Adventi ​népmesék és legendák 23 csillagozás

24 ünnepváró történet a világ minden tájáról
Bajzáth Mária (szerk.): Adventi népmesék és legendák

A ​népmesék és legendák évezredek értékeit, nemzedékek tudását őrzik. Az örök életű történetek kiemelik az olvasót a mindennapokból, és minden korosztálynak örömet hoznak, nemcsak az Advent napjaira.
A világ minden tájáról válogatott népmesék ünnepről, szeretetről, jócselekedetekről szólnak. A lappok meséje a fényről, a magyar legendák Jézus születéséről, cselekedeteiről, a szláv történetek az ünnep erejéről. A felsoroltakon kívül, olvashatunk még a gyűjteményben mexikói, olasz, cigány, lapp, orosz, eszkimó, ukrán, francia, cseh, norvég, perzsa történeteket az ünnep erejéről, az igazi vendégszeretetről, és a valódi emberi kapcsolatok csodáiról.
A könyv adventi kalendáriumként is használható, december első napjától karácsonyig minden napra jut egy történet. A huszonnégy történet az ünnepváró napokon lehetőséget teremt, meghitt, összebújós pillanatokra, és egy olyan különleges ajándékozásra, amelyben az is kap, aki ad, és az is ad, aki kap. Mesélni és mesét hallgatni… (tovább)

Tagok ajánlása: 5 éves kortól

Meseközpont, Paloznak, 2016
94 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631234497 · Illusztrálta: Dobesch Máté
Meseközpont, Paloznak, 2015
94 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631234497 · Illusztrálta: Dobesch Máté

olvasóbarát P>!
Bajzáth Mária (szerk.): Adventi népmesék és legendák

Bajzáth Mária (szerk.): Adventi népmesék és legendák 24 ünnepváró történet a világ minden tájáról

Megtaláltam azt a könyvet, amely a legfontosabb ajándék nekem és a családomnak. Ez a kötet alkalmas arra, hogy advent idején az ünnepre készülődés legfontosabb eszköze legyen. Minden évben elővehető, olvasható, segít a készülődésben és a fontos dolgok kiválasztásában, megtapasztalásában. Sok benne a szeretet, a fény, a jóság. Alkalmas arra, hogy évente elővegyük és a gyerekeink, unokáink életébe is beépüljön.
Mivel a mesekönyv teljes bevétele a gyermekvédelmi gondoskodásban élőket segíti még egy kis jótékonyságra is lehetőséget ad.

Futóhomok>!
Bajzáth Mária (szerk.): Adventi népmesék és legendák

Szerintem az eddigi legigényesebb népmese vàlogatás karàcsony tèmájában. Tökéletes, ha naponként olvasnàl valami igazán ünnepre hangolót a gyerekeidnek az adventi időszakban, de felnőttek szàmára is találhatsz benne ajàndékba adható meséket.

Bajzáth Mária (szerk.): Adventi népmesék és legendák

Ajándékba kaptam az idei Adventben elolvasásra ezt a könyvet, de a gyönyörű külső miatt csak halogattam az elkezdését. Majd…, majd…, ha már vége lesz a napi munkába rohangálásnak, idegnek, s lesz idő a készülődésre. Pedig! Ez a könyv maga a készülődés része lehet (lehetett volna). A 24 mesét 3 nap alatt olvastam így el – nem, nem volt sok a napi 8 sem –, de jobb lett volna talán mégis a napi egy. Mert mindegyik a fényről, szeretetről mesél. A szentek életét nem ráncigálva le valami csöpögő szirupba, a karácsony tartalmát nem kiüresítve, eredetét felvillantva. Nem, nem egyházi ez a könyv, mégis egy egyházi ünnepből nem csinál pusztán hangulatgiccset.
Dicsérni kellene, csak dicsérni szabad ezt a könyvet. Külsőre-belsőre szép és tartalmas, ismert és új mesékkel teli, a napi készülődéshez mindig egy történet megfogalmazta mondanivalót, megszívlelendő elhatározást hozzá adó. Éppen ezért évről évre is olvasható – mert ezeket a jószándékokat, nemes célokat újra, meg újra ki lehet tűznünk magunk elé. Növekedni lehet általuk a jóban.

