitelezésükben is legyenek azok. És volt néhány rész, amit kicsit túl is gondoltak szerintem (pl. az anekdotás-narratívás fejtegetés).

L'Harmattan, Budapest, 2014
viresz
Bajzáth Sándor – Tóth Eszter Zsófia – Rácz József: Repülök a gyógyszerrel

A bajzis „szociográfia” nagyon bejött, szívesen olvastam volna egy egész könyv erejéig (a levelezésével együtt). A drogfüggő, drogdíler élettörténet egyben kiváló korkép is. Külön érdekes volt számomra, hogy közvetlenül Géczi János A bunkerrajzoló c. könyve után olvastam. (És persze az is, hogy személyesen is ismerem Bajzit).
A bajzin kívüli részek valószínűleg azért sem kötöttek most le, mert az élettörténet miatt vettem a kezembe a könyvet, és nem mint ifjúságkultúra/devianciakutatás szakirodalom érdekelt. Az egy másik műfaj, ami más helyzetben szokott a kezembe kerülni (pl. Rácz kutatásait korábbról is ismerem az Ifjúsági kultúrák című kurzusom kapcsán).
Szóval most egy kissé szelektíven olvastam. És persze nagyon várom a folytatást, Bajzi! :)

vorosmacska P
Bajzáth Sándor – Tóth Eszter Zsófia – Rácz József: Repülök a gyógyszerrel

Elfogult vagyok ezzel a könyvvel, hiszen ismerem Bajzit és a borító fotót is én készitettem róla még anno a nagy szétesése korszakában. Igaz, nehezen állt rá, de számomra ô nagyon izgalmas fotóalanynak tünt, és nem tágítottam még a tanulókorszakom idején. Örülök, hogy kimászott régi életébôl és túlélte ezt az egészet. Azt hiszem, ez rendkívüli intelligenciájának (és persze a családnak) is köszönhetô volt. Az élménybeszámolók magával ragadták az embert. Az utolsó, elemzô oldalakon rágtam át magam nehezen.

mkissjoe
Bajzáth Sándor – Tóth Eszter Zsófia – Rácz József: Repülök a gyógyszerrel

Az életrajzi fejezet kifejezetten érdekes volt, a többi tartalom számomra már jóval kevésbe. Elég bosszantó, hogy néhol mondatok vagy akár komplett bekezdések ismétlődnek a könyvben, egy utolsó átolvasás szükséges lett volna még kiadás előtt.

Dr_Benway

Tele voltam heroinnal meg Speedel, egyik orrommal a Speedet szipogattam, a màsikkal a heroint, közben Nick Cave-t hallgattam.

Kapcsolódó szócikkek: kábítószer, drog · Nick Cave
zn0

A szerhasználó lázad a kilátástalanság, jövőtlenség ellen, annak ellenére, hogy a hivatalos diskurzus szerint a szocialista embernek nincs szüksége semmilyen pótszerre ahhoz, hogy boldog legyen.

paradicsom

Beültünk valami kocsmába, és mint a varázsszert elővettem, hogy na, ezt figyeljétek. Ők sem ittak még ilyet. Kitöltöttem, megitták, és fél óra múlva olyan szinten mindenki be volt szakítva, hogy azt sem tudtuk, merre vagyunk arccal, ütöttük a homlokunkat az asztalba. És onnantól kezdődve indult ez a mákteázás, Noxyron tablettával együtt.