Mesemondó I>!
Bajzáth Mária (szerk.): Adventi népmesék és legendák

Szép mesék egy szép gyűjteményben.

Luca87 I>!
Bajzáth Mária (szerk.): Adventi népmesék és legendák

Volt benne néhány nagyon kedves mese, de összességében nem szerettem annyira. Esti rituálénak jó volt, de nem ez lesz a hagyományos karácsonyváró könyvünk, ez már szinte biztos.

olvasóbarát P>!

Élt egyszer régen Myra városában sok száz esztendővel ezelőtt egy öreg pap. Szálfatermete volt, kicsit kopaszodott, fehér szakálla göndörödött, a szeme mindig mosolygott. Talpig érő piros ruhában járt, mert ő volt a város püspöke, de a szép piros ruháját mindig belepte a por, mert nagyon szeretett sétálni a városban. Mindenki ismerte és nagyon tisztelte, csudás történeteket meséltek róla mindenfelé.

19. oldal, Miklós püspök legandája

Habók P>!

Nem nagy dolog mesét mesélni, de bezzeg nem könnyű az életet élni!

25. oldal, Morozko

Kek P>!

Jaj ha tudtam volna, hogy ő a Mária,
Adtam volna szállást néki éjszakára!

78. oldal, A szállást kereső Mária története (Gimesi Bő Kovács balladája nyomán)

Kek P>!

A sas anyja már nem volt öreg, megfiatalodott, vidám volt és erős, mert mikor az emberek ünnepet ülnek, dallal, tánccal vigadoznak, minden öreg sas megfiatalodik.
     Azóta is a sas a dal, a tánc, az ünnepek szent madara.

49. oldal, Hogyan tanult meg az ember ünnepelni, dalolni és táncolni? (Eszkimó népmese)

Kapcsolódó szócikkek: sas
Kek P>!

A lány addig is tudta, hogy vétek az ünnepváró estén dolgozni, mégsem bírt magának parancsolni.

14. oldal, Ünnepváró esték

Kek P>!

– Szerencséd van, te lány, hogy megfontad a kócot! Ha nem készültél volna el vele időre, búcsút mondhattál volna az életednek. Jól jegyezd meg: ez volt az utolsó munkád ünnepváró estén!
     Kint távolodó léptek nesze hallatszott. A lány nemcsak dolgos volt, erős és bátor is, feltápászkodott, kitárta az ajtót, és kinézett. Egy hosszú szakállú, ősz öregember épp akkor fordult ki a kapujukon.
     A lány nem futott utána, hagyta elmenni. Betámolygott a házba, ledőlt az ágyára, és két hétig nem tudott onnan felkelni. Nem kellett neki sem étel, sem ital: csak aludni akart. Olyan beteg volt, hogy kis híján belehalt. Soha többé nem dolgozott az ünnepváró estén.

15. oldal, Ünnepváró esték (Szláv legenda Pavel Vasilijevic Sejn nyomán)

Kek P>!

Hogy útjuk meddig tartott, nincs róla tudomásom: mert nem nagy dolog mesét mesélni, de bezzeg nem könnyű az életet élni.

24. oldal, Morozko

Kek P>!

Te most gyere velem, és mihelyt megtanultad, hogyan kell a szavakat dalba szedni, hogyan kell öröméneket énekelni, örömtáncot járni, békességben hazatérhetsz!

47. oldal, Hogyan tanult meg az ember ünnepelni, dalolni és táncolni? (Eszkimó népmese)

Hóvirág72>!

Panov apó fölkelt a székéből, és megpiszkálta a tüzet. Odakint egyre sűrűbbé vált a köd, a szobára is vastag sötétség borult, így hát felerősítette egy kicsit a lámpa fényét. Töltött magának egy bögre teát, majd visszatért a könyvhöz.

67. oldal, Panov apó karácsonya

Kek P>!

– Istenem, bocsásd meg bűnömet, csúf dolog a hallgatózás, de csak meg kell tudjam, mi a baj! – gondolta magában, azzal megállt az ablak alatt, és erősen figyelt.

19. oldal, Miklós püspök legendája